Kiváló BREEAM minősítést kapott két hazai irodaház

747

BREEAM Excellent, azaz kiváló minősítést kapott a ConvergenCE által üzemeltett CityZen Irodaház és a Kálvin Square Irodaház. A ingatlanbefektető és –fejlesztő cég által kiadott közleményben Zeley Csaba ügyvezető igazgató összegezte ennek jelentőségéről, emellett megosztotta tapasztalatát a párizsi GRI Konferenciával kapcsolatban is. Az európai ingatlanpiac egyik legjelentősebb fórumának témája az építés kontra felújítás dilemmája, valamint a környezettudatosság volt.

A felújított épületek és a fejlesztések eredményeként születő impozáns építészeti remekművek a fejlődés, a virágzó gazdaság, az állandó megújulás szimbólumoként foglalkoztatják az emberi képzeletet. Azonban az egyre szűkülő erőforrásokkal rendelkező világunkban sokakban merül fel az adekvát kérdés: mennyi időközönként, milyen gyorsan kell bontani és újjáépíteni? A hatékonyságra fókuszáló újépítésű, vagy a kora okán limitáltabb adottságú, felújított épületeknek kisebb az ökológiai lábnyoma?

A „Europe GRI” konferencián az európai ingatlanpiac vezető befektetőivel, hitelezőivel és fejlesztőivel többek között erre a kérdésre keresték a választ. A ConvergenCE ügyvezető igazgatója, Zeley Csaba részt vett az eseményen, melynek fő tanulságaként azt jelölte meg, hogy az épületfelújítás ökológiai lábnyoma jóval kisebb, mint az új fejlesztéseké.

Az épületek fűtésére, hűtésére, megvilágítására, vagyis az üzemeltetésre használt energia a 28 százalékát, az épületek teljes életciklusára vonatkozó, az anyagokhoz és az építési folyamatokhoz köthető szén-dioxid-kibocsátás pedig tizenegy százalékát teszik ki a világ összes szén-dioxid-kibocsátásának. Világunk legszennyezettségéért tehát 39 százalékban felelősek az épületek és az építőipar, így a terület azonnali megoldásokért kiált – fogalmazott a ConvergenCE. Hozzátették, a helyzet súlyosságát felmérve az Egyesült Királyság kormánya például vállalta, hogy 2050-re nullára csökkenti az építésből és üzemeltetésből származó kibocsátást.

A fenntarthatósági minősítések megszerzése nem csak egy szabályozásnak való megfelelés

Napjainkban már elképzelhetetlen egy új épület tervezése, fejlesztése anélkül, hogy ne kapjanak kiemelt figyelmet a környezetvédelmi, fenntarthatósági szempontok, hogy ne feleljen meg egy beruházás a legkorszerűbb energetikai követelményeknek és ne rendelkezzen BREEAM, vagy LEED minősítések valamely magasabb fokozatával – mutatott rá a vállalat. Hozzáteszik, a minősítések megszerzése nem csak egy szabályozásnak való megfelelés, hanem költségtakarékossági, értéknövekedési szempont is, egy döntő tényező az értékesítésnél és bérbeadásoknál.

Zeley Csaba ügyvezető a vállalat két épülete által kapott kiváló minősítésével kapcsolatban elmondta: A ConvergenCE portfóliójába jelenleg kizárólag felújított épületek tartoznak. Befektető partnereinkkel megvásárolunk alul pozícionált, elhanyagolt épületeket, melyeket felújítunk, a legkorszerűbb technológiákkal és szolgáltatásokkal öltöztetünk fel, majd újrapozícionáljuk és ismét bérbeadjuk őket. Nagy figyelmet fordítunk arra, hogy minden ingatlanunk rendelkezzen a lehető legmagasabb környezetvédelmi minősítésekkel, így külön öröm, hogy a CityZen irodaház idén júniusban, a Kálvin Square Irodaház pedig szeptember hónapban kapta meg a BREEAM „Excellent”, vagyis kiváló minősítését. A Párizsban tartott konferencián látottak és hallottak pedig csak megerősítettek abban, hogy a ConvergenCE nemzetközi viszonylatban is a legjobb úton halad környezetünk megóvása érdekében.”

Forrás: ConvergenCE sajtóanyag