A Lasselsberger Hungária Kft. új divíziót indított, mellyel hozzájárul a magyar építésgazdaságban keletkezett építési hulladékok újrahasznosításához, a körforgásos gazdaság kiépítéséhez.

Új divízió az építőipari hulladékok feldolgozására

A világban és hazánkban zajló hulladék­gazdálkodási problémák aktualitását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Euró­pai Unió kiemelt figyelmet fordít a kör­forgásos gazdaság megvalósításán belül a hulladékok lerakóban való elhelyezésé­nek csökkentésére. Első lépésben az épí­tési-bontási hulladékokat nagy térfoga­tuk és nagy mennyiségük miatt az Európai Unió kiemelt „hulladékárammá” minő­sítette, és 2020-ig az Unióban termelődő mennyiség 70%-ának újrahasznosítását tűzte ki célul. Az Országos Hulladékgaz­dálkodási Terv célkitűzései az EU köve­telményeinek megfelelően kerültek meg­határozásra. Emellett a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia 2020–2050 minél magasabb másodnyersanyag felhasználási arányt ajánl az új termékek gyártásánál és forgalomba-hozatalánál.

A Lasselsberger Hungária Kft. tulajdonosa a Lasselsberger Holding Internationale Gmbh (Pöchlarn) osztrák társaság. A cégcsoport több évtizedes múlttal rendelkezik homok- és kavicsbányászatban, továbbá építőipari termékek előállításában. A társaság piacvezető a magyarországi kavics és homokbányászatban, országosan 11 üzemmel és budapesti központtal.
Céljuk, hogy olyan környezeti teljesítményre tegyenek szert, amelyre büszkék lehetnek, valamint hogy széles körben elnyerjék partnereik bizalmát, és hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez.

Ezen szemléletmód tükrében a társaság új – inert hulladékok feldolgozására irányuló – divízióval bővült, melynek legfontosabb célja a környezet terhelésének csökkentése azáltal, hogy az építőiparban keletkező másodnyersanyagokat minél nagyobb arányban hasznosítsák. Bányászati tevé­kenységük során nyílt vízfelületek – bányatavak – maradnak vissza. Elkötele­zettek a környezetvédelem mellett, ezért célul tűzték ki, hogy a keletkező vízfelü­letek méretét csökkentik, visszaállítva a bányászati tevékenység megkezdése előtti állapotot. Teljes értékű mezőgazdasági hasznosításra alkalmas területként meg­őrizve azt a jövő generációi számára, így a hulladéklerakókra kerülő kezeletlen épí­tési bontási törmelék mennyisége is jóval kevesebb lesz.

A hulladékhasznosítás lehetőségei, előnyei

Az építési bontási törmelékek hasznosítá­sára számos lehetőség kínálkozik. A fémek visszanyerhetők belőle, amelyek egyre nagyobb értéket képviselnek, továbbá a fa és műanyag építőelemek, valamint az épü­letbontás során esetlegesen belekerülő ide­gen anyagok kiválogatását követően az inert hulladék gépi törése és osztályozása után széleskörűen felhasználható. A tört beton meghatározott mennyiségben vis­szakeverhető a nyersbetonba, felhasznál­ható útépítési alapba, továbbá a kezelt inert anyag felhasználható töltőanyagként, így például hulladéklerakók rekultivációjára, bányák és bányatavak feltöltésére.

A társaság által előállított termékek jelentős részét építkezések, építési terü­letek és betonkeverő telepek részére adják át. Az építési bontási hulladékok túlnyomó többsége ezeken a helyszíne­ken keletkezik. Az alapanyagok mellett az inert hulladék átvételét is biztosítják. A szállító járművek körforgásos rend­szerben alapanyagot helyeznek ki és inert hulladékot hoznak el, ami jelentős pénz­ügyi és időmegtakarítást jelent a partne­rek számára.

Hulladékkezelés az ország bármely pontján

A vállalat országos hatályú hulladékgaz­dálkodási engedéllyel rendelkezik, ezáltal az ország bármely pontján vállalják építési bontási hulladékok kezelését, már a kelet­kezés helyén is. A dél-pesti régióban rendelkeznek telep­hellyel, ahol fogadják mind a keletke­zés helyén kezelt, mind a kezelésre váró inert hulladékokat. A cég rövid távú cél­jai között szerepel új telephelyek létesí­tése az ország nyugati és keleti régiójában, melyekkel a teljes országot lefedő szolgál­tatást szeretnének nyújtani.

Kezelt hulladéktípusok

A társaság az alábbi táblázatban szereplő hulladékfajták kezelését vállalja (72/2013. (VIII. 27.) VM rendelet hulladékjegyzéke szerint):

HAKHulladék megnevezése
17 01 01Beton
17 01 02Tégla
17 01 03Cserép és kerámia
17 01 07Beton, tégla, cserép és kerámia frakció
vagy azok keveréke,
amely különbözik a 17 01 06-tól
17 05 04Föld és kövek,
amelyek különböznek a 17 05 03-tól
17 09 04Kevert építési-bontási hulladék,
amely különbözik a 17 09 01-től,
a 17 09 02-től és a 17 09 03-tól

 

További információ az új divízióról és a hulladékkezelési szolgáltatásról a www.lasselsberger.hu honlapon érhető el. Kérdés és a szolgáltatás megrendelése esetén a cég munkatársai a hulladek@hu.lasselsberger.com címen várják az érdeklődőket.