Törekedni kell arra, hogy az adott beépítési szituációhoz igazodóan, ne csak egy-egy kiragadott vagy legjobbnak ítélt teljesítményjellemző alapján válasszuk ki az alkalmazott szigetelést, hanem a teljesítményjellemzők összességének az értékelésével.
Mire figyeljünk?
Megfelelő szigeteléshez komplex szemléletre van szükség. Hőszigetelő anyagok kiválasztásakor – azok anyagától függetlenül – figyelemmel kell lenni az épülettel szemben támasztott alapvető követelményekre, az épületszerkezeteket érő hatásokra, a jogszabályokban, szabványokban meghatározott követelményekre, a gyártói rendszer-minősítésekben, alkalmazástechnikai útmutatókban foglaltakra, az irányelvek műszaki megoldásaira, a kivitelezhetőségre, a gazdaságosságra és a megrendelő jelen és jövőbeni igényeire.
Az OTÉK 50. §. 3) tartalmazza az építményekkel szemben támasztott alapvető követelményeket, melynek értelmében nemcsak az energetikai követelményeknek szükséges az épületet megfeleltetni, hanem az alábbiak együttesének:
a) az állékonyság és a mechanikai szilárdság,
b) a tűzbiztonság,
c) a higiénia, az egészség- és a környezetvédelem,
d) a biztonságos használat és akadálymentesség,
e) a zaj és rezgés elleni védelem,
f) az energiatakarékosság és hővédelem,
g) az élet- és vagyonvédelem, valamint
h) a természeti erőforrások fenntartható használata
alapvető követelményeinek és a tervezési programban részletezett elvárásoknak.
A választott szigetelés típusa hatással lehet a:
- komfortra (pl. akusztikai)
- tűzbiztonságra, -használatra
- jövőbeni bővíthetőségre
- funkcióváltásra
- értékállóságra
- környezetvédelmi besorolásra
- szerkezeti kialakításra
- szerkezeti állékonyságra
- megfelelőség igazolására stb.
A hőszigetelés választásakor nem annak hővezetési tényezője a legfontosabb paraméter, hanem hogy teljesítményjellemzőit és egyéb műszaki tulajdonságait összevetve a legmegfelelőbb termék kerüljön beépítésre, az adott beépítési szituációhoz igazodva. Minden épület más és más, a követelmények, az építtetői elvárások, meglévő épületek esetében azok adottságai mind-mind befolyásoló tényezők lehetnek.
A hőszigetelések egyes teljesítményjellemzői nem azonos súlyúak. A ʎ érték pl. ha gyengébb, kompenzálható vastagabb szigeteléssel, az akusztikai vagy tűzvédelmi paraméterek viszont nem helyettesíthetők, nem válthatók ki gyengébb teljesítményjellemzőjű termékkel. Az ár összehasonlításakor pedig lényeges, milyen műszaki paramétereket takar.
Az elvárt műszaki teljesítmény meghatározásának lépései
- A szerkezet típusának meghatározása, beazonosítása – ez azért fontos, hogy a követelményeket megfelelőn tudjuk megállapítani
- Követelmények megállapítása (az adott szerkezetre vagy ha van külön, a hőszigetelésre vonatkozó jogszabályi, szabványi műszaki és használati követelmények meghatározása)
- Alkalmazási korlátok vizsgálata – egyes beépítési szituációkban nem minden hőszigetelés alkalmazható, ezt ellenőrizni szükséges
- Szerkezetben, szerkezeten történő alkalmazás szempontjai:
– hőszigetelés, hőveszteség, hővédelem
– páravédelem
– légzárás, szélzárás
– állagvédelem
– zajvédelem, épületakusztika
– tűzvédelem
– mechanikai tulajdonságok, terhelések
– kivitelezhetőség, rögzíthetőség
Igazoló dokumentumok műszaki tartalma – szerkezetre és építési termékre egyaránt releváns információkat tartalmazhat. Hiába van egy terméknek minősítése, teljesítménynyilatkozata, igazoló dokumentumai, az még nem jelenti azt, hogy az adott építési szituációban és jogi környezetben felhasználható.
A tervezés során a termékek alkalmasságának és alkalmazhatóságának vizsgálata szükséges:
- Alkalmasság: Az, hogy a gyártó az adott beépítési területre vonatkozóan felhasználás szempontjából alkalmasnak minősíti a szigetelést, önmagában nem jelenti azt, hogy a termék a konkrét beépítési szituációban alkalmazható is.
- Alkalmazhatóság: Az építési termék akkor alkalmazható (tervezhető, építhető be), ha a gyártó a beépítéshez szükséges elvárt teljesítményjellemzőket igazolta, amelyek alapján a termék a szerkezetben, szerkezeten történő alkalmazása során kielégíti az építményszerkezettel szemben támasztott alapvető követelményeket, megrendelő igényeket, rendszerminősítésekben, szerkezeti minősítésekben szereplő teljesítményjellemzőket.
- Egy szerkezet hőszigetelő képességének hatékonysága nemcsak az alkalmazott anyagok hőszigetelő képességétől függ, hanem a szerkezeti kapcsolatok kialakításától, az illesztések pontosságától, a légzárástól, a filtrációs hőveszteségektől vagy például a szerkezeten belül az áramló levegő hatásától.
- A szigetelések elvárt teljesítményjellemzőit az adott beépítési szituációban jelentkező konkrét igénybevételek alapján szükséges megállapítani és nem azonos vagy más típusú hőszigetelő anyagok műszaki paramétereinek összehasonlításával.
A hőszigetelések lambda értéke egy olyan tervezési érték, amely a hőszigetelő réteg vastagságának a meghatározásához szükséges, de arra nem alkalmas, hogy komplex módon eldöntsön akusztikai, tűzvédelmi, páratechnikai, műszaki paraméterek és hozzájuk kapcsolódó követelmények szerinti megfelelést. Sőt még azt sem dönti el önmagában, hogy a termék az energetikai követelmények kielégítésére alkalmas-e, mivel azt is szerkezetben szükséges vizsgálni.
A jogszabályok, szabványok, megrendelői igények, rendszerminősítések és alkalmazástechnikai útmutatók előírásainak figyelembevételével mindig a legszigorúbb elvárásnak megfelelően kell meghatározni a betervezésre kerülő építési termék elvárt műszaki teljesítményét (műszaki jellemzőit).
Buktatók
Ha csak a termékek hővezetési tényezőjét hasonlítjuk össze, nagyot tévedhetünk a választás során. Melyek lehetnek ezek?
- Lehetséges, hogy a szigetelés nem fog megfelelni a tűzvédelmi előírásoknak, nem lesz biztonságos.
- Nem fog megfelelni az akusztikai követelményeknek vagy a választott szigetelés lerontja az alapszerkezet akusztikai paramétereit.
- A szerkezet vagy építési készlet igazoló dokumentumaiban foglaltaktól eltérünk, és emiatt nem lesz megfelelő például használatbavételnél a szerkezetünk, de garanciális kérdéseket is magával vonhat.
- Energiahatékonysági szempontból a szerkezeti kialakítás kedvezőtlenebb lesz. Felmerülhetnek páratechnikai, szél-és légzárási kérdések is.
Komplex szempontrendszer
Hiába nevezünk egy terméket hőszigetelésnek, teljesítményben igencsak különbözőek lehetnek. A hővezetési tényező inkább tervezési érték – hány cm vastag legyen az alkalmazott szigetelés –, és nem annak a mérőszáma, hogy ez alapján döntsük el, hogy tényleg jobb hőszigetelő képességű termékkel van dolgunk, és ez a legmegfelelőbb, legoptimálisabb választás az adott beépítési szituációban.
A szigeteléseknek komplex módon kell tudni kielégíteni az igényeket! Ehhez minden termékjellemzőt és beépítési feltételt, szituációt számba kell venni.
A szerkezeti kialakításnál fontos a felületfolytonosság és a lehetőségekhez képest az egyenértékűség biztosítása a csomópontok mentén is, nemcsak energetikai, de pára-, akusztikai- és tűzvédelem területén is.
Figyeljünk arra is, hogy kell-e, és ha igen, milyen rögzítéseket kell alkalmazni egy hőszigetelés esetében. Adott egy lefele hűlő födém, amit, ha például egy gyengébb hővezetési tényezőjű termékkel szigetelünk, amelyet nem kell dűbelezni csak ragasztani, hatékonyabb szerkezetet érhetünk el vele adott esetben egy dűbelezendő jobb hővezetési tényezőjű termékkel szemben, mivel a dűbelek rontó hatását is figyelembe szükséges venni.
De vizsgálhatjuk a kérdést akuszikai szempontból is. A szerkezeteknél alkalmazott szigetelések nemcsak javíthatnak, hanem ronthatnak is az alapszerkezet akusztikai paraméterein. Szerelt szerkezetek tartóelemei közötti szigetelésnél fontos, hogy a szigetelés rugalmasan, jól illeszkedjen, ehhez könnyű, rugalmas, nem merev táblás szigetelések az alkalmasabbak, amelyeknek a hőszigetelő képessége sok esetben nem a legjobb, viszont a szerkezet hatékonysága szempontjából mégis csak ezek lesznek a megfelelőbbek, mert az illesztések mentén nem kell majd hőveszteséggel számolni.
Az sem mindegy, hogy a választott szigeteléseknek van-e hőmozgása, zsugorodnak-e, mert ezek is hosszú távon kihatással lehetnek a szerkezeti hatékonyságra, mint a nem megfelelő mechanikai tulajdonságú termékválasztás is, ami lehet, hogy nem fog úgy tartani, le fog csúszni stb.
A minősítések pedig bekorlátozhatják az alkalmazható szigetelések termékkörét a jogszabályi követelményeken felül.