Nyakunkon a grillszezon, sütögethetünk a családdal a kertben, és sokan arról álmodozunk, hogy hamarosan újra áthívhatjuk a barátokat is, hogy megint együtt lazulhassunk a hangulatos nyári estéken. Nem mindegy, milyen típusú ajtón keresztül lépünk ki a teraszunkra vagy a kertünkbe, és nehéz eligazodni a rendelkezésre álló választási lehetőségek között. Egyszer emelő-toló ajtókról, egyszer bukó-, toló- vagy párhuzamosan eltolható ajtókról beszélnek a szakemberek. Valójában két fő típusról van szó, amelyek között azonban lényeges különbségek lehetnek.

Nagy üvegfelületű teraszajtókhoz

A modern építőipari trendeknek megfelelően az építészek egyre nagyobb ajtókat és ablakokat terveznek az álomotthonokba. Azonban sokszor nehéz megtalálni az elképzelésekhez illeszkedő technikai megoldást. A nagyobb üvegfelületű ajtókhoz egy emelő-tolóajtó a megfelelő választás. Egy ilyen szerkezettel ugyanis a rendkívül nagy (6,5 méter= teljes méret, 3×2,5 méter= tolószárny méret, akár 250 kilogramm súly) üvegfelületű PVC ajtók is könnyedén, akár fél kézzel nyithatók. Ez annak köszönhető, hogy különleges a kialakításuk, a bukó-tolóajtóktól eltérő típusú profillal és speciális vasalattal rendelkeznek.

Fotó: Deceuninck

Egy ilyen ajtó akár távirányítóval is nyitható, ha elektromos meghajtású variációt választunk. Kézi működtetés mellett a kilincs elfordításával az ajtó megemelkedik, így a fix szárny mentén könnyedén eltolható.

Ennek az ajtótípusnak további előnye, hogy rendkívül alacsony a küszöbe, maximum két centiméter, tehát az akadálymentesség követelményeinek is megfelel. A Deceuninck kínálatban például olyan változatú küszöb is szerepel, amelyet nem kell a padlóba süllyeszteni. Így ezek az ajtók nem csak az új épületekbe, de a felújított építményekbe is beilleszthetők. Lényegében bárhol használhatók, ahol másfél méternél szélesebb felületet szeretnénk nyithatóvá tenni” – magyarázza Búcsi János, a Deceuninck ablakprofilgyártó cég termékmenedzsere.

A különböző alapanyagból készült emelő-toló ajtók hőtechnikai tulajdonságai hasonlók egymáshoz, viszont a PVC alapanyagból készült variációk kaphatók a legkedvezőbb áron. Ugyanakkor még így is költségesebbnek számító elemről beszélünk. Az ára mintegy 400 ezer forintnál kezdődik, ami a mérettől, színtől és a választott üvegezéstől függően emelkedhet.

Amennyiben nem a méret a lényeg

Fotó: Deceuninck

Kisebb méretű eltolható szárnnyal rendelkező teraszajtókhoz a toló-bukó- vagy párhuzamosan eltolható ajtó is megfelelő választás lehet. Ez egy szabványos elem, amelynek szerkezete megegyezik egy hagyományos ablakéval. Ugyanakkor kiváló a tömítése, így véd a széltől, az esőtől és a hőveszteségtől egyaránt.

Az eltolható szárny ajánlott maximális szélessége 1,5 méter. Csak eddig a méretig garantálható ugyanis az elem problémamentes kezelhetősége. Mivel tulajdonképpen egy ablakról van szó, ezért a padló szintjén át kell lépnünk egy 7,5–8 centiméter magas ablaktokot is. Illetve egy ilyen konstrukciónál nincs lehetőség elektromos meghajtásra sem” – figyelmeztet a Deceuninck szakértője.

Ami a kézi nyitást illeti, két lehetőségünk van: választhatunk a hagyományos és az ún. összekapcsolt kilincs között. Ez utóbbinál a kilincs mozgása a szárny eltolására is áthelyeződik, így nem kell akkora erőt kifejtenünk.

Az ilyen típusú ajtók ára barátságosabb: egy PVC Deceuninck toló-bukó ajtó már körülbelül 200 000 forintért beszerezhető, a mérettől, színtől és a választott üvegezéstől függően.

 

További információ: www.deceuninck.hu

 

 

Forrás: morpho