Az alkalmazott szerkezettípus OTSZ szerint elvárt tűzvédelmi teljesítménye igazolásától eltérő módon szükséges igazolni a védelmi síkok felületfolytonosságát, hogy a követelményt a szerkezetgyengítések, áttörések mentén is alá tudjuk támasztani megfelelő igazoló dokumentumokkal.

szakmai kapcsolatokért
felelős igazgató,
ROCKWOOL Hungary Kft.
A hő-, pára- és csapadék elleni védelem megtervezése során a tervezők, kivitelezők tisztában vannak azzal, hogy a védelmi síkokat egyenértékűen és felületfolytonosan kell megtervezni és kialakítani ahhoz, hogy egy szerkezet ne legyen hőhidas, ne jusson be a csapadék és ne tudjon a szerkezeten belül lecsapódni a pára. Nincs ez másként a tűzvédelem területén sem, csak sajnos ezen a területen korántsem olyan gondos a tervezés, kivitelezés. A kialakítás hibáját itt nem jelzi penészesedés, nedvességfolt viszont egy tűzeseti következmény nagyon súlyos is lehet.
Attól függően, hogy milyen az alkalmazott szerkezettípus tűzvédelmi szempontból és annak elvárt tűzvédelmi teljesítménye (Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerinti követelménye), és hogy ezt milyen vizsgálattal igazolták, eltérő módon szükséges a védelmi síkok felületfolytonosságának kérdését vizsgálni a tervezés, kivitelezés során akként, hogy a követelményt igazoló dokumentumokkal a szerkezetgyengítések, áttörések mentén is majd alá tudjuk támasztani.
Az áttörések, átvezetések környezetében a tűz nagyon könnyen átterjedhet egyik helyiségről a másikra vagy beterjedhet a szerkezetbe, ahol, ha éghető anyagokat, szigeteléseket alkalmazunk, jelentős mértékű tűzterjedés valósulhat meg a szerkezeten vagy a szerkezeten belül.
Tűzvédelmi szempontból kétféle szerkezetet különböztetünk meg. Az egyik csoport a tűzgátló alapszerkezetek, a másik pedig az egyéb építményszerkezetek. Fontos, hogy mindig tisztázzuk milyen szerkezetet érint a tevékenységünk, különösen meglévő épületeknél, ahol nem állnak rendelkezésre tervek.
Tűzgátló alapszerkezetek
A tűzgátló alapszerkezetekre vonatkoznak a legszigorúbb előírások.
Tűzgátló alapszerkezet: a tűzfal, a tűzgátló fal és a tűzgátló födém gyűjtőfogalma. Itt minden esetben tűzgátló lezárásokat szükséges alkalmaznunk. Tűzgátló lezárás: építményszerkezetek nyílásainak, áttöréseinek, valamint vezetékek, vezetékrendszerek átvezetésének tűzterjedést gátló elzárását biztosító műszaki megoldás, amely a tűz nyíláson, áttörésen, valamint a vezetéken keresztüli terjedését meghatározott ideig meggátolja; ebbe a körbe tartoznak a tűzgátló nyílászárók, a tűzgátló záróelemek, a tűzgátló réskitöltő-réslezáró rendszerek és a tűzgátló lineáris hézagtömítések.
Amennyiben tűzvédelmi teljesítménnyel rendelkező, de nem tűzgátló alapszerkezetről beszélünk és a szerkezetünk nem homogén, mint például egy vasbeton falszerkezet, vizsgálni szükséges, hogy a réteges szerkezeten történő átvezetés, áttörés, gyengítés miként befolyásolja annak tűzvédelmi teljesítményét, ha nem avval a kialakítással vizsgálták. Például trapézlemezes tető vizsgálatánál nem volt kupola, esőelvezető beépítve.
Előírás, hogy a kéreggel, fegyverzettel védett, belső helyzetű éghető komponensek védelmét minden irányból a védelmi síkok felületfolytonossági elvének érvényesülésével szükséges biztosítani, a szerkezeti kapcsolatok, átvezetések és áttörések mentén is. Ennek igazolása vizsgálattal vagy a TvMI által szabott műszaki megoldásokkal lehetséges. A kéreg, fegyverzet tűzvédelmi teljesítményét, a végfelhasználási állapotot figyelembe véve külön is igazolni kell.
Egyéb építmény
A térelhatároló funkcióval rendelkező szerkezetek esetén a szerkezet tűzvédelmi jellemzőjére kihatással lévő gyengítéseknél (pl. áttörések vagy villamos szerelődoboz) is biztosítani kell a tűzállósági teljesítményt. A gyengítések környezetében a tűzállósági teljesítmény vizsgálattal igazolt műszaki kialakítással, minősítéssel rendelkező tűzvédelmi lezárásokkal, TvMI által meghatározott műszaki megoldással biztosítható. Ilyen megoldás például gipszkarton válaszfalak nyílásainak, elektromos kapcsolódobozainak elhelyezése, trapézlemezes födémeken átvezetett tetőösszefolyók, áttörések, felülvilágító vagy hő- és füstelvezető kupolák környezete. Az Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői Tűzvédelmi Műszaki Irányelv részletesen ismerteti az egyes szerkezetekkel kapcsolatos igazolási módokat. A nem éghető kőzetgyapot szigetelések alkalmazása bevett gyakorlat a rések, légrétegek, átvezetések, áttörések környezetében kialakítható tűzvédelemnek. Kérdés esetén forduljanak kollégáinkhoz bizalommal!