Ideiglenes megállapodás született az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusról (CBAM)

1192

A Tanács és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes és feltételes jellegű megállapodásra jutottak az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusról (CBAM). Mielőtt véglegessé válna, a megállapodást az uniós tagállamok állandó képviselőinek és az Európai Parlamentnek is meg kell erősítenie, valamint mindkét intézménynek el kell fogadnia.

Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus arra ösztönzi a nem uniós vállalkozásokat, hogy olyan árukat importáljanak az EU-ba, amelyek megfelelnek a 27 uniós tagállamban alkalmazandó szigorú éghajlat-politikai előírásoknak. Ez biztosítani fogja ezeknek az importoknak a kiegyensúlyozott kezelését, továbbá azt hivatott előmozdítani, hogy a partnereink szerte a világon csatlakozzanak az EU éghajlat-politikai erőfeszítéseihez.

Ez az ideiglenes megállapodás függ néhány olyan, a CBAM szempontjából releváns aspektustól, amelyeket más, még tárgyalás alatt álló jogszabályokban kell meghatározni. A Tanács elnöksége úgy véli, hogy a CBAM-rendeletet csak akkor lehet hivatalosan elfogadni, ha más kapcsolódó javaslatokban sikerült megoldani a CBAM szempontjából releváns elemeket.

Ami az új szabályok hatálya alá tartozó termékeket és ágazatokat illeti, a CBAM kezdetben néhány konkrét termékre fog kiterjedni néhány különösen karbonintenzív ágazatban: vas és acél, cement, műtrágyák, alumínium, villamos energia és hidrogén, valamint bizonyos prekurzorok és korlátozott számú továbbfeldolgozott termék. A rendelet – jól körülhatárolt módon – foglalkozik továbbá a közvetett kibocsátásokkal is.

Az ideiglenes megállapodás értelmében a CBAM 2023 októberében kezdi meg a működését. Kezdetben a CBAM-nek csupán egy egyszerűsített változata lesz majd alkalmazandó, amely lényegében csak jelentéstételi kötelezettségeket fog előírni, aminek a célja az adatgyűjtés. Ezt követően a teljes CBAM életbe fog lépni. A bevezetésre fokozatosan, a kibocsátási egységek ingyenes kiosztásának fokozatos megszüntetésével párhuzamosan kerülne sor, amint az az érintett ágazatokra vonatkozóan a felülvizsgált uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) alapján kezdetét veszi. Ez biztosítani fogja, hogy a CBAM összeegyeztethető legyen a nemzetközi kereskedelmi szabályokkal.

A kibocsátási egységek ingyenes kiosztásának a CBAM hatálya alá tartozó ágazatok tekintetében történő fokozatos megszüntetéséről még megállapodásra kell jutni az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszerrel kapcsolatos, folyamatban lévő tárgyalások során. Emellett további munkára van szükség az exportot érintő kibocsátásáthelyezés megelőzését célzó intézkedésekkel kapcsolatban is.

Továbbra is alapvető fontosságú annak biztosítása, hogy a CBAM teljes mértékben összeegyeztethető legyen az EU nemzetközi kötelezettségeivel, többek között a nemzetközi kereskedelem területén is.

________________________________________________________________________Háttérinformációk

A Bizottság 2021. július 14-én nyújtotta be az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus létrehozásáról szóló rendeletre irányuló javaslatát. A kibocsátásáthelyezés kockázatának elkerülése érdekében ez az Unió vámterületére történő behozatalukkor kezeli a javaslat I. mellékletében felsorolt egyes áruk beágyazott üvegházhatásúgáz-kibocsátásának kérdését.

A CBAM a karbonintenzív ágazatok termékeinek behozatalára irányul. A mechanizmus célja, hogy – a nemzetközi kereskedelmi szabályok sérelme nélkül – megelőzze azt, hogy a termelés nem uniós (az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén az uniósnál kevésbé ambiciózus politikát alkalmazó) országokba való áthelyezése vagy a karbonintenzív termékek behozatalának növelése révén az uniós határokon kívül nőjön a kibocsátás, semmissé téve ezzel az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló uniós erőfeszítéseket.

A CBAM az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerével (a továbbiakban: EU ETS) párhuzamosan működne, hogy az importált árukat illetően tükrözze és kiegészítse annak működését. Fokozatosan fog a kibocsátásáthelyezés kockázatának kezelésére szolgáló meglévő uniós mechanizmusok – különösen az EU ETS kibocsátási egységek ingyenes kiosztása – helyébe lépni.

A javaslattal kapcsolatos technikai munkára az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmussal foglalkozó ad hoc munkacsoport keretében került sor, amelyet a Tanács kifejezetten az e javaslatról folytatandó tárgyalások céljára hozott létre. A Tanács 2022. március 15-én elfogadta a javasolt rendelettel kapcsolatos álláspontját (általános megközelítés). Az Európai Parlament 2022. június 22-én szavazta meg az álláspontját. Július 11-én megkezdődtek a társjogalkotók közötti háromoldalú tárgyalások, amelyek a mai napon létrejött ideiglenes megállapodással lezárultak.

 

Forrás: https://www.consilium.europa.eu/