Az Európa Innovációs Fővárosa Díj (Európai Feltörekvő Innovatív Város kategória) elismeri a városok szerepét a helyi innovációs ökoszisztéma alakításában és az áttörést jelentő innováció előmozdításában.

Két kategória

  1. Az Európai Innovációs Főváros kategória a legalább 250.000 lakosú városokat szólítja meg, a nyertest 1.000.000 euróval és két második helyezettet 100.000 euróval jutalmaz.
  2. Az Európai Feltörekvő Innovatív Város kategória 50.000 lakosú és 249.999 lakosú városokat célozza meg, a nyertest 500.000 euróval és két második helyezettet 50.000 euróval jutalmazza.

Egyre több város az innováció próbájaként a polgárok által vezérelt kezdeményezéseket indít, hogy megoldást találjon a vonatkozó társadalmi kihívásaikra. A sikeres gyakorlatok különösen kulcsfontosságúak annak érdekében, hogy növeljék a város új erőforrások, alapok és tehetségek vonzerejének képességét az áttörést jelentő innovációk növekedésének ösztönzése érdekében. Ezenkívül az innovációs ökoszisztémák közötti együttműködés és szinergiák megerősítése fellendíti a városok fejlődését és fokozza ellenálló képességét a városi kihívások kezelése érdekében.

Odaítélési szempontok, pontozás és küszöbértékek

  1. Kísérletezés – innovatív koncepciók, folyamatok, eszközök és irányítási modellek bizonyítják a város elkötelezettségét, hogy az innovatív gyakorlatokat kipróbálhassa, miközben biztosítja e gyakorlatok általános érvényesítését a rendes városfejlesztési folyamatban.
  2. Eszkaláció – a rendkívül innovatív start up vállalkozások és kkv-k növekedésének felgyorsítása innovációbarát jogi keret létrehozásával, olyan környezet teremtve, amely ösztönzi a növekedést, a magán- és állami beruházásokat, az erőforrásokat és a tehetségeket; és az innovációs keresletet a hatékony innovációs közbeszerzés révén. A városnak részleteket kell közölnie a bemutatott kezdeményezések konkrét eredményeiről.
  3. Ökoszisztéma-építés – a város helyi innovációs ökoszisztéma-facilitátori potenciáljának kiaknázása a különböző innovációs ökoszisztéma-szereplők közötti szinergiák előmozdításával, az állami, ipari, civil társadalomtól, polgároktól a tudományos életig, hogy hozzájáruljon a városon belüli innovációs ökoszisztéma fejlesztéséhez.
  4. Terjeszkedés – más városok példaképeként a helyi innovációs ökoszisztémát fellendítő tesztelt megoldások terjesztésének és replikációnak támogatásával; a kölcsönös tanulás, a tudástranszfer és a kapacitásépítés előmozdítása révén; valamint a helyi innovációs ökoszisztéma hajtóerejeként élen álló városok, valamint azok közötti együttműködés és szinergiák fokozása révén, amelyek még mindig kutatják és tesztelik innovációs szerepüket.
  5. Városi innovatív jövőkép – a pályázóknak be kell mutatniuk hosszú távú stratégiai jövőképüket/tervüket, kiemelve azokat az innovatív kezdeményezéseket, amelyek pozitívan járultak hozzá a város átalakításához, és amelyek tovább fogják támogatni egy szilárd és fenntartható innovációs ökoszisztéma fejlesztését.

Benyújtási határidő: 2022. június 30.

 

További részletek: https://palyazatokmagyarul.eu/competition/detail/5180