Az „Építményszerkezet tűzvédelmi jellemzői TvMI” fő változásai
A 2020. január 22-i Országos Tűzvédelmi Szabályzat változásainak köszönhetően módosult az Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői Tűzvédelmi Műszaki Irányelv.

építésztervező
szakmérnök, szakújságíró
Ha nem tűzvédelmi tervezőként, szakértőként végezzük a tevékenységünket, első körben ezzel a TvMI-vel javasolt megismerkedni, mivel ez az irányelv lesz a segítésünkre abban, hogy az egyes építési anyagok, szerkezetek megfelelőségét milyen dokumentációk és feltételek mellett lehet ellenőrizni.
A TvMI és a vonatkozó jogszabályok értelmében minden olyan építményszerkezet tűzvédelmi követelményeknek való megfelelőségének igazolására szükség van – még abban az esetben is, ha egyébként az adott szerkezetre vonatkozó követelmény nem szigorodik, vagy az adott szerkezetet az építési tevékenység ténylegesen nem érinti –, amelyet építmény, építményrész tervezése, építése, átalakítása, bővítése, korszerűsítése, helyreállítása, felújítása, használata, a rendeltetés módosítása során az alap tervezési paraméterektől eltérő tervezési paraméterekkel kell igazolni.
Alap tervezési paraméterektől eltérő tervezési paraméter többek között például: többletterhek megjelenése (emeletráépítés, tetőtérbeépítés, funkcióváltás, installációk, gépészeti elemek, napkollektorok, napelemek, stb. elhelyezése), kiürítés, mentés feltételeinek, útvonalainak a megváltozása, az építményszerkezet tartószerkezeti vázban betöltött statikai szerepének megváltozása, építményszerkezet tűzvédelmi szempontból történő besorolásának megváltozása.
Az építményszerkezet előírásoknak való megfelelőségét átalakítás körében-mértékében a létesítmény, építmény, építményrész tervezése, építése, átalakítása, bővítése, korszerűsítése, helyreállítása, felújítása, használata, a rendeltetés módosítása során minden esetben igazolni szükséges, függetlenül attól, hogy van-e engedélyezési vagy tűzvédelmi szakhatósági eljárás.
Abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre tervdokumentáció és a műszaki tartalmat nem a tervező határozza meg, a kivitelezőn van a felelősség, hogy a tűzvédelmi előírásoknak, az elvárt biztonsági szintnek megfelelő építési termékeket, szerkezeteket válasszon, építsen be és megfelelőségüket igazolja.
FŐ TÉMAKÖRÖK
Az Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői TvMI fő érintett témái az alábbiak:
- Tűzvédelmi osztály és tűzállósági teljesítmény igazolási módozatai
- Tűzállósági vizsgálati módszerek
- Tűzhatás kitéti görbéi
- Tűzvédelmi követelmények megállapítása egyes összetett szerkezetek esetén
- Meglévő építményszerkezetek táblázatos tervezési értékei
- Alacsony energiaigényű épületek tűzvédelmi szempontból megfelelő kialakítása
- ETAG-ok és EAD-ok elérhetősége
- Az Európai Bizottság jelen irányelv szempontjából fontosabb határozatai és rendeletei
- Építményszerkezetek tűzállósági teljesítményének biztosítása járulékos tűzvédelmi megoldásokkal
- A TvMI kiadásakor hatályos jogszabályi fogalmak
- Alátámasztó dokumentumok tartalmi elemei
- Építményszerkezetek tűzvédelmi teljesítményének meghatározása
- Trapézlemez alapszerkezetű tetőfödém térelhatároló szerkezetek tervezési és kivitelezési elvei
- Épületlábazatok elvi kialakítása
- Ellenőrző lista építményszerkezetek tervezéséhez, ellenőrzéséhez
Annak eldöntéséhez, hogy egy építési termék tűzvédelmi szempontból megfelelő-e az adott épületben, szerkezetben való alkalmazáshoz, az alábbiakat kell ismerni a konkrét létesítménnyel összefüggésben:
- Kockázati osztály besorolás
- Szintszám – OTSZ szerint
- Kijárati szint – OTSZ szerint
- Rendeltetés – OTSZ szerint
- Szomszédos tűzszakaszhoz való csatlakozás módja – tűztávolság
- Menekülési útvonalak elhelyezkedése
- Tűzoltási felvonulási terület biztosíthatósága
- Tűzszakaszhatárok
- Épületszerkezet típusa – elvárt tűzvédelmi teljesítménye
- Épületszerkezet minősítése, igazolás módja
- Tűzvédelmi Műszaki Irányelvekben foglalt megoldások
Ha át szeretnénk tekinteni azokat a szempontokat és igazolási módokat, amelyek egy építési termék, szerkezet megfelelőségének értékeléséhez szükségesek, a legegyszerűbb, ha a végéről kezdjük olvasni a TvMI-t, az N melléklettel: „Ellenőrző lista építményszerkezetek tervezéséhez, ellenőrzéséhez, tervezők, kivitelezők, felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök számára”.
A tűzvédelem, az elvárt biztonsági szint teljesítése komplex szemléletet igényel. Nem elég csak az egyes szerkezetek, építési termékek megfelelőségét biztosítani, hanem kiemelt hangsúlyt kell fektetni a szerkezeti kapcsolatokra, átvezetések, áttörések gyengítő hatására, a védelmi síkok felületfolytonosságára, stb.
Nem szabad elfeledkezni arról, hogy minden terven, szerződésben szereplő építési termék és szerkezet név mögött teljesítménynyilatkozatok, minősítések vannak. Amikor egy termék, szerkezet neve felkerül egy tervlapra, (bármely tervező által meghatározva), azáltal kiírásra és meghatározásra kerül annak minden teljesítményjellemzője, műszaki paramétere, beépítési paramétere, feltétele, a gyártó alkalmazástechnikai előírásai, a kapcsolódó műszaki irányelvek elvárásai és nem utolsósorban a minősítések mögötti szabványos vizsgálatokra vonatkozó szabványok korlátozásai is.
Az építési termékek, szerkezetek tűzvédelmi teljesítményét annak tűzvédelmi osztálya (tűzzel szembeni viselkedési osztálya), valamint tűzállósági teljesítménye írja le.
Jelen TvMI kidolgozása idején tették közzé az MSZ EN ISO 13943:2017 „Tűzbiztonság. Szakszótár” dokumentumot, és közvetlenül megjelenés előtti fázisban van az MSZ EN 13501-1 „Épületszerkezetek és építési termékek tűzvédelmi osztályozása. 1. rész: Osztályba sorolás a tűzzel szembeni viselkedési vizsgálatok eredményeinek felhasználásával” című szabvány, amelyekben az anyagok, építési termékek vonatkozásában a korábbi osztályba sorolási nómenklatúra változott, követve és adaptálva a releváns, hatályban lévő európai bizottsági határozatokban hivatalosan elfogadott, illetve alkalmazott, magyar szakkifejezést.
Nevezetesen a témakörben releváns „reaction-to-fire” vizsgálatok korábban tűzveszélyességi vizsgálatként szerepeltek a hazai tűzvédelmi jogszabályokban és szabványokban, és az anyagokat az MSZ EN 13501- 1:2007+A1: 2010 szerint, továbbá az építményszerkezeteket az OTSZ-ben foglalt előírások szerint tűzvédelmi osztályokba sorolták.
Az új nómenklatúrát alkalmazva az anyagok és építési célú termékek viszonylatában ezek elnevezése most tűzzel szembeni viselkedési osztályra és az ehhez aktuálisan csatlakozó kiegészítő osztályokra változtak (Pl. Bs2, d0, ahol B – a tűzzel szembeni viselkedési osztály jelzete, az s a füstfejlesztéssel kapcsolatos, a d pedig az égve-csepegési tulajdonságra utaló kiegészítő osztály jelzete).
Az építményszerkezetek vonatkozásában a tűzvédelmi osztály elnevezés továbbra is érvényben maradt.
Ebben a TvMI-ben sem helyenként, sem a teljes szöveg tekintetében a korrekció elvégzésére nem került sor, elsősorban azért, mert a hatályba léptetés előtt álló OTSZ szöveghasználatával szemben ez az eltérés zavaró hatású lett volna.
VÁRHATÓ VÁLTOZÁSOK
Tehát jelenleg az építési termékek és egyes olyan szerkezetek, amelyek önmagukban is építési termékek (pl. szendvicspanelek) vonatkozásában használt tűzvédelmi osztály kifejezés tűzzel szembeni viselkedési osztályra fog változni folyamatosan az OTSZ és a TvMI-k módosítása során, és a tűzvédelmi osztály kifejezést a jövőben az építményszerkezetek vonatkozásában fogjuk csak használni, akkor ha az a jelen TvMI-ben szereplő leírás alapján kerül majd meghatározásra. Az építményszerkezetek tűzvédelmi osztályának a meghatározása korábban az OTSZ-ben volt megtalálható, mely átkerült januárban az Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői című TvMI-be. Ezzel összefüggésben két új fogalmat is meghatároztak, ezek a „Kéreg/fegyverzet” és „Réteges felépítésű építményszerkezet” fogalmak.
TŰZVÉDELMI JELLEMZŐK IGAZOLÁSA
OTSZ 13. §. (4) Az építési termék, építményszerkezet tűzvédelmi jellemzőit a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény alapján kell igazolni. A kivitelezési dokumentáció tűzvédelmi munkarésze nem helyettesíti az építési termék, építményszerkezet tűzvédelmi jellemzőit igazoló dokumentumokat.
A felelős műszaki vezető általános nyilatkozata – mindent a terveknek megfelelően készített el – nem elégséges az igazolásra. A nyilatkozatnak arra a szerkezetre kell vonatkoznia, amit igazolni szeretne, és azon az igazoló dokumentumok tartalmán kell alapulnia, amely a szerkezet megfelelőségének igazolására szolgál a Ttv. szerint. Hogy milyen tartalommal szükséges rendelkeznie az alátámasztó dokumentumnak, nyilatkozatnak, azt a TvMI külön mellékletben adja meg.
Amennyiben tervező bevonása szükséges az igazolás alapjául szolgáló dokumentum elkészítéséhez, tervező csak abban az esetben adhat nyilatkozatot, ha arra vonatkozóan a kamarák tervezői jogosultságra vonatkozó szabályzatai, iránymutatásai és/ vagy az 55/2013. (X. 2.) BM rendelet alapján erre jogosult.
1+, 1 vagy 2+ rendszertanúsítást igénylő esetekben az igazolás akkor megfelelő, ha az igazoláshoz a felelős műszaki vezető szakértő, szakértői intézet vagy akkreditált vizsgáló laboratórium közreműködését dokumentáltan igénybe vette. (Itt a szakértő alatt megfelelő szakértelemmel és jogosultsággal rendelkező személyt kell érteni!)
KIEGÉSZÍTÉSEK, ÚJDONSÁGOK
Az alábbi részek kiegészültek a TvMI-ben:
- Tetőtérbeépítések szerelt térelhatároló szerkezetei az egyenes rétegrendű, éghető hőszigetelést is tartalmazó, A2 besorolású födémeknél
- Légrés nélküli homlokzatburkolatok tűzvédelmi osztálya
- Acélszerkezetek járulékos tűzvédelme
A TvMI új fejezete az Országos Tűzvédelmi Szabályzat 2. sz. melléklet 1. táblázatának alkalmazását segítő fejezet. Az OTSZ 2. sz. melléklet 1. táblázata határozza meg az egyes építményszerkezetekkel szemben támasztott elsődleges tűzvédelmi követelményeket. A táblázat az adott építményszerkezet jellegétől, kialakításától függően eltérő teljesítménykritériumot állapít meg. Az 5.2.–5.8. pontok az érvényesítendő teljesítménykritérium meghatározásához adnak segítséget.
A TvMI új pontokkal és mellékletekkel egészült ki, melyek az alábbiak:
- Építményszerkezetek tűzvédelmi osztályának meghatározása
- Tetőtérbeépítések szerelt térelhatároló szerkezetei
- Lábazatok
- Kéreg/fegyverzet
- J melléklet: Alátámasztó dokumentumok tartalmi elemei
- K melléklet: Építményszerkezetek tűzvédelmi teljesítményének meghatározása
- L melléklet: Trapézlemez alapszerkezetű tetőfödém térelhatároló szerkezetek tervezési és kivitelezési elvei
- M melléklet: Épületlábazatok elvi kialakítása
- N melléklet: Ellenőrző lista építményszerkezetek tervezéséhez, ellenőrzéséhez
Az Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői TvMI tartalmának ismerete nélkül a betervezésre, beépítésre kerülő építési termékek, szerkezetek megfelelősége nem ellenőrizhető teljes körűen.
Forrás: Magyar Építéstechnika 2021/5 lapszám