Az ÉVOSZ az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő pályázatán elnyert támogatás segítségével a 2022/23-as tanévben megvalósítandó hatvan tanórás betonszerkezet-építő szakmai továbbképzést szervezett.
Hazánkban a korszerű zsalurendszerek alkalmazásának oktatása jelenleg döntően az elméleti képzésre korlátozódik, mivel a zsalurendszerek felhasználásával megvalósuló gyakorlati képzés rendkívül költség- és anyagigényes, amit a gyakorlati képzők többsége nem tud biztosítani. A kivitelező cégek részéről viszont jelentős igény mutatkozik a betonszerkezet-építésben jártas szakképzett munkaerő iránt.
A 2022/23-as tanévben megvalósítandó projektben a budapesti mellett a debreceni, a győri, nyíregyházi és pécsi építőipari szakiskolák tanulói is részt vesznek. Pályázatunkban 15 tehetséges, motivált tanuló továbbképzését vállaltuk. A projekt megvalósításához Ritter Ádám, a Moratus Szerkezetépítő Kft. ügyvezető helyettes műszaki igazgatója koordinálásával a DOKA, a MEVA és a PERI zsalurendszergyártó és -forgalmazó cégek nyújtanak szakmai támogatást.
A projekt első szakasza
A tanulók a projekt első szakaszában a PERI és a MEVA cégek termékeivel ismerkedhettek meg. A foglalkozások keretében a PERI délpesti és a MEVA újpesti telephelyén megtartott termékismertető prezentációit követően a cég bemutatótermében megtekintették a kiállított zsaluzati rendszereket, majd a cég munkatársainak irányításával néhány szerelési feladatot is elvégeztek. A cégismertetőt követő napon a Moratus telephelyén gyakorlati foglalkozáson vettek részt a diákok, ahol a Moratus zsaluzási szakembereinek irányításával csoportmunkában a különböző födém- és falzsaluzati rendszerek építési és bontási munkáit gyakorolták be.
A foglalkozások részeként a tanulók a Market Zrt. generálkivitelezésében megvalósuló BudaPart városnegyed építési helyszínére is ellátogattak, ahol a Moratus munkatársai röviden bemutatták a projektet. Ezt követően egy alapozási és egy szerkezetépítési munka kapcsán áttekintették a korszerű zsalurendszerek alkalmazási lehetőségeit és azok gyakorlati alkalmazását. A decemberi foglalkozáson pedig Thomas Prigl, a Bécsi Építőipari Szakiskola tanára, aki egyben a nemzetközi szakmunkás versenyeken a betonszerkezet-építő szakma főszakértője is, meghívásunkra tájékoztatást adott a betonszerkezet-építő verseny szakmai követelményeiről, bemutatta az utóbbi évek versenyfeladatait, és beszámolt a 2022 novemberében Salzburgban megtartott WorldSkills szakmai világverseny tapasztalatairól is.
Folytatás: márciusban
A következő projektfoglalkozást a tervek szerint 2023 márciusában rendezzük meg. A tanulók ez alkalommal a DOKA termékeivel ismerkedhetnek meg, majd ezt követően a korábbiakhoz hasonlóan, kétnapos gyakorlati foglalkozás keretében gyakorolják be a különböző zsalurendszerek építését és bontását.
A betonszerkezet-építést a legtöbb nyugat-európai országban önálló szakmaként oktatják, és nem az ács-, hanem a kőművesszakma társszakmájaként kezelik. Hazánkban az szakképzési reformot követően 2020-tól a betonszerkezet-építésnél bővebb témakört átfogó „Szerkezetépítő és szerelő” szakma került az alapszakmák közé felvétele, azonban elenyésző az ezt a szakmát választó fiatalok száma. Az ÉVOSZ a Tehetséggondozó projekt megvalósításával a kiválasztott tehetséges tanulók továbbképzése mellett a szakma pályaválasztók körében történő népszerűsítését is fontos céljának tekinti.
Pete Zoltán
ügyvezető igazgató helyettes
ÉVOSZ