Szeptember 12-én megkezdődött a Nemzetközi Zöld Építés Hete: a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) idén a „Zöld épületet mindenkinek” mottóval hirdette meg hazai eseménysorozatát, csatlakozva a World Green Building Council #BuildingforEveryone szlogenjéhez. Az eseményt Lánszki Regő Balázs, az Építészeti és Beruházási Minisztérium építészeti államtitkára, országos főépítész, az esemény védnöke nyitotta meg. Az eseménysorozat a Market Market 6.0 székházának bemutatásával vette kezdetét.

Lánszki Regő Balázs, az Építészeti és Beruházási Minisztérium építészeti államtitkára, országos főépítész (Forrás: HuGBC)

Lánszki Regő Balázs beszédében kifejtette, hogy a modern ember életvitele már nincs összhangban a természettel, az egyensúly kibillent, ezért mindannyiunk közös felelőssége, hogy ki-ki erejéhez és szerepéhez mérten kivegye a részét a fenntartható jövőért zajló törekvésekben. Az államtitkár üdvözölte a HuGBC programsorozatát és kiemelte, hogy a most megalakult Minisztériumban az általa irányított Építészeti Államtitkárság szintén különös figyelmet szentel a szabályozások és szabványok felülvizsgálatának, hogy a jövőben csak energiatakarékos és energiatermelő épületek jöhessenek létre. Az Államtitkárság nyitott a szakmai véleményekre és az együttműködésre, melyben a HuGBC-re és más hasonló szervezetekre is számít.

Barta Zsombor, a HuGBC elnöke (Forrás: HuGBC)

Barta Zsombor, a HuGBC elnöke rávilágított: a fenntarthatóság nem újkeletű gondolat, az utóbbi évek sorozatos válságai azonban a laikusok számára is világossá tették: az ambiciózus klímacélok és az élhető mindennapok érdekében is rendszerszintű gondolkodásra és együttműködésre van szükség. A HuGBC ebben a helyzetben a jó gyakorlatok megosztásával és elérhetővé tételével szeretne cselekedni. Barta Zsombor felhívta a figyelmet arra is, hogy a szabályozók és akár a finanszírozók is egyre markánsabban támasztanak követelményeket a fenntartható megoldásokkal kapcsolatban, erre az olyan keretrendszerek jelenthetnek támpontot, mint az EU Taxonómia, amelynek ingatlanokra vonatkozó hazai adaptációjában a HuGBC is szerepet vállalt.

A HuGBC elnöke lapunknak elmondta, a Nemzetközi Zöld Építés Hete programsorozat célja elsősorban az, hogy a piaci ingatlanszektorban mutasson olyan jó gyakorlatokat a fenntartható építés terén, melyek példaként szolgálhatnak. Hozzátette, ennek főként az az oka, mert ez a szegmens az, ami az épített környezet tekintetében leginkább előremutató, ennek megfelelően ezekből van a legtöbb jó gyakorlat. Természetesen – tette hozzá Barta Zsombor – a családi házas szektorban is lehet számos jó példát találni, azonban ez a szegmens egyrészt jóval árérzékenyebb, és sajnos jelenleg a kisebb ökolábnyomú megoldások legtöbbször drágábbak.

Másrészt a piaci szereplők körében a befektetők részéről több okból – mint szabályozások, fenntarthatósági kritériumok, az üzemeltetéssel kapcsolatos pénzügyi kockázatok optimalizálása, a finanszírozási lehetőségek – jóval erősebb a nyomás a fenntarthatóság tekintetében – hangsúlyozta a HuGBC elnöke. Hozzátette, emellett például a társasházak tekintetében a szabályozás terén is vannak anomáliák, ami visszavethetik az energiatakarékossági beruházásokat. Mindezek miatt a lakóingatlan szektor sokkal komplexebb, ahol számos tényezőt – például a szociális igények, elvárások, problémák – fel kell mérni, figyelembe kell venni. Ebben – fogalmazott a HuGBC elnöke – az egyesületüknek is markáns szerepe lesz.

A jelenlegi eseménysorozatban tehát a piaci szereplők jó gyakorlataiba nyújtanak betekintést, és abban is bíznak, hogy a programsorozat során bemutatott új technológiák, innovatív megoldások, a nagyobb cégek fenntarthatósági törekvései sokkal szélesebb szegmensekbe is eljutnak majd. Barta Zsombor elmondta, a piaci szereplők elérése mellett a szabályozási környezet figyelmét is szeretnék méginkább ráirányítani a környezettudatos építésre.

Scheer Sándor, a Market Zrt. vezérigazgatója (Forrás: HuGBC)

A megnyitónak és az első programnak a Market Zrt. székháza adott otthont, így az érdeklődők első kézből szerezhettek tapasztalatot a vállalat fenntarthatóságról vallott elveiről, illetve szakmai vezetéssel megismerhették a számos innovatív megoldással felruházott irodaházukat. Ahogy Scheer Sándor, a Market Zrt. vezérigazgatója a megnyitón kiemelte: a cég megvizsgálja magát az építőipar minden területén és szerepében – beruházóként, tervezőként és kivitelezőként – hogy mely újítások és technológiák szolgálhatják a fenntarthatóbb jövőt. Saját működésükben már számos fenntartható elemet bevezettek, és folyamatosan vizsgálják az új lehetőségeket – a vállalatnál külön team foglalkozik a témával. Hangsúlyozta, beruházóként már csak olyan épületet kezdenek el, ahol magukra nézve a legszigorúbb környezetvédelmi előírások, szempontok valósulnak meg, de a másoknak történő tervezésnél is ebbe az irányba igyekeznek terelni a megrendelőt.

A megnyitót követően a résztvevőknek a Market Zrt. szakemberei mutatták be részletesen a cég irodaházát, amelyben számos környezettudatos megoldással találkozhatunk amellett, hogy a megjelenése is egy kellemes környezetet teremt a munkatársaiknak.

A Market bemutatott irodaházának (képen balra) kerthelyisége

További épületbemutatások, workshopok, konferenciák

A HuGBC Nemzetközi Zöld Építés Hetének öt napon át tartó programjai során személyes és online találkozások adnak lehetőséget a tapasztalatcserére, a jó gyakorlatok megosztására és a közös gondolkodásra.

A szeptember 16-ig tartó rendezvényen további épületekbe várják még a szakmai és privát érdeklődőket, ahol a legújabb, leginnovatívabb zöld épületeket ismerhetik majd meg. A programban szereplő budapesti és vidéki épületek többsége máskor a nagyközönség számára nem látogatható. A szervezők emellett webinárokon, workshopokon adnak át ismereteket, információkat a környezettudatos építés terén egész héten át.

A Nemzetközi Zöld Építés Hetén tehát még számos érdekes és izgalmas, a fenntartható épített környezetre jó példákat bemutató programmal várják az érdeklődőket. A részletes program és az egyes eseményekre való regisztrációs felület itt érhető el: https://www.hugbc.hu/nemzetkozi-zold-epites-hete-2022

Forrás: HuGBC, Magyar Építéstechnika