ROM Vándor néven indított országos programot a Market Építő Zrt. A kezdeményezés legfőbb célja építészeti örökségeink újrafelfedezése, megóvása és népszerűsítése, többek között azok felkutatásával, szakszerű helyreállításával, valamint a romemlékek környezetének megújításával. Ennek a hosszú távra tervezett önkéntes vállalati kezdeményezésnek az első állomása a XIII. századi Töki Romtemplom, ami immár megújulva várja látogatóit. Lapunknak Scheer Sándor, a Market vezérigazgatója és Berecz Péter, a program ötletgazdája nyilatkozott a ROM Vándor kapcsán.
Az ország egész területén több száz ismert és kevésbé ismert középkori romemlék áll, melyek titokzatos létükkel, misztikus jelként gazdagítják környezetünk kulturális térképét. Ezek nagyrészt a kisebb települések, községek határában meghúzódó templom- és kolostorromok. A ROM Vándor – a Market Építő Zrt. több éves időszakot átölelő társadalmi felelősségvállalási programja – éppen az ilyen megismételhetetlen atmoszférájú tereink minőségi rehabilitációját segíti elő. Az építőipar kiemelt szereplőjeként a vállalat egy olyan komplex CSR-programot szeretett volna létrehozni, ami kapcsolódik a tevékenységéhez, illeszkedik a hitvallásához, értéket teremt, gazdagítja épített környezeti örökségünket, és országosan kiterjeszthető.
A program külön érdekessége és értéke, hogy a megvalósítás során a neves szakértők bevonása mellett a kapcsolódó feladatok elvégzése – az előkészítéstől egészen a megvalósításig – a Market Építő Zrt. önkéntes munkatársainak bekapcsolódásával történik.
Az első állomás
A Pest megyei község határában található XIII. századi Töki Romtemplom nemrégiben még nagyon rossz állapotban volt. A műemléket a most indult ROM Vándor első állomásaként állították helyre, átadására október 14-én került sor ünnepélyes keretek között. A környéken összegyűjtött eredeti kövek felhasználásával megerősítették a középkori falakat, rendezték a templomrom környezetét és megteremtették annak két irányú megközelíthetőségét. Az 50 millió forintos költséggel helyreállított különleges atmoszférájú szakrális emlékhely mostantól a nagyközönség előtt is nyitva áll és várja látogatóit a hazai, illetve nemzetközi túra- és zarándokmozgalmak megújult célállomásaként.

„Az örökségvédelem ma már az újfajta partneri együttműködések kialakítását teszi lehetővé. Nyitott mindenki számára, aki szeretne részt vállalni múltunk építészeti kincseinek megőrzésében. Ez az értékmentő- és teremtő gondolat vezette ezt a kezdeményezést is, amelynek köszönhetően összefogással sikerült megmenteni a pusztulás, a feledés veszélyétől egy csodálatos Árpád-kori templomot” – fejtette ki Dr. Vukoszávlyev Zorán okleveles építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök, az Építési és Beruházási Minisztérium építészetért és műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkára, a BME docense a Töki Romtemplom ünnepélyes átadóján.
A szakrális építészet kutatásával is foglalkozó Vukoszávlyev hangsúlyozta: „Ez a nap ünnep lehet olyan emberek számára, akik értik, érzik az örökség értékének megóvását, akik tesznek azért, hogy méltó állapotban őrizzük meg épített emlékeinket az utókor számára.” Kiemelte azt is: „Az épített és táji környezet minősége alapvetően határozza meg testi és lelki egészségünket, és megfelelő keretet adhat emberi méltóságunk kiteljesedéséhez is.”
A ROM Vándor program legfőbb célja építészeti örökségeink újrafelfedezése, megóvása és népszerűsítése, többek között azok felkutatásával, szakszerű helyreállításával, valamint a romemlékek környezetének megújításával. Ennek a hosszú távra tervezett önkéntes vállalati kezdeményezésnek csak az első állomása a töki helyszín. A program több mint száz romemlék feltérképezésével és mintegy 50 bejárásával kezdődött, amelyek után 12 műemlék lett előzetesen kijelölve.

„Minden egyes esetben arra törekszünk a felújítások elvégzése során, hogy méltó módon viszonyuljunk a történelmi hagyatékhoz, és olyan minőségi munkát hagyjunk magunk után, amihez legalább 25 évig nem kell hozzányúlni. Mind munkatársaink, mind a bevont szakemberek az adott rom építészeti örökségének értékeihez, annak identitásához illesztve tervezik meg a rekonstrukciós folyamatot. Így megőrizzük azt a több évszázados értéket, amit ezek az épületek rejtenek. Ugyanakkor megragadjuk a lehetőségét annak, hogy közelebb hozzuk az emberekhez ezeket a helyeket, az életük részévé tegyük őket, ahová minőségi szabadidős programokat szervezhetnek. A töki templomrom megújításában önkéntes munka keretében közel száz kollégánk vett részt. A szakmai feladatok mellett Market összefogással valósítottuk meg a műemlék környezetének rendezését is” – mondta el a rendezvényen Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója.
A cégvezető beszédében ismertette, tíz éves programban gondolkodnak, amire összességében félmilliárd forintot szánnak a tervek szerint. Azzal kapcsolatban, hogy miért választotta a Market ezt az ügyet társadalmi szerepvállalásaként Scheer Sándor elmondta: elsősorban azért, mert szeretik ezt az országot, és mert megadja a tiszteletet a múltnak. Hozzátette: „Azért is ragaszkodunk ehhez a programhoz, mert hosszú távú, teljesen unikális és nem átlagos feladat. Benne van a szakmánk, annak minden részletével, szépségével. Mindezek mellett fontos, hogy a sok új épület mellett az értékmegőrzést is a zászlónkra tűzzük.”

A „szív-lélek” plusz
A Market vezérigazgatója lapunknak elmondta, a programmal nem titkolt céljuk egyfajta figyelemfelkeltés is a többi vállalat számára. „Arra biztatom őket, hogy legyenek kreatívak, találjanak ki és építsenek fel olyan programokat, amivel hozzájárulhatnak épített környezetünk megóvásához, szebbé tételéhez.” – fogalmazott Scheer Sándor.
A Market Építő Zrt. nevét legtöbbször valami új építése kapcsán halljuk, látjuk, tevékenységének nagy részében mások által megtervezett épületeket valósít meg. „Tevékenységünk kisebb idejében, 15-20 százalékában dolgozunk olyan munkákon, amit mi találunk ki, mi alakítjuk ki a sorsát, mi határozzuk meg, hogy mi hogyan, hol legyen. Az ilyenek mindig megkapják azt a szív-lélek pluszt, amit az ember a napi hivatása teljesítése során is igyekszik ugyan beletenni a munkájába, de mégsem tud annyira azonosulni a feladattal, mint egy olyan esetben, amikor meghatározhatja, mi történjen.” – fogalmazott szerkesztőségünknek ezzel kapcsolatban Scheer Sándor.
Állagmegóvás és környezetrendezés
A ROM Vándor program keretén belül állagmegóvási és környezetrendezési munkálatokat végeztek a töki helyszínen. A megmaradt középkori falszövet megerősítése, konzerválása, valamint a millenniumi felújítások egyes falazatainak kijavítása mellett rendezték a rom környezetét is, amellyel megteremtették a műemlék két irányú megközelítését. A megújult falazatok a közelben megőrzött és összegyűjtött kövek felhasználásával épültek.

Belecz Péter, a ROM Vándor programigazgatója – és egyben a hazai romok megmentési ötletének gazdája – lapunknak elmondta, a munkálatok során az egyik legnagyobb műszaki kihívást a nem kiszámítható faktorok jelentették. „Nem lehetett előre tudni, hogy például a visszabontások, a fuga kikaparása után vajon mi fog történni, mi szakad, mi törik? Ez mindig megköveteli azt, hogy fel legyünk készülve. A szükséges változások összehangolása és újratervezése mindenképp kiemelt figyelmet igényelt.” A program vezetője az anyagok kapcsán látta a másik olyan tényezőt, ami különleges szakértelmet kívánt. „Olyan kőanyagot és habarcsösszetételt kellett készítenünk, amit egy ilyen rom igényelt – ehhez különösen nagy odafigyelés kellett. Ebben volt segítségünkre Dr. Török Ákos, a BME Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszékének vezetője.”
Belecz Péter elmondta, a munkálatok során további kihívást jelentett az is, hogy a területen sem áram, sem víz nem áll rendelkezésre. „Ez egyébként csak növeli az értékét ennek a megújításnak, hiszen az egy érték a műemlékvédelemben, ha – ahogy mondják – hasonló módon renoválsz valamit, ahogyan építették. Mondhatom, hogy mi ezt az építményt szinte archaikus módon újítottuk fel.”
A megújítás során előkerültek bizonyos leletek is – például pénzérmék –, melyeknek egy részét az új fényében pompázó rom átadásakor a Ferenczy Múzeum jóvoltából bemutatták a meghívott vendégeknek.
Műemlék a szántóföldek közepén
A templomrom a Pest megyei Tök határában fekszik, a róla elnevezett Rossztemplom-dűlőben. A XIII. század második felében épült. Történetéről alig állnak rendelkezésre írásos emlékek. Az 1278-ban „Tek/Thewk” néven említett középkori helység a ma is lakott falura vonatkozik, ami a török időkben elnéptelenedett. A templom nagy része leomlott, de a még álló falai elérik a 6 méteres magasságot.
Felújítás előtt | Felújítás után |
A 2000-es évek elején régészeti feltárásokat végeztek a területén, amit részleges felújítás követett. Ennek köszönhetően sikerült a pusztulást megállítani, azonban az elmúlt több mint húsz év környezeti hatásai felgyorsították az állagromlást, ráadásul a romemléket teljesen körbevevő magántulajdonú szántóföld is egyre közelebb került a falakhoz, lehetetlenné téve annak megközelítését. Mindezek rendezése és az újabb állagmegóvási beavatkozások nélkül a feledésbe merült szakrális helyszín könnyen elveszhetett volna a közösség számára. (Az átadáson elhangzott, hogy a templomromot körülvevő mezőgazdasági terület jelenlegi tulajdonosa nagyban támogatta, hogy végezhessék a rom megújítási munkálatait.)

„A romtemplomunk újjáélesztése büszkeséggel, reménnyel tölti el az itt élőket. Tiszteljük, ápoljuk hagyományainkat, őseink örökségét, és folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, amelyek révén tovább gazdagíthatjuk községünket, megalapozhatjuk a fejlődésünket. Ezzel a felújítással újabb nagy lépést tettünk előre, hogy a múltunk megőrzése mellett a jövő felé is új távlatokat nyissunk kulturális, turisztikai értelemben egyaránt” – emelte ki Bősze András, Tök polgármestere.
A ROM Vándor útja
Kétéves előkészítés után a program több mint 100 romemlék feltérképezésével, és mintegy 50 helyszíni bejárásával kezdődött. Ezek közül tizenkettőt választottak ki, a komplex szakmai szempontok mellett kiemelten fontos volt a megvalósíthatóság, ütemezhetőség és a jogilag tisztázott megközelíthetőség.
A kiválasztott romok sajátos atmoszférájukkal, természeti beágyazódásukkal, kultúrtörténeti rétegeikkel, építészeti örökségeik összeségével gazdagítják a koncepciót. Épp ezért mindegyikük más-más minőségű beavatkozást igényel. A rehabilitáció a romok állagmegóvási, konzerválási, kisebb restaurálási munkálatait, és a műemlékek környezetének rendezését foglalja magába.
A Market Építő Zrt. közölte, a kiválasztott évi egy vagy kettő rom felújítását a műemléki szervekkel, építésügyi hatóságokkal közösen dolgozza ki, szigorúan figyelembe véve az egyedi védettségi szempontokat. Minden hozzáépítést, kiegészítést a történelmi hagyatékhoz méltón, arányos, stílusos építészeti gesztussal alakítanak ki. A megvalósítás során arra törekszenek, hogy olyan egységes megújult esztétikát alkossanak, amely biztosítja ezeknek a megismételhetetlen atmoszférájú tereknek a továbbélését. Elmondták azt is, a ROM Vándor program keretében teljes egészében koordinálják az örökségvédelmi engedélyhez szükséges összes szakági munkálatokat. Biztosítják a projekt jogi feltételeit, a tulajdonosi hozzájárulások beszerzését, a tulajdonosok és a lakosság tájékoztatását.
A program következő állomásaként előkészítés alatt van a második helyszín Aszófőn, a Kövesdi templomromnál. A munkálatok a szakági partnerek mellett ugyancsak a Market Építő Zrt. önkéntes munkatársainak bevonásával történik.

Belecz Péter arra a felvetésünkre, hogy a Töki Romtemplom felújításának hírére további ajánlásokat kaphatnak felújítandó romokra, elmondta: Alapos előkészítés után már rendelkezésre áll, hogy melyek lesznek a következő felújítások, ugyanakkor az kifejezetten cél és jó visszajelzés is lenne, ha a ROM Vándor hatására nagyobb figyelmet kapnának az országban található ilyen jellegű hagyatékok. „Amióta a most átadott Töki Romtemplomon elkezdtünk dolgozni, vadkamerát helyeztek el, a mezőőr naponta jár erre, a helyiek sokkal többet látogatják, védik, tehát óhatatlanul megerősödik a figyelem egy ilyen építmény iránt, ami csak az ilyen ügyek előnyét szolgálja.” – mondta.
A töki rom átadási ünnepségén tartott beszédében úgy fogalmazott, személyes kötődése van ezekhez az építményekhez. Úgy fogalmazott: „Ezek a magukra hagyott, több száz éves épületek csendes tanúi voltak történelmünknek. Az idő múlásával külön életet élnek, egy új identitássá formálódnak. A rom szabad életet él egészen addig, amíg megsemmisül. Varázsuk éppen esendőségükben rejlik. A múlandóság, de egyben az időtlenség szimbólumai is.”

Kik vesznek részt a rom-mentésben?
A ROM Vándor program számos szakértő cég és elismert szaktekintély bevonásával látja el a kitűzött feladatokat, akiknek tudása és sok éves tapasztalata garancia a program szakmaiságára.
Szakmai partnerek:
- A Töki templomromhoz kapcsolódó építészeti tervezési feladatokat az M&M Architektész Építésziroda Kft. végezte / Dr. Mezős Tamás (okleveles magyar építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök, egyetemi tanár) vezetésével. Közösen együttműködve a Market Építő Zrt. munkatársaival, Krenn Tamással (projektvezető, okleveles építészmérnök) és Belecz Péter programigazgatóval.
- Az Aszófői, Kövesdi templomromhoz kapcsolódó építészeti tervezési feladatokat a KÖZTI Zrt. végzi / Kelemen Bálint (vezető tervező. okl. építészmérnök és műemlékvédelmi szakmérnök) vezetésével.
- A programhoz kapcsolódó szakmai tanácsadó: Arnóth Ádám (építészmérnök, műemléki szakértő).
- BME Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék / Dr. Török Ákos (tanszékvezető, egyetemi tanár), régészeti partner a Salisbury Régészeti Kft.
- Továbbá a Market Építő Zrt. leányvállalatai: az OKM Kft. és a Market Épületszervíz Kft.
A Market Zrt. Töki Romtemplom megújításának folyamatát bemutató kisfilmje itt tekinthető meg:
Forrás: Market sajtóanyag, Magyar Építéstechnika