Az EBB aláírta első zöldhitelét Magyarországon

431

A hitel 300 millió eurót tesz elérhetővé az otthonok energiahatékonyságának javításához

Az Európai Beruházási Bank – az Európai Unió bankja – 300 millió eurót biztosít a magyar Pénzügyminisztérium számára az országos otthonfelújítási program (OFP) társfinanszírozása céljából, amelyet Magyarország Kormánya az épületek energiahatékonyságának javítása és az energiaköltségek csökkentése érdekében indított útjára.

A magyarországi otthonfelújítási program keretében az EBB forrásait használják fel a lakások energiahatékonysági felújításának, valamint háztartási megújulóenergia-termelő rendszerek telepítésének társfinanszírozásához. A program 2021. január 1-jén indult el, és a felújítási költségek felének megtérítését kínálja. Az OFP keretében megtéríthető maximális összeg háztartásonként 3 millió forint (megközelítőleg 8500 euró).

Ez a legelső olyan EBB-hitel, amelyet az új zöldhitel” címén írnak alá Közép- és Délkelet-Európában. A hitel felgyorsítja Magyarország karbonsemleges gazdaságra történő zöld átállását, valamint az európai zöld megállapodásban foglalt terveket, amelyek szerint 2050-re karbonsemleges gazdasággá kell alakítani az Európai Uniót. Az EBB által nyújtott finanszírozás emellett segít megvalósítani az Európai Bizottság európai épületkorszerűsítési program elnevezésű kezdeményezésében meghatározott célkitűzéseket.

Teresa Czerwinska, az EBB magyarországi műveletekért felelős alelnöke elmondta: „Ma történelmet írunk a legelső magyarországi EBB-zöldhitel aláírásával. Ez a hitel hármas előnyt jelent a magyarok, az EU és a globális éghajlat számára, és fontos lépés az európai zöld megállapodás ambiciózus céljainak megvalósítása felé. Lehetővé teszi a magyarok életminőségének javítását, valamint azt, hogy pénzt takarítsanak meg, miután otthonaik jobb energiahatékonyságából fakadóan alacsonyabbak lesznek az energiaszámláik. Az efféle hitelek segítenek abban, hogy az EU gyorsabban karbonsemlegessé váljon, és így hozzájáruljon a globális éghajlat-politikai intézkedések sikeréhez. Az Unión belül Magyarország az elsők között ratifikálta a Párizsi Megállapodást, amely világszintű ütemtervként szolgál a globális hőmérséklet-emelkedés jelentette egzisztenciális fenyegetés kezeléséhez, és az EU bankjaként örülünk annak, hogy segíthetjük Magyarország zöld törekvéseit, valamint a zöld és fenntartható társadalomra történő átállását.”

A tevékenység olyan beruházásokat támogat, amelyekkel csökken az energiaigény, valamint javul az ország energiaellátásának megbízhatósága és biztonsága. Ezzel párhuzamosan az EU bankja által nyújtott finanszírozás hozzájárul az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és a levegőszennyezés mérsékléséhez. Az energiahatékonyságra irányuló beruházás helyi és regionális szinten gazdasági tevékenységet generál, fokozva a foglalkoztatást.

Magyarországon a háztartások fogyasztják el az összes energia 34%-át – többet, mint a közlekedés (24%) vagy az ipar (23%), ami miatt az otthonok energiahatékonyságának javítása kulcsfontosságú a karbonsemlegességi törekvések megvalósításához.

Nemzeti szinten a hitel felgyorsítja a Nemzeti Energiastratégiát és a Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Tervet, amely nemzeti prioritásként jelöli ki az energiahatékonyságot, és felhív az energiaimport csökkentésére, az energiabiztonság javítására és az energia megfizethetőbbé tételére.

Az éghajlat-politika sikeréhez kulcsfontosságú az otthonok energiahatékonysága

Az energiahatékonyság javítása kulcsszerepet tölt be a karbonsemlegesség elérésében, mivel az Európai Unióban az épületek felelnek energiafogyasztásunk 40%-áért és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 36%-áért. Az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésén felül a lakásfelújítások és az épületek energiahatékonyságának javítására irányuló intézkedések növelik az emberek életminőségét, javítják a közegészségügyet, emellett további zöld munkahelyeket teremtenek az építőiparban.

Az Európai Bizottság szerint évente az uniós épületállomány mindössze 1%-án hajtanak végre energiahatékonysági felújítást. Jelenleg az Európai Unióban meglévő épületek mintegy 75%-a nem energiahatékony. Az energiahatékonyságba történő beruházás további társadalmi és gazdasági előnyökkel is jár közel 34 millió európai számára, akik jelenleg nem képesek megfizetni otthonuk megfelelő fűtését.

Az épületek felújítása alapvető intézkedés, amelyet az európai zöld megállapodás kulcsfontosságú kezdeményezésként emel ki az ágazaton belüli energiahatékonyság fellendítése és a célkitűzések megvalósítása érdekében.  2020-ban az Európai Bizottság „Európai épületkorszerűsítési program” címmel közzétette stratégiáját az Unión belüli felújítások fellendítésére irányulóan. A stratégia kettős célt szolgál az energiamegtakarítás, illetve a gazdasági növekedés tekintetében, és célja, hogy az elkövetkező 10 évben kétszeresére nőjön az energetikai felújítások éves aránya.

 

Forrás: EBB