WorldSkills Special Edition, Bordeaux

113

2022. október 19–22-én a szárazépítő, a digitális építés, a kőfaragó, az egészségügyi és szociális ellátás, a mobil robotika, valamint a gépészet CAD szakmák világbajnokságát rendezték meg Bordeaux-ban.

A 2022 októberére tervezett Sanghaji WorldSkills versenyt a városban fennálló járványügyi helyzet miatt lemondták, ezért a WorldSkills International szervezőbizott­sága úgy döntött, hogy a 62 szakma ver­senyét nem egy helyszínen, hanem 2022. szeptember 7. és november 26. között WorldSkills Special Edition néven 15 különböző országban rendezik meg.

Általában olyan helyszínek jelentkeztek a szervezésre, ahol ebben az időben egyébként is tartanak egy-egy nemzetközi kiállítást vagy szakmai versenyt. A világversenyen 57 ország 1015 versenyzője 62 versenyszám­ban méri össze tudását. Magyarország kép­viseletében 23 szakmában 27 fiatal szakem­ber vesz részt a versenyeken.

A bordeaux-i helyszín kiválasztását az indokolta, hogy október 20. és 22. között a WorldSkills-szel azonos helyszínen rendez­ték meg az Új-Aquitániai Regionális Szak­mai Versenyt, amelyen 70 szakmában 340 fiatal versenyzett. Ugyanakkor a verseny jó lehetőséget nyújtott a francia szervezők számára a 2024-es lyoni WorldSkills ver­seny lebonyolítására való felkészüléshez.

Magyar versenyző a szárazépítő, valamint az egészségügyi és szociális ellátás szak­mákban indult. A szárazépítő szakma idei WorldSkills versenyfeladata a versenyt megelőzően mind a versenyzők, mind a szakértők számára ismeretlen volt. A ver­senyfeladatot a korábbi szárazépítő főszak­értő állította össze, aki minden verseny­tapasztalatát összeszedve egy rendkívül nehéz és összetett feladatot tervezett meg.

A versenyfeladat

A versenyfaladat mindig összesen 5 modulból áll, ebből az első két szakasz mindig szárazépítési feladat. Az első modulban válaszfalak felépítése és össze­kapcsolása, íves falakkal történő összeil­lesztése volt a feladat. A rendkívül tagolt épületszerkezet megépítése igazi kihívást jelentett a versenyzők számára. A nehéz­ségi szint azonban ezt követően a máso­dik modulban álmennyezetépítéssel és szi­getelés elhelyezésével tovább fokozódott. Ennek a két modulnak az elkészítésére összesen 11 és fél óra állt rendelkezésre a versenyre fordítható összesen 22 munka­órából.

A harmadik modul a találkozások gip­szeléséből, azaz glettelésből és a felületek kialakításából, azaz finiselésből állt. Ennek időkerete öt és fél óra. A negyedik rész egy Speed modul volt, amely egyben a gyorsa­ság és a minőség kooperációját jelentette. Erre összesen maximum 2 óra állt rendel­kezésre. A feladat minél gyorsabb, minél jobb minőségben történő elkészítése volt a cél. A távol-keleti versenyzők hihetetlen előrenyomulását mutatja, hogy a tajvani versenyző ezzel 1 óra 7 perc alatt végzett, kiváló minőséggel.

A verseny egyfajta lezárását a kétórás Fre­estyle modul jelentette. Itt minden ver­senyző egy előre leadott, szabadon válasz­tott alkotást prezentált a nézőknek, egy maximum 2×2 méteres falfelületen. Ez a feladat a hosszú, négynapos verseny  okozta hatalmas feszültség egyfajta leve­zetésének volt tekinthető. Ebben a feladat­ban azonban 4 különféle technikát kellett felmutatni. A 4. nap végén az a nehézségi szint, amit a szakértők már az első perc­ben láttak, tükörképként jelentkezett a fia­tal versenyzők arcán. Hihetetlen fáradtság, elgyötörtség és fizikai fájdalom látszott rajtuk, miközben óriási izgalommal várták a következő napi eredményhirdetést.

A versenyen a hazánkat képviselő Stób Attila rendkívül szoros versenyben a tizedik helyen végzett. Szakértőként Putler Csaba vett részt a nemzetközi zsűri mun­kájában. A bordeaux-i WorldSkills ver­senyen egészségügyi és szociális ellátás szakmákban induló Pál Blanka szakmájá­ban hatodik lett, és egyben a távol-keleti versenyzők mögött a legjobb európaiként végzett.

Új építőipari szakma a versenyen

A 2022. évi világbajnokságon a digitális építés szakmai versenye első alkalommal került megrendezésre. Ez is jól példázza, hogy az új technológiák új foglalkozáso­kat hoznak létre. A BIM, azaz az épület­információs modellező is egy olyan új fog­lalkozás, amely nagy lehetőségeket jelent a jövőbeli karrierutak szempontjából. Össze­sen tizenhárom, köztük hat európai ország versenyzői indultak ebben a szakmában.

A bordeaux-i versenyről további informá­ció ITT található.

A 2022. évi WorldSkills Special Edition induló magyar versenyzők szakmaösszetételét az alábbi honlap foglalja össze: https://worldskillshungary.hu/cikkek/ hirek/worldskills-competition-2022-se

Tanulmányutak

Az ÉVOSZ az építőipari szakmák verse­nyeinek megtekintésére az Erasmus projekt keretében két tanulmányutat szervezett. A résztvevők a bordeaux-i verseny megte­kintése mellett a francia Les Compagnons du Devoir szakképzési rendszerét ismerhet­ték meg. A november végi tanulmányúton pedig a 24–26-án Salzburgban megrende­zésre kerülő betonszerkezetépítő, kőmű­ves és villanyszerelő versenyek tanulmá­nyozása mellett a Salzburgi BauAkademie gyakorlati képzőközpont és a PERI cég weissenhorni központjának megtekintésére is lehetőség nyílik.

Pete Zoltán és Putler Csaba
ÉVOSZ