A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Visegrádi utcai épületkomplexuma bővítéseként épült többfunkciós épületben európai viszonylatban is egyedülálló EMC mérőkamrát alakítottak ki. A Grabarics Kft. kivitelezésében megvalósult projekt ünnepélyes átadására 2023. szeptember 7-én került sor.
Résztvevők: Építtető: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Generáltervező: nirmana Építésziroda, Vékony Péter vezető építész Generálkivitelező: Grabarics Kft. Vasbeton-szerkezeti munkák: CLC-Construct Kft. Műszaki lebonyolító: CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. Az építési projekt teljes költsége: nettó 18,5 milliárd forint. |
Az NMHH új műszaki épületkomplexumában továbbá számos kisebb speciális mérőkamrát, illetve mérőlabort is kialakítottak. Mindezek mellett az új épületrészben irodák, tárgyalók, rendezvényközpont és mélygarázs, valamint egy nagy kapacitású, számítógépes adatközpont is helyet kapott.
Egy ilyen nagyszabású projekt sikerének kulcsa a csapatmunka. Ennek része a megrendelő által precízen meghatározott igény, az ez alapján elkészített terv és maga megvalósítás közötti összhang. Épp ezért mindhárom felet megszólítottuk, hogy teljes képet kapjunk.
Az építtető
A hatóság képviseletében Sorbán János igazgatót kérdeztük a fejlesztés hátteréről.
Magyar Építéstechnika: A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság látja el a média és a hírközlési szektor felügyeletét. Hogyan támogatja ezt a feladatot az új mérőkomplexum?
S. J.: A hírközlési iparág intenzív fejlődése megköveteli az ellenőrző hatóság speciális eszköztárának korszerűsítését is. Azért, hogy az egyre több rádióhullámmal működő eszköz – mint például a mobiltelefonok, a bankkártya-leolvasó, a garázsnyitó, a wifi-router és a bluetooth fejhallgató – ne zavarja egymást, szakembereink ellenőrzéseket végeznek a forgalomba kerülő készülékek/eszközök tekintetében.
Ezekhez a szakértői mérésekhez laboratóriumi háttér is szükséges, melynek központi eleme az elektromágneses összeférhetőséget vizsgáló, úgy nevezett EMC mérőlabor. Eddig ezeket a méréseket a Visegrádi utcai épület földszintjén elhelyezkedő, húsz évvel ezelőtt épült, árnyékolt és reflexiómentes mérőkamrában végeztük. Az eltelt évek alatt a folyamatos karbantartás és bővítések ellenére a kamra elavult, a beépített eszközök megbízhatósága csökkent. Az alkalmazandó mérési szabványok körének és tartalmának változása, valamint a felhasznált technológiák jelentős fejlődése miatt egyre nehezebb megtartani az ott végzett mérések akkreditációját.

Az új többfunkciós műszaki épületben egy modern EMC mérőkamra és számos kisebb speciális mérőkamra, illetve mérőlabor kapott helyet annak érdekében, hogy hatóságunk a jövőben is a megfelelő, nemzetközileg elismert színvonalon tudjon eleget tenni a jogszabályokban meghatározott kötelezettségeinek. Az itt beépített technikai berendezéseknek, eszközöknek és magasan képzett munkatársainknak köszönhetően a jövőben is biztosítani tudjuk, hogy zavartalanul lehessen igénybe venni a már eddig is használt hírközlési és médiaszolgáltatásokat.
A képességek bővítését a megnövekedett rádiós szolgáltatások és eszközhasználatok következtében egyre fontosabb EMC-követelmények ellenőrzési kötelezettsége teszi szükségessé. Az elektromágneses sugárzás adására és vételére alkalmas elektronikus berendezések működési jellemzőinek (rádiótechnikai) és elektromágneses összeférhetőségének (EMC) vizsgálata csak speciálisan kialakított mérőhelyen végezhető. A vonatkozó EMC-szabványok szerint a sugárzott vizsgálatok végrehajtására használható mérőhellyel szembeni alapvető követelmény, hogy mérete képes legyen magában foglalni a vizsgált berendezést, és speciális kialakítása, bevonata semleges mérési teret biztosítson. A most létrehozott nagyméretű kamra megépítésének célja, hogy az NMHH megőrizhesse a laboratórium nemzetközi akkreditációját, részt vehessen laborközi összehasonlító mérésekben, és a nemzetközi mérésügyi kampányok során azonos megbízhatóságú és pontosságú mérési eredményeket biztosíthasson.
Mindezek mellett az új épületrészben az irodák, tárgyalók, rendezvényközpont és a mélygarázs mellett egy nagy kapacitású számítógépes adatközpont is helyet kapott, amely alkalmas az NMHH által üzemeltetett, a kritikus infrastruktúrák védelméről szóló törvény hatálya alá eső rendszerek kiszolgálására kiemelkedően magas szolgáltatási szinten.
A jelenlegi épületről áthelyeztük a meglévő antennákat az új épületre, és néhány újat is kihelyeztünk melléjük. A vevőantennák kifejezetten az elektronikus hírközlés biztonságát, zavartalanságát szolgálják, az antennarendszer kimondottan csak vételi célból épült. Az új épületen így létrejött vevőantenna-rendszer biztosítja a jövőben is a laborkomplexum számára szükséges forrásjeleket, valamint lehetővé teszi, hogy a hatóság biztosítani tudja az észak-pesti régióban is a rádiós kommunikáció zavartalan működését, a lakossági és üzleti kommunikáció megfelelő működését megzavaró, meghibásodott vagy nem szabványok szerint működő berendezések kiszűrését. Az antennák is mérőeszközök, segítségükkel ellenőrizzük az elektronikus eszközök, berendezések, hírközlési hálózatok, szolgáltatások paramétereit. Célunk többek között, hogy a rádió- és tv-vétel zavartalan, a mobiltelefon- és az internetszolgáltatás elérhető és megfelelő minőségű legyen. Méréseinkkel biztosítjuk, hogy a lakosság elektroszmognak való kitettsége ne érje el az egészségkárosító szintet.
Mindezeken túl az új épület nemcsak a hatóság munkáját fogja segíteni, hanem hozzájárul az oktatás, a szakemberképzés, így a versenyképesség növeléséhez is.
M.É.:A technológiai fejlesztéseken túl milyen egyéb elvárásokat fogalmaztak meg a tervező, kivitelező szakemberek irányába?
S. J.: Olyan épületet szerettünk volna, amely esztétikumában és energetikai megoldásaiban is illik a hatósághoz. A tervezésnél ennek érdekében a lehető leggazdaságosabb, a minimális energiafogyasztású megoldások mellett döntöttünk: a hőszivattyús technológia, a függőleges zöldfalak és a tetőkertek a legkörnyezettudatosabb épületek közé emelik majd az új komplexumot. Emellett ügyeltünk rá, hogy a telken a zöldfelületek eddigi aránya is jelentősen növekedjen, az eddigi kb. 10 százalékról 35 százalékra, amellyel barátságos, emberközeli környezetet hoztunk létre. A közel 2000 négyzetméteres vízszintes zöldfelületen 36 fát és 7400 db egyéb növényt ültettünk el.
M. É.: Egy olyan sűrűn lakott területen, mint a Visegrádi utca, milyen kihívásokkal kellett szembenézniük?
S. J.: Egy ilyen nagyméretű építkezés mindig jelentős zaj- és porterheléssel jár, de a hatóság a kivitelezővel együttműködve kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a munkálatok közben a környék por-és zajterhelését minden lehetséges eszközzel csökkentse, a munkafolyamatokról pedig az építkezés önálló weboldalán (https://nmhh.hu/epitesinfo) rendszeresen tájékoztattuk a környék lakóit. Folyamatosan kapcsolatban voltunk a szomszéd társasházak közös képviselőivel is, így sikerült elérnünk, hogy a nyilvánvaló érdekellentétek ellenére is fennmaradt köztünk a jó viszony.
Az épület előtti ötméteres sávot nem építettük be, itt parkosított területet hoztunk létre, amelyben pihenőpadok is szolgálják az erre járókat. A gépészeti berendezések zajterhelését pedig különleges szigetelési megoldásokkal, zajvédő falak építésével igyekeztünk csökkenteni.

M.É.: A fent meghatározott elvárások hogyan teljesültek az elkészült épületben?
S. J.: Azt gondolom, hogy a beruházással Európa egyik legnagyobb és legkorszerűbb hírközlési mérőlaboratórium komplexumát hozta létre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Amellett, hogy a hatóság működésének meghatározó része az új műszaki, mérésügyi központ, alapvetően a lakosság szolgálatát látja el. Ugyanakkor – mivel tudásközpont is – szolgálja a hazai ipart, az oktatási intézményeket, társszerveket és részese lesz a nemzetközi szervezetek munkájának is.
A tervező
A komplexum a nirmana Építésziroda egy országos, nyílt, titkos pályázaton első díjat nyert tervei alapján készült. Vékony Péter vezető építészt kérdeztük a tervezési folyamat specialitásairól.
M.É.: A digitális tervezési, ezek közül is a BIM-es megoldások hogyan jelentek meg ennél az összetett, speciális gépészeti és szerkezeti megoldásokat igénylő projektnél?
V. P.: A projekt összetettségéből adódóan egyértelmű volt, hogy BIM-ben tervezünk. Egy teljes részletezettségű BIM modell készült az Archicad BIMx programjában, parametrizálva. Mindent 3D-ben terveztünk, modellezve a teljes projektet. A társszakmák közül is a fő struktúrákat vagy mi magunk modelleztük vagy integráltuk az adott társszakma terveit. Emellett a Loricatus Kft. tőlünk függetlenül, kimondottan az üzemeltetés támogatására külön létrehozott egy nagyszerű REVIT alapú BIM modellt paramterizálva. Úgy tapasztaltuk, hogy ezek a BIM modellek nemcsak a mi munkákat támogatta nagy mértékben, hanem mind az építtető, mind a kivitelező számára komoly segítséget jelentett a megvalósítás során.
A kivitelezésen túlmutatóan a BIM modell másik nagy előnye és lényege, hogy az üzemeltetést is támogatja. Az üzemeltetési igazgató kezeli a létrehozott BIM modellt és ebben vezethető az összes változás. Az NMHH esetében ez kiemelt jelentőséggel bír, hiszen rengeteg műszaki berendezést építettek be, melyeket folyamatosan karban kell tartani, valamint a redundancia miatt 3-szoros biztonságra kell törekedni, eszerint ütemezni a berendezések cseréjét. Itt nem lehet szünet a szolgáltatásban. Ugyanez érvényesül például az áramellátásban is. A szünetmenetes működést öt generátor biztosítja.
M.É.: Az NMHH részéről kiemelt szempont volt a fenntarthatóság. Ez hogyan jelent meg a tervezés során, milyen megoldásokat választottak?

V. P.: A tervezés a zöld szemléleten alapult: megújuló energiaforrások és környezetkímélő megoldások biztosítják, hogy az új székház a lehető legkisebb mértékben terhelje a környezetet. Ennek megfelelően az épületben gáz egyáltalán nem lesz, a fűtést és hűtést levegő-vizes hőszivattyús technológia biztosítja. A szervertermeknél, ahol extrém hőterhelés keletkezik, a hűtést egy nagyon takarékos, trópusi körülményekre optimalizált folyadékhűtős rendszer végzi. A levegő minőségének javítására növeltük a zöldterületet. A mintegy 2000 m2-es horizontális zöldfelület mellett közel azonos nagyságban vertikális zöldfelületek is készültek, melyek együtt rengeteg városi port kötnek meg.
Az érintett területen a zöldfelületekre meghatározott arányérték nagyon magas, többek között annak érdekében, hogy a létrejövő zöld felület visszafogja a hirtelen lezúduló nagy csapadékot, ami az utcai, elégtelen vízelvezető rendszert terhelné. Ennél az épületnél kialakított zöld területek jóvoltából a csapadék mintegy 90 százalékát felfogjuk, és mindössze 10 százalék terheli ezt a rendszert. Külön gyűjtjük az esővizet, amivel locsolni is lehet. A közvetlen környezetét így nem terheli a ház. Ez a földszint alá helyezett szerverek miatt is fontos, hogy a nagy csapadékmennyiség ne jelentsen veszélyt rájuk.
A zöldfelületeket minőségi zöldfelületként terveztem meg, mely mind a régi mind az új épületrészt kiszolgálja. Egy háromszintes zöldfelületi rendszert, keleties, függőkertes elrendezést alakítottunk ki. Az így létrehozott mikrokertes, otthonos környezet a dolgozók számára is plusz értéket jelent. Minden kiskertnek megvan a területhez rendelt funkciója: a két épületrészt összekötő hídnál a kert az összeolvadás tájépítészeti szimbólumaként jelenik meg; a legfelső tetőkert kialakítása a fenti konferenciateremhez ad egy pluszt, el lehet vonulni, külön megbeszéléseket folytatni. Továbbá a környéken sétálók számára az utcafronton kialakított park nyújt lehetőséget pihenésre. Ezek a minőségi zöldfelületek kiemelik az épületet a környezetéből, hozzájárulnak egy élhetőbb, szerethetőbb városrész létrejöttéhez.
M. É.: Volt-e olyan speciális igény, ami különleges tervezési megoldásokat tett szükségessé?
V. P.: Az NMHH-nak van egy sajátos működése, és ehhez kellett 100 százalékban igazodnia a tervezési munkának is, egy sablonos irodatervezés itt nem állta volna meg a helyét. A mérőlaborok esetében nagyon speciális, kvázi űrkörülményeket kellett létre hozni, mely rendkívüli precizitást követelt meg minden tekintetben. Alkalmazkodni kellett a mérőlaborok funkciójához, biztosítani kellett a tökéletes árnyékoltságot, hiszen a zaj- és sugárzásszennyezettség magát a hiteles mérést lehetetleníti el. Ennek biztosítására egy világszínvonalú technológiát építettek be.

Emellett az akusztikára is komoly hangsúlyt fektetett a megrendelő. Mindenben az elvárható felett határozta meg az akusztikai teljesítményeket, annak érdekében, hogy a szomszédos épületek lakói semmilyen formában ne szenvedjenek hátrányt. Ennek megfelelően egy alapos akusztikai terv készült, melyet a Entel Kft. és Józsa Gusztáv készített el. A kivitelezés során nagy figyelmet fordítottak erre a területre, igazítottak a terveken szükség esetén. Ennek eredményeként például a korábbi autóforgalom okozta zajterhelés szinte megszűnt a háromszintes mélygarázs miatt, ahol a telephelyre érkező összes hatósági és dolgozói autó parkolhat az udvar helyett. Vagy a már korábban említett öt generátor esetében bőven a határérték alá le tudtuk vinni a zajszintet, így azok 120 dB-es zajából az akusztikai megoldásoknak köszönhetően semmi nem hallatszik, nem zavarja az épületben folyó munkát, a környező lakóközösséget.

Nagy figyelmet fordítottam a kulturált üzemeltethetőség miatt arra, hogy az ablakok könnyen hozzáférhetők, tisztíthatók legyenek. Nagyon sok hazai épületnél sajnos erre kevés figyelmet fordítanak, főleg az anyagi vonzata miatt. Itt viszont készült egy külön közlekedőrendszer az összes üvegfelület előtt, melynek köszönhetően teljesen hétköznapi módszerekkel karbantarthatók és tisztíthatók az ablakok, üvegfelületek.
Ez a megoldás tette azt is lehetővé, hogy minden egyes iroda – annak ellenére, hogy el van látva automatizált hűtési, fűtési rendszerrel – természetes úton, ajtó- vagy ablaknyitással szellőztethető legyen. Ezt a természetes szellőzést viszont össze kellett hangoljuk az automatizált rendszerekkel az energiahatékonyság érdekében, azaz egy ablaknyitás esetén a hűtési/fűtési rendszer automatikusan leáll abban a helyiségben.
A kivitelező
Az épület kivitelezésének lehetőségét nyílt közbeszerzési eljárásban a Grabarics Kft. nyerte el. Kazinczy László megbízott termelési igazgatót és Liszi Marianna projektvezetőt kértük, hogy avassanak be minket a részletekbe.
M. É.: Az NMHH fővárosi telephelyének bővítése 2020 májusában kezdődött. Mi volt az Önök számára a legemlékezetesebb a kivitelezés három éve alatt?
K. L. – L. M.: Két ilyen eseményt emelnénk ki. Az egyik az alapkőletétel, ahol Karas Monika, a hatóság elnöke és Sorbán János gazdasági igazgató helyezte el az új többfunkciós műszaki épületrész alapkövét. Bár ez szimbolikus, mégis azt jelzi, hogy egy új építményt kell felállítani az alapkőletétel helyén. A másik ilyen esemény a bokrétaünnepség volt, ahol az építők és építtetők közösen ünneplik az épület tartószerkezetének elkészültét. Ekkor kicsit megkönnyebbülten és büszkeséggel néztünk vissza arra az időre, amit magunk mögött hagyunk.
M. É.: A projekt méreteit milyen adatokkal tudják jól érzékeltetni?
K. L. – L. M.: Az NMHH a Visegrádi utcai telephelyén korábban 6500 négyzetméteren működött, amely az új létesítménnyel közel 12 000 négyzetméterre bővült. Az új komplexumban három pinceszinten összesen 105 férőhelyes teremgarázst, raktárakat és gépészeti helyiségeket alakítottunk ki.
Az épület három föld alatti és öt felszín feletti szintjén helyet kapott:
- az informatikai szerverközpont,
- az EMC mérőlabor és a hozzá tartozó mérőkamrák,
- egy irodai blokk, amely magában foglalja a laborokat és a vezetői irodákat,
- valamint konferenciaterem és tárgyalók is.
Mindehhez 33 000 m3 földet emeltünk ki a 15 méter mély munkagödörből, és a szerkezetépítéshez 15 200 m3 betont használtunk fel.
M. É.: Milyen kihívásokkal kellett szembenézniük a kivitelezés során? Ezekre milyen válaszok születettek?

K. L. – L. M.: Az építés alatt több nem várt piaci tényezővel kellett szembenéznünk, ami nem könnyítette meg a munkánkat. Elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése és az ezzel kapcsolatosan begyűrűző anyagáremelkedések nehezítették a kivitelezést. Ennek következtében több, az építőiparban fontos építőanyag ára jelentősen megemelkedett, majd a beszerzések és a szállítási nehézségek tovább nehezítették a feladatunkat. A környezetünkben kialakult háborús helyzet pedig teljesen felborította az eddig jól és kiszámíthatóan működő anyagellátottságunkat. Kénytelenek voltunk alternatív megoldásokat keresni, anyagkiváltásokkal áthidalni a kialakult helyzetet. Részben ennek is köszönhetően jelentős eredménynek tartjuk, hogy a felmerülő nehézségek ellenére elkészültünk az épülettel az általunk vállalt határidőre.
M. É.: Melyek voltak azok a projektmenedzsment feladatok, amelyekre itt különösen oda kellett figyelni?

K. L. – L. M.: Kiemelnénk az épület biztonságos üzemelésére vonatkozó törekvéseket. Az épület kettős elektromos betáplálással rendelkezik, ezzel biztosítva, hogy a gépészeti rendszerek minden időpillanatban folyamatosan tudjanak működni. Mindezt kiegészíti néhány újonnan telepített aggregátor is.
A másik lényeges szempont, hogy a környezettudatosság jegyében már a tervezéskor nagyon odafigyeltek a zöldterületek kialakítására, ugyanis nemcsak az épületen kívül, hanem az épületen belül zöldfalakkal, valamint az épület belső udvarain lévő tetőkertekben is sikerült gyönyörű, zöld növényzet kialakítani ezzel is javítva a levegő minőségét.
FT