A hollandiai Vredeskerk épülete új szerepet kapott. Az egykori templom hangulatát és jellegzetes arculati jegyeit megőrizve alakult át szakrális térből modern lakóépületté. A felújítás során az egyetlen szembetűnő változtatást a nyílászárók cseréje jelentette: a régi, kis méretű templomablakok helyett hatalmas üvegfelületek kapta a homlokzatban helyet.
Adatok a Vredeskerk, a Béke Temploma projektről:
|
A hollandiai Tilburg városában épült 1953-ban a Vredeskerk, azaz a Béke Temploma. Az egyházi épület több mint 60 évig működött templomként, az elmúlt évtizedben azonban jelentős állagromlás következtében eredeti funkciója és használata megszűnt. Azonban a műemlék megóvása érdekében a városvezetés, a Bedaux de Brouwer Architekten építészirodával karöltve, annak a köztudatba történő visszaemelésén dolgozott, és ezzel új életet adott az épületnek. Így kapott más perspektívát és új szerepet a Vredeskerk.
Az egykori oldalhajók nyújtotta térben 39 lakást alakítottak ki, míg a korábban imádságoknak helyet biztosító főhajóban, a régi, magas tartóoszlopok megtartásával egy teljesen új, friss megjelenésű, közösségi térként is szolgáló aulát hoztak létre.
Új ablakok régi hangulattal
A felújítás során az egyetlen lényeges beavatkozás a nyílászárók cseréje volt. „A régi templom kicsi ablakai kevés természetes fényt engedtek be, így nem is volt kérdéses, hogy az épület új funkciója miatt is szükséges lesz cserélni őket. Építészeti vállalkozásunk egyik ismertetőjegye, hogy amikor csak tehetjük, a nyílászáró kereteket mindig a falazatba rejtjük. Ehhez ebben az esetben olyan profilrendszerre volt szükség, mint a GEALAN-KUBUS®, amely a nagy felületű üveg megtartása ellenére rendkívül keskeny látszó- és beépítési szélességgel készülnek. Ez volt számunkra a tökéletes választás. Az épület eredeti hangulatvilága ugyanakkor az ablakkeretek GEALAN-acrylcolor® felületkezelésének kvarcszürke színével remek kiegészítést kap.” – mondta Thomas Bedaux építész, a projekt vezetője.
Az épület újjáélesztése mellett azonban fontos cél volt az épület eredeti atmoszférájának megőrzése. „Az átalakítási projekt befejeztével a város lakosai nagyon boldogok voltak, hiszen Tilburg visszakapott egy műemléket. Bízunk benne, hogy ami 50 évig templomként szolgált, az az épület az elkövetkező 50-100 évben lakóházként is megállja a helyét.” – tette hozzá Thomas Bedaux.
Magas minőség szinte láthatatlan keretek között
A GEALAN fejlesztéseinek és innovatív megoldásainak köszönhetően az építészek és a szerkezettervező mérnökök minőségi és energiagazdálkodási szempontjából is hatékony eredményt hozhatnak létre.
A GEALAN-KUBUS® rendszer tervezésénél kiemelt szempont volt, hogy a keretek stabilitása, azok vékonysága és a belehelyezett nagyméretű üvegezés ellenére is megmaradjon, továbbá a műszaki tartalom is ellenálló legyen az idővel, a betörőkkel és a környezeti hatásokkal szemben. Az egyenes vonalvezetésű, elegáns megjelenésű rendszert úgy tervezték, hogy a mindössze 100 mm-es szélességével is ellenálljon a terheléses (eső, szél, feszítés) teszteléseknek.
Az új ablakoknak köszönhetően az ódon épületnek sokkal előnyösebb lett az energiaháztartása, amellyel teljes mértékben idomul napjaink igényeihez. A GEALAN-KUBUS® maximum értékeket ért el hőszigetelési tesztelések során: az innovatív IKD® technológiás belső habszigetelésnek, továbbá az STV® típusú száraz üvegezéses technikának köszönhetőn megfelel akár az ift passzívház szabványoknak is.
További információk a Vredeskerk-projektről és a GEALAN profilrendszerekről:
https://www.gealan.de/hu/rendszerek/gealan-kubus/