A gondos és fáradságos munkával elkészült, esztétikus vakolt homlokzatokon megjelenő algásodás és gombásodás minden építtető rémálma. Legyen szó új építésről vagy felújításról – a lassan kialakuló zöldes-feketés foltok nemcsak a szemünket zavarják, de az egészségre is ártalmasak lehetnek.

A jelenség hátterében egymástól külön­böző életmódot folytató mikroorganiz­musok egész sora állhat, de lényegüket tekintve az esetek túlnyomó részében vagy az alga- vagy gombafertőzés a kiváltó ok.

Az algák fotoszintézis végzésére képes egyszerű növények, melyeknek a növeke­déshez fényre és nedvességre van szük­ségük. A gombák pedig olyan élőlények, melyek rendszertanilag nem nevezhetők sem állatnak, sem növénynek s mivel nem végeznek fotoszintézist, ezért növekedé­sükhöz általában nincs is szükség fényre.

Mind az alga-, mind a gombafertőzés ese­tében elmondható, hogy – bár általában a homlokzati felületeket nem károsítják – egészségre káros hatásuk és az általuk okozott komoly esztétikai problémák miatt nem kívánatosak.

Az algák és a gombák viszonylag igényte­len és gyorsan, könnyen szaporodó élőlé­nyek, melyek szinte észrevétlenül minden­hol jelen vannak a környezetünkben, de ott, ahol az életfeltételek kimondottan kedvezők számukra (magas páratartalom, nedvesség, hideg és árnyékos felület), nagyon gyorsan alakítanak ki nagy kiterjedésű telepeket.

Hogyan védekezhetünk?

Joggal merül fel a kérdés, hogy mi módon védekezhetünk a homlokzatokon kialakuló alga- és gombafertőzések ellen? A kézen­fekvőnek tűnő megoldás a vakolatok, fes­tékek anyagához kevert tartósan hatásos gombaölő szerek, az ún. biocidok alkal­mazása csak nagyon korlátozottan lehetsé­ges, hiszen ma már az építőanyagok káros­anyag-kibocsátását korlátozó előírások (VOC) olyan szigorúak, hogy ezen a módon nem tudunk hatékonyan védekezni az ilyen jellegű károsodások ellen. A Baumit vékonyvakolatai esetében a gyárilag hozzá­kevert „Antipilz” adalékszer is csak a koc­kázatokat csökkenti, a fent elmondottak miatt biztos védelmet nem tud garantálni.

Sokat tehetünk azonban az alga- és gom­bafertőzés ellen már a tervezés fázisában is. Az elegendően nagy tetőkiülés megvá­lasztásával, a helyesen kialakított és vízor­ral ellátott párkányok beépítésével, a csapa­dékvíznek a homlokzattól minél távolabb történő elvezetésével már hatékonyan csök­kenthetjük a homlokzati felület nedvessé­gét. Ha csak lehet, ne ültessünk növényeket az épület közvetlen közelébe, és az olvadás­nak induló havat mielőbb takarítsuk el.

Az alga- és gombafertőzés egyik legfonto­sabb feltétele – mint láttuk – a homlokzaton jelen lévő (vagy lecsapódó) nedvesség. Ez ellen hatékony védelmet jelenthet a hidrofób (víztaszító)- hidrofil (azaz a vizet „kedvelő”, azt magukba szívó) vakolatok alkalmazása.

Legújabb generációs vakolatok

A legújabb generációs vakolatok kötő­anyaga már egyszerre teljesíti ezt a két kri­tériumot. A Baumit StarTop homlokzati vékonyvakolat felülete a rákerülő nedves­ség nagyobb részét azonnal lepergeti (hid­rofób tulajdonság), a maradék nedvességet pedig – korallszerű, szivacsos struktúrájá­nak köszönhetően – azonnal beszívja (hid­rofil tulajdonság). Az üreges belső szerke­zet azt is lehetővé teszi, hogy a felszívott nedvesség megfelelő körülmények között gyorsan elpárologhasson.

A hidrofób-hidrofil kötőanyagok alkal­mazása – az ún. száraz-pórus hatás révén – jelentősen hozzájárul a homlokzatokon megjelenő alga- és gombafertőzések koc­kázatának minimalizálásához. A kettős működés eredményeként a homlokzat felü­lete szinte mindig száraz marad, jelentő­sen meghosszabbítva annak élettartamát és megőrizve eredeti szépségét.