Az elmúlt időszakban történt földrengések és az általuk bekövetkezett humanitárius katasztrófák sok kérdést vetnek fel. Hogyan óvhatnánk meg magunkat és otthonainkat egy hasonló természeti katasztrófától? Sok aspektusból vizsgálhatnánk ezt a kérdést, mi most a földrengések egyik legellenállóbb technológiájának hazai, piacvezető képviselőjét kérdeztük a témában.
Magyar Építéstechnika – Nyilvánvalóan a lakosságot és a szakmát is gondolkodásra késztette a törökországi természeti katasztrófa és számtalan kérdés kavarog a fejekben. Megelőzhető-e egy ilyen szörnyűség? Mit tehet a szakma itthon? Kell-e tennie egyáltalán valamit? Mit csinálhatnának másképp a földrengés sújtotta országok szakemberei? És még sorolhatnánk.
Dienstmann Tamás ügyvezető – Először is le kell leszögeznünk, hogy vannak bizonyos régiók, amelyeket jobban érint a földrengésveszély. Magyarországon igen ritkán fordulnak elő és általában kisebb erősségűek. Hazánkból talán a 2011-es oroszlányi (január 29., 4,5-es erősségű) és a 2013-as tenki (április 23., 4,7-es erősségű) földrengéseket említhetnénk. Itthon talán a legnagyobb gond, hogy ugyan a modern épületek már a megfelelő technológiákkal készültek és bizonyos mértékig rengésállók, azonban sok helyen vannak olyan régi építmények, amelyeket nem erősítettek meg utólag, mert nagy költséggel járt volna. Az új építkezések tervezésénél a sok egyéb szempont mellett fontos lenne szem előtt tartanunk azt is, hogy épületünk minél ellenállóbb legyen egy természeti katasztrófával szemben.
A HORIZONT™ technológiával készült épületek a hazai piacon egyedüli földrengésbiztos technológiával épülnek nap mint nap. Az elmúlt 25 évben nem csupán a magyar viszonyoknak megfelelően fejlesztjük technológiánkat, hiszen olyan területeken is helyt kell állni, mint a Sachalin-szigetek. Ezen a földrajzi területen egy épület megtervezésénél figyelembe kell venni, hogy egy 9-es Richter-skála szerinti földrengést is el kell viselnie a szerkezetnek, és olyan időjárási viszonyoknak is meg kell felelnie, ahol nem ritka akár a 200 km/óra erősségű szél sem. Az ott, lassan 20 éve megépült HORIZONT™ ház napjainkig is stabilan áll és tökéletesen szolgálja célját.

körülményeknek.
Magyar Építéstechnika – Ott külön ezt a technológiát kérték? Azt gondolnánk, hogy a vasbeton erősebb, mint az acél.
Dienstmann Tamás – Igen, az EXXON MOBIL keresett meg bennünket. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy egy épület esetében nem az anyag erősségén múlik egy ilyen természeti jelenséggel szembeni ellenállóképesség. Minden tartószerkezet-típus másként viselkedik mozgás hatására. Az acél rugalmassága révén egy elmozdulást követően visszanyeri alakját, míg a beton, ha megreped, elveszti teherbíró képességét.
A HORIZONT™ technológia előnyei:
- A világ egyik legrugalmasabb és legnagyobb teherbíró képességű építőanyaga az acél.
- Az egyik legkönnyebb építési rendszer a világon: a fáénál 3-szor, míg a tégláénál 10-szer könnyebb az önsúlya.
- Az acél nem éghető anyag.
- Esetleges sérülés esetén elemei gyorsan kicserélhetők, megerősíthetők.
- A 4-es Seismic Zone, azaz a leginkább földrengésveszélyes zónában, a földfelszíni gyorsulás értéke 0,4 g (3923 mm/s2). Ez azt jelenti, hogy Észak-Amerikában a földrengésnek legjobban kitett területeken kifejezetten ajánlott az acélszerkezetes építkezés.
Magyar Építéstechnika – Tehát csak az ilyen technológiával készült épületek lehetnek teljesen biztonságosak?
Dienstmann Tamás – Azt, hogy egy-egy földrajzi területre milyen technológiával építkezünk, sok minden befolyásolja. A földrengéseken kívül számos olyan természeti és mesterséges tényező van, amit figyelembe kell venniük a szakembereknek. Nyilvánvalóan mi csak a saját technológiánkról tudunk hitelesen nyilatkozni, mert azt ismerjük. A HORIZONT™ rendszer úgy lett kifejlesztve, hogy akár a 4-es Seismic Zone erősségű földrengésekkel szemben is ellenálljon, továbbá az acélszerkezetes technológiák közül a HORIZONT™ 25 éve rendelkezik az összes szükséges ÉMI engedéllyel és ISO minősítésekkel, ami egy épület teljes, szabályszerű kivitelezéséhez szükséges. Mindemellett az erős kijelentés lenne, hogy csak a HORIZONT™ technológiával készült épületek a biztonságosak, hiszen rengeteg építési technológia létezik a világon.