A Schüco Carbon Control egy különböző termékekből és szolgáltatásokból álló moduláris rendszer, mely lehetővé teszi a szén-dioxid-kibocsátás projektspecifikus minimalizálását az adott épület teljes életciklusa során a tervezésen, az építésen és üzemeltetésen át egészen az újrahasznosításig.
Ambiciózus európai célok
Az Európai Bizottság „Fit for 55” intézkedéscsomagjával az európai zöld megállapodás (European Green Deal) keretében 2030-ra az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását az EU-ban, majd 2050-re az EU klímasemlegessé kíván válni. Az épületek építése és üzemeltetése az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának közel 40 százalékáért felelős. Így napjainkban az építőipar egyik legnagyobb kihívása ennek lecsökkentése.
Holisztikus megközelítés a célok elérése érdekében
A moduláris Schüco Carbon Control az építési folyamatban résztvevők számára olyan keretrendszert nyújt, amellyel a törvényi előírásokkal összhangban hosszú távon biztosítható a klímabarát épülethomlokzatok megvalósítása. Ennek eredményeként az épületek 2030, 2045 és 2050 után is értékálló beruházások maradnak.
A keretrendszer megalkotása a hosszú távú értékmegőrzés érdekében holisztikus megközelítésen alapul, melynek kulcseleme az épületek „életciklus alapú üvegházhatást okozó potenciálja”, amelyet a GWP (globális felmelegedési potenciál) érték alapján határoznak meg. A karbonlábnyom (GWP érték) CO2-egyenértékként jelenik meg, és a működési karbon (operational carbon), illetve a beépített karbon (embodied carbon) összegéből adódik.
A működési karbon az épület üzemeltetése során keletkezik, míg a beépített karbon az épület teljes életciklusában keletkezik, magában foglalja az építés során felhasznált termékeket, azok karbantartását és cseréjét is. Az ebből adódó teljes kibocsátás részben az erőforrások hatékony felhasználásával, az épületbe integrált napelemekkel, intelligens épületirányítással vagy a Cradle to Cradle tanúsítvánnyal rendelkező termékek beépítésével csökkenthető.
CO2-szabályozás az épület teljes életciklusa során
A Schüco Carbon Control az épület teljes életciklusa mentén különböző termékekből és szolgáltatásokból álló moduláris megoldásokat kínál, amelyekkel az ablakok, ajtók és függönyfalak dekarbonizációját épületspecifikusan lehet megvalósítani. Ez a komplex rendszer nagyban segíti az összetett szabályozásoknak és tanúsítványoknak való megfelelést az építőipari szereplők számára.
A Schüco Carbon Control az épületek életciklusának négy fázisa szerint strukturált: tervezés, építés, üzemeltetés és a bontás utáni újrahasznosítás (1. ábra). A Schüco termékein és szolgáltatásain kívül projektspecifikus tanácsadást is nyújt, amely támogatja az építészeket, tervezőket és kivitelezőket az épülethomlokzatok szén-dioxid-kibocsátásának minimalizálásában.
Tervezés
Egy adott épület teljes életciklusra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátásának meghatározása már a tervezési fázisban meg kell jelenjen. A CO2-érték már ebben a szakaszban minimalizálható a megfelelő épületforma, a betervezett anyagok és felületek kiválasztása, az elemméretek és az intelligens épületgépészet alkalmazása révén. E tekintetben tervezési útmutatóként szolgálnak a tanúsított EPD-k (Környezetvédelmi Terméknyilatkozatok).
A befektetők és az épülettulajdonosok egyre inkább olyan tanúsítványokat keresnek, mint a LEED, BREEAM, QNG vagy DGNB, amelyekkel az épület bizonyíthatóan hosszú távon, a teljes életciklusra kiterjedően teljesíti a fenntarthatósági kritériumokat, ennek köszönhetően többletértéket ad. A Cradle to Cradle tanúsítvánnyal rendelkező Schüco-rendszerek betervezése, beépítése garantálja az anyagok környezetbarát mivoltát és újrahasznosíthatóságát.
Építés
Az építési fázisban a Schüco Carbon Control biztosítja a gyártók számára a betervezett nyílászáró vagy homlokzati egység karbonlábnyomának ellenőrzését. A SchüCal 3D-s kalkulációs szoftver egy olyan megoldást kínál, mely a karbonlábnyom folyamatos kiszámításával és CO2-egyenértékként való megjelenítésével segíti a kibocsátásváltozás nyomon követését. A standard alumínium mellett a két új alumíniumfajta, a Low Carbon (LC) és az Ultra Low Carbon (ULC) alumínium is rendelkezésre áll. Ezen új LC és ULC alumíniumfajták használatának hatása szintén kiszámítható. A Schüco emellett folyamatosan optimalizálja a fenntartható csomagolási menedzsmentet az újrahasznosítható anyagciklusok beiktatásával és az erőforrás-felhasználás csökkentésével (2a–b. ábra).
Üzemeltetés
Az optimális energiamérleg elérése érdekében a Schüco az intelligens épületvezérléstől kezdve, a kiemelkedő hőszigetelésű épülethomlokzati egységeken és zöldhomlokzatokon át, egészen az épületbe integrált fotovoltaikus rendszereken keresztül történő energiatermelésig, jelentősen hozzájárul a karbonlábnyom csökkentéséhez az üzemeltetési fázisban. Ezen megoldások a megfelelő karbantartás mellett biztosítják az épület hosszú távú fenntartható működését, és meghosszabbítják a beépített rendszerek élettartamát is.
Újrahasznosítás
A Cradle to Cradle tanúsítványok biztosítják, hogy az épületek építési termékei a jövő nyersanyagraktárai legyenek. Ez a koncepció előírja, hogy a rendszerben felhasznált összes anyag az élettartama végén új anyagként kerüljön vissza a körforgásba. A Cradle to Cradle tanúsított rendszerek megfelelnek a körforgásos gazdaság követelményeinek, amely központi jelentőséggel bír az európai Green Dealben. Több mint 60 tanúsított alumíniumrendszerével a Schüco úttörő szerepet játszik e téren, és nagyban hozzájárul a hosszú távú CO2-megtakarításhoz, az erőforrások megőrzéséhez.
Annak érdekében, hogy az épületek a jövő nyersanyagraktárai lehessenek, információra van szükség az épületekbe beépült termékekről és anyagokról, valamint ezek környezeti hatásairól. Ezt például a Madaster platform, az anyagok és termékek online katasztere segítségével lehet nyomon követni. Ez megkönnyíti a felhasznált erőforrások újrafelhasználását és újabb lépést jelent a „körkörös” építőipar megvalósítása felé.
Tanácsadás, megoldások és szolgáltatások egyetlen forrásból
A Schüco Carbon Control a szén-dioxid-mentesítés összetett kérdését a Schüco széles termékválasztékával tökéletesen összehangolja. A moduláris rendszer lehetővé teszi a beruházók, építészek és kivitelezők számára, hogy épületspecifikusan szabályozzák a CO2-értéket, és így kövessék az építőiparban a klímasemlegesség felé vezető utat. Ebben az Alukönigstahl szaktanácsadói aktív támogatást tudnak nyújtani egyéni konzultáció keretében is.
További részletek IDE kattintva érhetők el.