A levegő párásítás véd a fertőzésektől
A légúti fertőzések masszív termeléskieséshez és magas költségekhez vezetnek. A nemzetgazdaságokra gyakorolt katasztrofális következményeket a korona-világjárvány szemlélteti. Az olyan épületek különösen veszélyesek, amelyekben sokan tartózkodnak egymás közvetlen közelében. A 40 és 60% közötti páratartalom védelmet nyújthat a vírusok ellen.
A vírusok légi úton történő terjedését és élettartamát számottevően befolyásolja a helyiség páratartalma. A legkisebb átadási kockázat 40 és 60%-os minimális páratartalom között áll fenn.
Ez egyben az a tartomány is, amelyben az ember immunvédelme a leghatékonyabb.
A vírusok tovább lebegnek

A helyiségek páratartalma döntő jelentőséggel bír a vírusokkal telített aeroszolok lebegési tulajdonságai szempontjából. Míg a köhögésnél vagy tüsszentésnél kijutó, nagyobb és nehezebb cseppek néhány másodperc alatt a padlóra süllyednek, a kisebb és könnyebb aeroszolok órákon át lebeghetnek a száraz levegőben.
A vírusok tovább élnek
A lebegési tulajdonságok mellett a páratartalomnak jelentős hatása van a csíracseppek fertőzési tulajdonságaira is. 40%-os relatív páratartalom alatt az aeroszolok olyan nagy mértékben kiszáradnak, hogy a bennük található sók kikristályosodnak. Így a vírusok konzerválódnak, ami miatt hosszabb ideig veszélyesek és fertőzőek maradnak.

Gyengébb immunvédelem
Ha a relatív páratartalom 40% alá csökken, akkor a nyálkahártyák öntisztítási folyamata kevésbé hatékony. Vizsgálatok kimutatták, hogy a legjobb immunvédelmet, ezáltal a legkisebb fertőzési kockázatot 45%-os relatív páratartalommal lehet elérni. A nyálkahártyák (orr, tüdő) ilyen páratartalom mellett tudják a lehető leggyorsabban kilökni a szervezetből a vírusokat.
A levegő párásítása
A 40 és 60% közötti minimális páratartalmat ma már minden épületben higiénikusan és alacsony energiaköltséggel lehet biztosítani műszaki levegő párásítással. Az alkalmazásoktól és az épületektől függően lehetőség van a klímaberendezésbe épített központi rendszerek vagy decentralizált direkt helyiség párásítás használatára. A közvetlenül a helyiségbe épített levegő párásítók minden épületbe akár utólag is beépíthetők, és rendkívül rugalmasak.
Tájékozódjon a levegő párásítási lehetőségekről, és igényelje itt díjtalanul az „Egészségesebbé tenni az épületeket” kiadványt a 12 pontos ellenőrző listával.
Forrás: Condair Systems Magyarország