Változnak a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek! Fókuszban a magastetők

2149

Tévhit, hogy a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek (TvMI) kizárólag a tűzvédelmi szakembereknek íródnának! A TvMI-k tartalmazzák mindazon műszaki megoldásokat, ajánlásokat, iránymutatásokat, amelyek az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) követelményeinek kielégítésére alkalmasak. Az OTSZ 2022. június 13-tól hatályos változásával együtt mind a 14 TvMI tartalma is megváltozott, kiegészült.

Ahhoz, hogy egy létesítmény kivitelezését, az alkalmazott szerkezetek, építési termé­kek megfelelőségének igazolását tervező­ként, kivitelezőként, felelős műszaki veze­tőként, műszaki ellenőrként a vonatkozó tűzvédelmi előírásoknak megfelelően tud­juk végezni, elengedhetetlen, hogy alkal­mazzuk a TvMI-ben foglaltakat.

Melléklet magastetőkhöz

Az egyik kiemelt fontosságú TvMI a tűz­védelmi teljesítmények igazolása terén az Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői TvMI, mely új magastetők megfelelő kiala­kítását segítő melléklettel bővült.

A híradások tűzeseti képei között nagyon sokszor látunk kiégett magastetőket, tető­tereket, holott ennek nem feltétlenül kel­lene így lennie. A szerelt szerkezetek is megfelelő rétegrend és csomóponti kiala­kítás mellett jelentős tűzállósági teljesítménnyel bírnak. A probléma forrása inkább abban keresendő, hogy sem a ter­vezők, sem a kivitelezők nem fordítanak kellő figyelmet a jogszabályi előírásokra, valamint a gyártók rendszerminősítéseiben foglaltakra.

Az épületek szintszámától és kockázati osztály besorolásától függően eltérő tűz­védelmi követelmények vonatkoznak a magastetőkre, a tetőtér-beépítésekre. Első körben ezeket szükséges tisztázni. A módosult OTSZ-ben ezeket már a táb­lázatos részeknél kell majd keresnünk és nem a főszövegben.

Tetők és tetőtér-beépítések követelményei alcímhez, 2. melléklet az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelethez, 3. táblázat

A legfelső szint lefedését biztosító szerke­zet tűzállósági teljesítménye REI 15–60 között változik.

Tehát első körben tisztázandó a szerkezet­tel szemben támasztott tűzvédelmi köve­telmény:

  • Tűzvédelmi osztály
  • Tűzállósági teljesítmény
  • Tetőfedés tűzvédelmi osztálya
  • Fedélszerkezet tűzvédelmi osztálya
  • Hőszigetelés minimális tűzvédelmi osz­tálya (ez még függ a rendszerminősítés­től is)
  • Alátéthéjazat és párazáró fólia tűzvé­delmi osztálya

A magastetőknél a legfelső szint lefedését biztosító födém esetében több építési ter­mékből összeépített szerkezetről beszé­lünk az esetek nagy többségében. Ilyen­kor a szerkezet tűzvédelmi teljesítményét biztosító minősítésekből kell kiindulni, melyek alapján sokszor szigorúbb tűzvé­delmi jellemzőjű építési terméket lehet csak alkalmazni a jogszabályban megenge­detteknél, annál az egyszerű oknál fogva, hogy éghető szigeteléssel jellemzően nem minősítenek rendszereket.

Lépésről lépésre

A Tűzvédelmi Műszaki Irányelv végigve­zeti a szakmagyakorlót azokon a lépése­ken és ellenőrizendő területeken, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az előírá­soknak megfelelően kerüljenek kialakí­tásra a tetőtér-beépítések.

Beépített tetőterek építményszerkezetei­nek tűzvédelmi teljesítményét a szerkezeti, csomóponti kapcsolatok kialakítása jelen­tősen befolyásolhatja. A tűzvédelmileg megfelelő műszaki megoldás szempontjá­ból a beépítési sorrend is jelentőséggel bír­hat. A gyártók alkalmazástechnikai útmu­tatóiban foglaltakat be kell tartani.

Megtudhatjuk az új mellékletből azt is, hogy miként lehet kielégíteni a tartószer­kezetekre vonatkozó tűzállósági teljesít­ménykövetelményeket, valamint miként szükséges azokat kialakítani.

Például: A tartószerkezet tűzvédelmére alkalmazott burkolati rendszer tűzál­lóságot biztosító képessége figyelembe vehető, amennyiben a védelmi síkok felületfolytonossági elve a kialakításnál érvényesítésre kerül, továbbá ha
a) a burkolati rendszer mögött, a tartó­szerkezet felőli oldalon gyújtóforrást okozó gépészeti vezeték, berendezés vagy villamos kötés nem található,
b) a burkolati rendszer síkjába vagy a bur­kolat síkja mögé kerülő épületgépészeti vezetékek és épületvillamossági szerel­vények beépítési módja a burkolat foly­tonosságát nem szakítja meg.
További részletek a TvMI-ben elolvashatók.

A ROCKWOOL Hungary Kft. elhivatott a tervezők, kivitelezők szakmai tájékozta­tása terén, a közeljövőben szakmai anya­gokat, webináriumokat fogunk szervezni a témában. Amennyiben nem szeretne ezek­ről lemaradni, kérjük, regisztráljanak hon­lapunkon hírlevelünkre.

www.rockwool.hu