Az elmúlt hónapok visszafogottabb forgalma után már január végén élénkebb megrendelői aktivitással szembesült az egyre népszerűbb zsalutechnológiai innovációkat kínáló MEVA.

A cég vezetője szerint a tendencia néhány vidéken induló, jellemzően nem klasszi­kus magasépítési projektnek köszönhető, de az építőipar egyes szegmenseiben még inkább a kivárás jellemző. Az építkezések indulásakor a szerkezetépí­téshez szükséges zsaluhasználat a magas és mélyépítés számos területén előre jelzi a következő hónapok várható piaci moz­gásait. A jellemző tendencia most azonban nemcsak a piac mennyiségi, de minőségi változását, európai értelemben vett korsze­rűsödését is előre vetíti.

„Az elmúlt év hatásai még velünk vannak, a magasépítés zuhanásszerű visszaesését azonban már tompítják az év első hónapjá­nak eredményei” – kezdte piacértékelését Botta D. Mihály, a MEVA Zsalurendsze­rek Zrt. ügyvezető igazgatója. Az építő­ipar azon kevés iparágak közé tartozik, ahol a szinte leállás nélküli működés és az óvatos tervezés kettőssége határozta meg az elmúlt közel egy év pandémia befolyá­solta üzletét. Piaci szakemberek és elem­zők egybehangzó véleménye szerint sem volt elkerülhető a megtorpanás, amelynek ellensúlyozására érkező állami döntések egyes területeken optimizmusra, másokon kivárásra sarkallják a szereplőket.

A szerkezetépítésben érdekelt MEVA ügyvezetője szerint a szektor cégeinek optimizmusát jellemzi, hogy nem történ­tek, és nincsenek tervbe véve létszámle­építések. Ugyanakkor a beruházók évek óta nem látott, jelentősen kedvezőbb aján­latokkal találkozhattak az elmúlt hóna­pokban. A képet árnyalja, hogy a nyomott árakon most behúzott üzletek generál nyertesei alvállalkozóiknál alig változó rezsióradíjakkal szembesülnek. „A fel­tehetőleg rövid időn belül normalizálódó működésre visszaváltó piac véleményem szerint egyre élesebben fog szembesülni a munkaerőhiánnyal, ami további költ­ség- és árnövekedéshez vezethet. Kézen­fekvő következménye ennek, hogy a kevesebb munkaerőt igénylő, hatékony­ságnövelő építési technológiák térhódí­tása tovább gyorsul. Ebben a MEVA évti­zedek óta élen jár. Az Európában napi rutinként használt műszaki megoldá­sok kezdenek érdekessé válni nálunk is” – világít rá a piaci folyamatok összefüg­géseire a szakember. „Legyen az elvá­rás az úgynevezett megaberuházásokon a nagy teljesítőképesség vagy a rugal­mas használhatóság a kisebb és nagyobb építkezéseknél, avagy a szektorra olyan­nyira jellemző rövid határidő, a MEVA zsalukínálatában mindenre van válasz” – elemezte a lehetőségeket a cégvezető. „A nem lakhatási célú beruházások felfu­tását az év második felére várjuk. Remél­jük, hogy a háttérben megindultak az előkészületek, és ez hamarosan a zsalu­igényekben is jelentkezni fog.

ÚJ IGÉNY: EURÓPAI ÉRTELEMBEN IS KORSZERŰ

Érezhető a trend, hogy az európai érte­lemben korszerű zsalumegoldások már a magyar építkezéseken is megjelentek. Ilyen a termelési és gazdasági előnyö­ket kínáló évtizedekkel ezelőtt Magyar­országról „kikopott” finomszerkezet, a tőlünk nyugatabbra szinte tömegtermék­nek számító MevaDec megjelenése Buda­pest egyik jelentős lakóparki beruházásán, a Kassák Passage építkezésen (1. a-b kép).

Évek óta tendencia, hogy a munkaerőhiányt az építőiparban is a technológiai fejleszté­sekkel igyekeznek kiváltani, a zsalutech­nológia területén is egyre inkább előtérbe kerülnek a hightech, a speciális vagy éppen a fejlett, univerzális megoldások. „Máig egyedül kínáljuk a magyar piacon a szám­talanszor újra felhasználható, legkisebb ökológiai lábnyommal rendelkező, fakí­mélő (famentes) műanyag zsaluhéjat, amely Európában lassan nagykorúvá válik. A vízi­ónk az, hogy egy zöld vagy alacsony ener­giafelhasználású üzemeltetésűnek tervezett beruházásnál szempont legyen, mivel zsa­luzzák. Ez az irány már itthon is érezhető.

NÉZZÜNK SZÉT EURÓPÁBAN!

Mammut XT – a legnagyobb
feladatokhoz
A Mammut XT zsaluk a magas- és mélyépítésben, valamint a mérnöki létesítményeknél egyaránt jól használhatók, ahol a zsalu nagy teljesítményére, így például az elemenként akár 8,75 m² zsaluzási felületre (350×250 cm) van szükség.
A Mammut XT megengedett frissbetonnyomás-felvevő
képessége a teljes felületen 100 kN/m². Az intelligens funkciós bordával ellátott zsalun, a behegesztett Dywidag belsőmenetes hüvelyekkel az összes tartozék könnyedén felszerelhető. A Mammut XT acél zártszelvénye statikusan robusztus, csavarásnak ellenálló, illetve tűzihorganyzott, ezáltal könnyebben tisztítható, a felületéhez kevésbé tapad a beton. A keretbe integrált kombi átkötési helynek köszönhetően nincs átszerelési idő, nem kellenek külön tartozékok,
és nincsenek elvesző alkatrészek, a működtetés lényegesen egyszerűbb.

A svájci Münchenbuchseeben egy közel 2500 m2 alapterületű és majdnem 15 m magas raktárcsarnok építéséhez válasz­tották a kivitelezők a MEVA Mammut XT falzsalurendszerét. Az építke­zésen nem a magas falszakaszok kialakí­tása jelentett kihívást ennek a 100 kN/m2 frissbetonnyomás-felvevő képességű zsa­lurendszernek, hanem az épület elhelyez­kedése, ugyanis a zsaluzatot közvetlenül a szomszédos épület mellett kellett felépí­teni. A meglévő raktárcsarnok és a zsalu­zat között csupán 60-80 cm széles távolság volt, így még a szimpla oldali zsaluza­tot sem lehetett hátulról megtámasztani, hanem egy trükkös technikával „kontra” oldali zsaluzatot alakítottak ki egy heveder segítségével, így elölről rögzítették a zsalut az alaplemezhez (2. kép).

A 4 hónapos építkezés ideje alatt 700 m2-nyi Mammut XT-elemet és SecuritBasic modulá­ris biztonsági rendszert használtak fel. A kivitelező csapat a falak építéséhez a szaka­szos zsaluzási eljárást választotta. Ennek lényege, hogy a fal egy ütemének betonozá­sát követően kihagynak egy-egy ütemnyi falszakaszt, amit utólag vasszerelnek és beto­noznak. A szakaszos módszer előnye, hogy a zsaluzási anyagok gazdaságos felhaszná­lásával csökken a zsaluzás költsége is. Ezt az összetett feladatot 138 méter hosszúság­ban, 24 szakaszban végezték el. Két külön­álló, egyenként 5,75 m széles és 14,74 m magas szakaszt betonoztak 12 lépésben.

A munkaterület szűkössége alaposan nehezítette a nagyméretű falak zsaluzá­sát, így a MEVA fejlesztése, az integrált kombiátkötés kifejezetten hasznosnak bizo­nyult. A független, építőipari technológiák minősítésére szakosodott intézet mérései alapján ezzel a megoldással közel 20 száza­lékkal kevesebb idő szükséges a zsalu felál­lításához, mint más rendszereknél.*

2. kép. Mammut XT falzsalurendszer – a legnagyobb feladatokhoz. Raktárcsarnok, Svájc.

A StarTec XT, a Mammut zsaluk kistest­vére olyan ipari épületek, lakóházak épí­téséhez a leghasznosabb, ahol a rugalmas­ság kifejezetten fontos, ahogy a példában bemutatott, ausztriai 31 lakásos társas­ház esetén is. A 340, illetve 270 m2 alap­területű, 3 és 4 emeletes lakóépületeknél a MEVA StarTec XT falzsaluzatot (3. kép), valamint a könnyű, jól kezelhető MevaDec födémzsaluzatot használták.

3. kép. StarTec XT falzsaluzat – flexibilis megoldás bármekkora beruházáshoz. Társasház, Ausztria.
StarTec XT – flexibilis megoldás bármekkora beruházáshoz

Az új StarTec XT zsaluzat, a Mammut XT „kis­testvéreként” flexibilis és gyors megoldást nyújt ipari és lakóépületek kivitelezéséhez egyaránt: 330, 270, és 135 cm-es elemma­gassággal és csupán 8 elemszélességgel is alkalmazható, bármely falvastagságnál. A keretbe integrált kombi átkötésének köszönhetően 3 átkötési módot egyesít egy rendszerben, amelyek között egyszerűen, akár egy kézmozdulattal is lehet váltani további kiegészítő elemek szerelése nélkül. Mindennek következménye a lényegesen rövidebb zsaluzási idő. A zsaluzat megenge­dett frissbetonnyomás-felvevő képessége a teljes felületen 60 kN/m². A StarTec XT kom­patibilis a StarTec-kel és a könnyű, daru nél­kül mozgatható AluStar zsaluval.

A kivitelező véleménye szerint az építke­zési folyamat gyorsasága minden előze­tes elképzelést felülmúlt. A StarTec XT integrált kombi-átkötésével egyetlen egy­szerű kézmozdulattal rugalmasan lehet váltani a háromféle átkötési mód között anélkül, hogy ehhez kiegészítő elemekre lenne szükség. A kivitelező csapat a 270 cm magas falak betonozásakor az egyoldali átkötést választotta, az épület falvastagságát pedig egyszerűen rögzített távtartó gyűrűkkel határozták meg, és mivel ez a méret állandó volt, így ismét­lődő mérésekre sem volt szükség. Ezzel a megoldással, a védőcsövekkel és a kónu­szokkal kapcsolatos összes, hagyomá­nyos esetben elvégzendő feladat szükség­telenné vált.

A födémszerkezet kialakításához a tovább­fejlesztett, még könnyebben és még egy­szerűbben kezelhető MevaDec födémzsa­lut használták. A rendszer nincs merev raszterhez kötve, így bármely alaprajzhoz és födémvastagsághoz rugalmasan alkal­mazható. Az egyszerű és gyors szerelést a zsaluzat több szempontból is biztosítja: az elemek fentről és lentről is egyszerűen sze­relhetők, illetve a minimális illesztési felü­letek miatt gyorsan felállítható a teljes zsaluszerkezet. A tiroli építkezésen jelentős volt az időmegtakarítás, hiszen a szerkezet néhány kalapácsütéssel a helyére került. A gyorsaság mellett a biztonság is elen­gedhetetlen egy ekkora beruházásnál: a támaszkiosztásnak köszönhetően a zsalu­elemek leszerelése, majd egyszerű és gyors letisztítása alatt a pillérek továbbra is biz­tonságosan tartották a födémet.

Ekkora méretű beruházások esetén a MEVA szakértőinek segítségével tör­ténő anyagkészlet-optimalizálás, a pontos logisztikai lépéstervezés és a gyors kivite­lezés akár többmilliós kiadást is megspó­rolhat a vállalkozóknak. A StarTec XT és a MevaDec zsaluknál a hosszú élettartamú, javítható és szegelhető műanyag zsaluhéj alapfelszereltségnek számít.

MEGVALÓSULÁSOK A HAZAI PIACON IS

A nemzetközi projektek mellett itthon is számos kisebb és nagyberuházáson tűnnek fel a MEVA zsaluk. Csak a tavaly megva­lósult vagy éppen zajló beruházások között óvodákat, uszodákat, lakóparkokat, iroda­házakat és templomokat is találunk.

A XIII. kerületben zajló rehabilitáció része­ként épülő Kassák Residence Lakóparkban debütál a MevaDec. Az Épszerk-Pannónia Invest innovatív módon, hazánkban első­ként vezette be újra saját zsaluállományába, és használja a Passage lakótömb zsaluzá­sánál ezt a modellt. A lakóparkban a több mint 250 lakással, teremgarázzsal, üzle­tekkel és zöld felülettel kialakított épület­együttes mintegy 6 ezer négyzetméteres területen valósulhat meg.

Környezetbarát műanyag zsaluhéj

A MEVA műanyag zsaluhéja olyan, nagy pontossággal formálható és hajlítható anyag, amellyel tökéletesen egyenletes, hézag- és lenyomatmentes felületek hoz­hatók létre. A nagy felületen összehegeszt­hető elemeknek köszönhetően ezzel a tech­nológiával bármilyen formát felvenni képes, hatalmas betonelemek készíthetők. Az örök életű zsaluhéjak, regenerálásuk után bár­mennyiszer újrahasználhatók, kis- és nagy hajlítási íveket is felvehetnek, felületükön minták, képek vagy dekorelemek kima­rása is lehetséges. Hegesztésük az acél­hoz hasonló módon történik, így a varrat nagy biztonsággal terhelhető. A saját fej­lesztésű és immáron közel 20 éve a nem­zetközi piacon bevezetett műanyag zsalu­héjra a MEVA 7 év garanciát vállal, amely idő alatt még egyetlen vevőnél sem merült fel semmiféle panasz. A MEVA minden zsa­lumodelljét ezzel az egyedülálló környezet­barát műanyag zsaluhéjjal kínálja.

Örömteli, hogy a MevaDec, az európai pia­cokon kifejezetten kedvelt zsalu, hosszú évek kihagyása után ismét megjelent egy hazai projektben, méghozzá nem is bérelve azt, hanem a saját eszközparkot gazdagítva. A könnyű betételemeknek, a tetszőlege­sen változtatható főtartóiránynak, valamint főtartókban végigtolható építési módjának köszönhetően könnyedén lehet igazodni vele a változó alaprajzokhoz. A támaszok raszterosztása szellős, jól megközelíthető munkaterületet biztosít, illetve nagyon praktikusan, a szerkezetekben nincsenek sérülő, elvesző műanyag alkatrészek sem.

Magyarország egyik legnagyobb, akár nemzetközi versenyek lebonyolítására is alkalmas sportlétesítménye a soproni Csík Ferenc Uszoda, ahol egy 25×50 méteres és egy 25×25 méteres medencét, egy melegítő és egy tanmedencét alakítanak ki. Az 1300 ülőhelyes lelátó az épülethez csatlakozó két­szintes előcsarnokból lesz megközelíthető.

A projekt során a bonyolult geometriájú medencék és egyedi betonelemek kialakí­tásához több típusú MEVA zsalut is alkal­maztak A 8150 m2 vasbeton fal zsaluzá­sához a nagytáblás Mammut 350 3 méter magas elemeit használták. A zsaluelemek­ben elhelyezett műanyag zsaluhéj pedig ellenállt a sokszori beépítés és betono­zás okozta felületi hatásoknak, és képes volt ugyanazt a magas minőséget nyújtani hosszú távon is.

Az íves lépcsőházi falakhoz a MEVA Radius zsaluzatát alkalmazták az építkezé­sen. Ez a megoldás tökéletes ívre hajtható acélhéjjal rendelkezik, és nagy előnye, hogy helyszíni előszerelést nem igényelt, így szinte azonnal használatba vehető (4. kép).

A földszinti munkálatok mellett a tető­szerkezetet tartó 90 db körpillér kialakí­tásában is jelen volt a MEVA. Ezeket a 13,5 m magas, 50–80 cm átmérőjű vasbe­ton körpilléreket a MEVA acélköpenyes 120 kN/m2 teherbírású CIRCO zsalu­zatával, két ütemben valósították meg. A betonoszlopok szereléséhez a kifejezet­ten biztonságos MEVA MT60 állvány­rendszerét használta a kivitelező. Az áll­ványrendszerből épített tornyok a talajon fektetve is könnyen felépíthetők az önzáró (extra kötőelemek nélküli) építési módnak köszönhetően, valamint átdaruzhatók a következő pozícióba, ezzel még költségha­tékonyabbá téve a zsaluzási és betonozási munkálatokat (5. kép).

____________________________________________________________________________

*Forrás: Építészeti munkaszervezési kézikönyv, Zsaluzómunkák/keretes falzsaluzatok,
2019. Kiadó: Institut für Zeitwirtschaft und Betriebsberatung Bau

 

 

www.meva.net