Az ÉVOSZ-IWTD Németországi Vállalkozási Tagozat beszámolót tett közzé az ország építésgazdasági helyzetéről a Német Építőipari Főszövetség konjunktúra-elemzése alapján.

Az ÉVOSZ Németországi Vállalkozási Tagozata beszámolójában kifejti, az Ukrajnában zajló háború, a nemzetközi beszállítói láncok problémái, a kamatpolitika változása és a magas infláció számos kihatással bír a németországi építési konjunktúrára:

  • A gazdaságkutató intézetek a németországi összgazdasági növekedési mutatót negatív irányba módosították, amely szerint a német reál GDP-növekedés csak maximum 2% lesz.
  • A Német Építőipari Főszövetség tagszervezetei körében végzett legújabb felmérése szerint a vállalkozások inkább borúlátóan ítélik meg helyzetüket.
    • A vállalkozások mintegy harmada normál esetben Oroszországból vagy Ukrajnából szerzi be a szükséges építőanyagokat.
    • Tízből kilenc vállalkozás úgy látja, hogy a háború negatív hatással van tevékenységére.
    • A probléma legfőbb okát a válaszadók az egyes építőipari termékek hiányában, azok megnövekedett beszerzési árában, illetve a szállítási láncok összeomlásában látják.
    • A válaszadók mindegy 80%-a a kialakult helyzetet súlyosnak, illetve nagyon súlyosnak látja.
    • A cégek 74%-a tapasztalja, hogy a tervezett építkezési beruházási megrendelések késlekednek, 35% esetében pedig a megrendelők már visszamondták a megbízásokat.
  • A háború okozta negatív kihatások más piackutató intézeti felmérések szerint is érintik a német építőipart. Az e körben végzett felmérések szerint júliusban az építőipari cégek mintegy 39%-a nyilatkozta, hogy a termelést az építőanyagok hiánya gátolja, jóllehet ez kedvező változás a májusi felméréshez képest, akkor erre a cégek 52%-a panaszkodott – foglalja össze az ÉVOSZ Németországi Vállalkozási Tagozata.
  • Ismertetik azt is, az építőanyagárak 2021. évi robbanásszerű emelkedése ebben az évben tovább folytatódott. A júliusi árindex például bitumen esetében 50%-os, a betonacélnál pedig 45%-os emelkedést mutatott a tavaly júliusi beszerzési árakhoz viszonyítva.

Kedvező nyitás után drasztikus visszaesés

Fentiek miatt az építőipari cégeknél jelentősen romlottak az üzleti kilátások, hasonlóan ahhoz, ami 2020 áprilisában, a Covid-válság miatti első nagy korlátozások miatt tapasztalható volt – mutat rá az ÉVOSZ-IWTD.

A szervezet hozzáteszi, 2022 még jól indult a német építőiparban. A rendelésállomány nominál értékben 17,8 százalékkal nőtt, ami reál értékben 4,1%-os növekedést jelentett. A kedvező időjárási feltételeknek köszönhetően az építőipari termelés is jól alakult: nominál értékben 19,7, reál értékben 5,6%-kal nőtt. A rendelésállomány reál értékben 1,6%-kal múlta felül a tavalyi év márciusi értékét – ismerteti beszámolójában az ÉVOSZ német tagozata.

Kitér arra is, a kedvezőtlen folyamatok a második negyedévtől indultak el drasztikus mértékben az építőanyag-ellátás akadozása, az építőanyagárak drasztikus mértékű emelkedése, valamint az általánosan gyengülő konjunktúra miatt. A megrendelésállomány reál értékben 3,5%-kal, a vállalkozások eredménye pedig 3,9%-kal csökkent.

Az ágazat eredménye csökkenni, a munkavállalók száma viszont nőni fog az elemzés szerint

A Német Építőipari Főszövetség elemzése szerint a német építőpar reál értékben kifejezett eredménye folyó évben minimum stagnál, valószínűsíthető azonban, hogy mintegy 2%-kal csökkenni fog. Ugyanakkor a foglalkoztatottak létszáma éves szinten 920.000 munkavállalóra nő – prognosztizálja a szervezet.

A munkavállalói létszám növekedése – a dekonjunkturális jelenségek ellenére – azzal magyarázható, hogy a vállalkozások a negatív piaci hatások mellett a munkaerő-hiányt is az egyik fő termelési problémának tartják. Éppen ezért 2022-ben is törekszenek a munkavállalói létszám növelésére. Az év során mintegy 9.000 új munkavállaló felvételével számolnak, ami 1%-os növekedést jelent. Ezzel a lépéssel is igyekeznek ellensúlyozni azt, hogy a következő években számos építőipari munkavállaló éri el a nyugdíjkorhatárt. Jelenleg a német építőipari munkavállalók közel negyede 55 éves vagy annál idősebb – zárja beszámolóját az ÉVOSZ-IWTD.

Forrás: ÉVOSZ-IWTD Németországi Vállalkozási Tagozat közlemény