Az első magyar egyetemi 3D betonnyomtatót mutatta be a BME

519

Átadták a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karának Építőanyagok és Magasépítés Tanszékének Betonnyomtatás Műtermét. A BME 3D Betonnyomtatás Laborrészleg elsődleges feladata új kutatási eredmények elérése és az alkalmazások elősegítése.

Bár a 3D betonnyomtatási eljárás hazai szinten még csak a kezdeti lépéseken van túl, a dinamikusan növekvő építőipari igények és a nyugati példák alapján jelentős térnyerésre is számíthat a közeljövőben a technológia. A 3D betonnyomtatás a betonépítés legújabb, és ígéretesen fejlődő ága, amely nem csak az építőipari automatizálás és digitalizálás terén jelent komoly előrelépést, hanem a betonelemek anyagtudományi fejlesztésében is.

A 3D betonnyomtatás technológiájának előnyei, hogy nincs szükség zsaluzatra, tetszőleges számban ismételhető, jelentős tervezői szabadságot nyújt (a technológia igények betartása mellett), kiváló lehetőségeket biztosít építő-, építész, gépész- és vegyészmérnökök együttműködésére a munkafolyamatok több tudományterületet érintő jellege miatt. Alacsony számú, de képzett munkaerő-igénnyel kalkulálható, nagy mennyiségű betonozás esetén is.

Hazánkban úttörő a BME az új technológiák egyetemi alkalmazásában, amelynek feltétele a korszerű informatikai és technológiai eszközpark. A 3D betonnyomatás lehetőségeinek megismerésében meghatározó szerepet töltenek be az anyagtani kutatások is.

 

Forrás: www.bme.hu