Az energiahatékonysági beruházások egyre növekvő tűzvédelmi kockázatot hordozhatnak az újabb és újabb veszélyforrások megjelenése miatt. A szerkezet tűzterjedés elleni védelme napjainkban egyre nagyobb kihívást jelent.
A meglévő épületek átalakítása, korszerűsítése során olyan műszaki megoldást kell választani, amely nemcsak energetikai szempontból megfelelő, hanem alkalmas a létesítmény elvárt biztonsági szintjét tűzvédelmi szempontból is megtartani, kezelni a jelen kihívásait (napelemes rendszerek, elektromos autók, töltőpontok) és nem ront a létesítmény biztonságán.
Szabályozók, ajánlások
A szabályozók, ajánlások folyamatosan jelennek meg a különböző hazai és nemzetközi irányelvekben. A múlt év végén jelentek meg például az elektromos autók töltőpontjainak kialakítására vonatkozó Tűzvédelmi Műszaki Irányelvi ajánlások.
A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról értelmében a meglévő épületek jelentős felújítása esetén dokumentáltan vizsgálni és rögzíteni kell a nagy hatékonyságú alternatív rendszerek alkalmazásának lehetőségét. A vizsgálatnak a tűzvédelmi követelményeknek való megfelelésre, az egészséges beltéri légállapotra vonatkozó, valamint a földrengésállósági követelmények teljesülésére is ki kell terjednie.
Komplex megoldás
A ROCKWOOL kőzetgyapot hő- és tűzvédelmi szigetelések komplex módon (energetikai, tűzvédelmi, akusztikai, fenntarthatósági stb.) tudják kielégíteni a követelményeket, jelentős szerepet vállalva az épületek tűzbiztonságában. A szerkezet tűzterjedés elleni védelme napjaink egyre nagyobb kihívása, amelyhez a ROCKWOOL nem éghető termékei, rendszerminősítésekkel rendelkező műszaki megoldásai megfelelő választások lehetnek.
A hőszigetelő anyagok kiválasztásakor – azok anyagától függetlenül – figyelemmel kell lenni az épülettel szemben támasztott alapvető követelményekre, az épületszerkezeteket érő hatásokra, a jogszabályokban, szabványokban meghatározott követelményekre, a gyártói rendszerminősítésekben, alkalmazástechnikai útmutatókban foglaltakra, az irányelvek műszaki megoldásaira, a kivitelezhetőségre, a gazdaságosságra és a megrendelő jelen és jövőbeni igényeire.
A hőszigetelés választásakor nem a hővezetési tényező a legfontosabb paraméter. Ahhoz, hogy az adott beépítési szituációban a legmegfelelőbb termék kerüljön beépítésre, össze kell vetni a hőszigetelés teljesítményjellemzőit és egyéb műszaki tulajdonságait. Minden épület más, ezért a követelmények, az építtetői elvárások, meglévő épületek esetében azok adottságai mind-mind befolyásoló tényezők lehetnek.
Szerkezeti kialakításnál fontos a felületfolytonosság és a lehetőségekhez képest az egyenértékűség biztosítása, a csomópontok mentén is, nemcsak energetikai, de pára-, tűzvédelmi és akusztikai területen is. A minősítések pedig korlátozhatják az alkalmazható szigetelések termékkörét a jogszabályi követelményeken felül.
A www.emi.hu oldalon ingyenesen elérhető Szálas hőszigetelő anyagok elvárt műszaki teljesítményének meghatározási elvei Építésügyi Műszaki Irányelv, amely részletesen ismerteti a szigetelések kiválasztásának szempontrendszereit.
A jogszabályok, szabványok, megrendelői igények, rendszerminősítések és alkalmazás-technikai útmutatók előírásainak figyelembevételével mindig a legszigorúbb elvárásnak megfelelően kell meghatározni a betervezésre kerülő építési termék, hőszigetelés elvárt műszaki teljesítményét (műszaki jellemzőit).
A ROCKWOOL által gyártott hőszigetelő anyagok tűzvédelmi szempontból korlátozás nélkül alkalmazhatók, megfelelők a tűzterjedésgátlásban szerepet betöltő szerkezeteken, tűzterjedési gátakon való alkalmazásra, tűzvédelmi célú sávok kialakítására is. Napelemekkel létesülő tetők környezetében is megfelelő választás a tűzvédelmi követelmények kielégítéséhez.