Vakolatfelújítás Baumit rendszerekkel

2087

A homlokzatok felújításával kapcsolatban legtöbbször az utólagos homlokzati hőszigetelés tűnik a legkézenfekvőbb megoldásnak. De mi a helyzet az olyan épületek esetében, ahol az utólagos szigetelésre nincsen mód?

A nem hőszigetelt, de vakolt homlokza­tok felújításához használt rendszerek és termékek három fő csoportba osztha­tók. A legismertebb, úgynevezett felújító vakolatok mellett egyre nagyobb a jelen­tősége a hagyományos (azaz nem nedves és sós) vakolatok javításának, valamint a műemléképületek korhű anyagokkal való restaurálásának.

Felújító vakolatok

A Baumit Kft. immár harminc éve gyártja és forgalmazza a jól ismert Sanova termék­családot. A rendszer elemei a nedves és sóterhelt falak felújítására kínálnak meg­oldást – egy bizonyos só-és nedvesség­tartalomig. Ezek a légpórusos vakolatok megakadályozzák a nedvesség homlok­zatra jutását (hiszen az a vakolat belsejé­ben elpárolog), és meggátolják a károsító sók felszínre jutását is (mivel azok a párol­gás helyén, azaz a pórusok belsejében kristályosodnak ki). A megfelelő réteg­rend kiválasztása az adott épület konkrét só-és nedvességtartalmának függvényé­ben választható ki.

A Sanova rendszerek egy része (Baumit SanovaVorspritzer, SanovaPuffer, MonoTrass és Sanova W) WTA minősítéssel rendelkezik. Fontos tudnivaló, hogy a felújító vakolatok nem a nedvesedés okát szüntetik meg, hanem annak káros következményeit (nedves homlokzat, sókiválás a falon). Éppen ezért csak egy bizonyos nedvesség-és/vagy sóterheltségi szintig alkalmazhatók, és semmiképpen sem helyettesítik a különféle utólagos nedvesség elleni szigeteléseket. A felújító vakolatok nem tévesztendők össze az úgynevezett szárító vagy sólekötő vakolatokkal, melyeket eleve úgy ter­veznek, hogy egy-két év múlva (miután „kiszárították” vagy sótalanították a fala­kat) eltávolítják őket. A felújító vakolatok élettartama akár 35-40 év is lehet, idővel telítődnek a megkötött sókkal, ezért cseré­jük ennyi idő elteltével időszerűvé válhat.

Ezek a felújító vakolatok belső térben is alkalmazhatók. Fontos azonban tud­nunk, hogy ebben az esetben a pára (vol­taképpen a nedvesség) leadása is ebbe az irányba történik, ami mindenképpen szük­ségessé teszi a rendszeres szellőztetést. További fontos szempont, hogy a párazáró belső felületképzések készítése, valamint a beépített bútorok alkalmazása ilyenkor fel­tétlenül kerülendő.

Hagyományos vakolatfelújítás

A felújításokhoz tartozó második termék­család a hagyományos vakolatjavítás anya­gait tartalmazza. A legfontosabb termék (Baumit MultiWhite) egy szálerősített kül­téri tapasz, mely üvegszövet beágyazására is alkalmas. A rendszer számos olyan kiegészítőt és speciális anyagot is kínál, melyek segítségével a kisebb és nagyobb repedések, a málló-, porló felületek, a könnyen leváló részek, valamint az alga-és gomba okozta szennyeződések egysze­rűen és gyorsan javíthatók.

Műemléképületek

A harmadik – egyben legújabb – termék­családot kimondottan az olyan műemlék­épületek felújításához fejlesztették ki, ahol a hatósági előírások szerint cementsze­gény vagy cementmentes anyagok haszná­lata szükséges. Ilyen esetekben a legjobb megoldást a Baumit NHL (Natur Hydraulic Lime) termékek jelentik, melyek kötő­anyaga a tiszta, természetes hidraulikus mész, és vakolatrendszereknél járatos vala­mennyi terméket tartalmazzák (előfröcs­kölő, kézi-és gépi alapvakolat, simítóva­kolat, glett, alapozó és festék). Természetes kövek falazásához, vagy az ilyen falaza­tok javításához ugyancsak cementmentes alternatívát kínálnak a trassz kötőanyagú falazóhabarcsok (Sanova Trass HM30/50).

 

www.baumit.hu