A RHEINZINK®-fedések újra és újra bizonyítják azt, hogy a természetes felületű fémlemezek értékálló kisugárzásuk által még a megszokottnál is jobban felértékelik az épületeket.

„Nem műalkotásnak szántuk, de végül olyan gyönyörű lett az új ASE csarnok” – nyilatkozta a Paksi Atomerőmű SE kosárlab­dacsarnokának RHEINZINK® „prePatina graphite-grey” lemezből készült felújításá­ról az elkészültét követően Szűcs Gábor, az Atomerőmű szolgáltatóközpontjának veze­tője. A fenti elragadtatott megállapítást iga­zolta, hogy az épület új tetőfedése elnyerte a tetős építőipari vállalkozások legszínvonala­sabb megmérettetése, az Év Tetője Pályázat fémlemezfedések szekciójának Nívódíját – azaz a legmagasabb szintű elismerését.

Az eredetileg az 1980-as években – az akkor teret hódító organikus építészeti stí­lus szellemében – épült sportcsarnok zsin­dely tetőfedése már szinte az átadás pil­lanatától beázott; tavaly áprilisban a játéktérre csöpögő esővíz miatt csak két­órás megszakítás után folytathatták a mér­kőzést a csapatok.

Kétszer görbült felületek

Az organikus jelleg nemcsak azt jelentette, hogy a tető ívesen lefordul homlokzati felületté, hanem azt is, hogy a tető jelen­tős része sem csak egy irányban ívesedő, hanem kétszer görbült felület – amiatt, hogy a központi csarnokrész két végének oldalfalai alaprajzilag szűkülnek, egymás­hoz közelítenek, miközben a tető gerinc­vonala vízszintes, a többi résszel azonos magasságú.

A hátsó épületszárny esetében – amely az épületgépészeti berendezéseket rejti – a tetőforma abból adódóan kétszer görbült, hogy bár az alaprajzi falak párhuzamo­sak, ezen épületrész gerincvonala kifelé lejtő. Az organikus építészet stílusje­gyeit hordozóan különlegesek a tető abla­kai és oromszegélyei is, amelyeket ere­detileg fenyőfával burkoltak és festettek, de szükséges karbantartásuk korábban különleges helyzetük miatt is megoldhatatlannak bizonyult.

A kosárlabda csarnok felújított tetőzete légi felvételen Bádogos munkák kivitelezője: Stang Bádogos Kft.
(Fotó: Paksi Atomerőmű)

Tervezési tanácsadás

Egy ilyen speciális geometriájú tetőfelü­let lefedését megtervezni valóban csakis magas szintű műszaki ismeretek birtoká­ban lehet. A felújítás terveit Bollók Gás­pár építész tervezte 0,7 mm vastagságú RHEINZINK® „prePatina graphite-grey” felületű, előpatinásított titáncink lemez­ből. A felület végleges korckiosztása a RHEINZINK Hungaria Kft. projektorien­tált tervezési tanácsadása keretében ala­kult ki: a kétszer görbült felületekre pre­cízen illesztett, rendkívül különleges, egyedi sávkiosztással, amelynek egymás alatti fedési mezői egymáshoz képest kis szögben megtört vonalvezetésűek. Ehhez a teljes tetőfelületet három egymás alatti mezőre osztották fel.

Az új, sugár irányú korcokkal kialakított RHEINZINK® burkolat által a tető orom­szegélyei is új életre keltek, szintúgy a végszekciók homlokzati felületei is, ame­lyek 1,00 mm vastagságú RHEINZINK® lemezből készült úgynevezett Csaphornyos burkolatot kaptak. Ezeket így immár kar­bantartani sem kell.

Az épület tetőablakai: RHEINZINK®-kel a bonyolult formák is szakszerűen lefedhetők
(Fotó: RHEINZINK)

Az épület ismét egyértelművé tette, hogy a bevonat nélküli – tehát természetes felü­letű – RHEINZINK® titáncinklemezek ezen tulajdonságuk által nemcsak a műem­léki felújításokon, hanem a korszerű épüle­teknél is páratlanul kiemelkedő szereppel bírnak, azok építészeti értékét megnövelve, egy mégoly megszokott épületet is szemet gyönyörködtető műalkotássá téve.

www.rheinzink.hu