Mivel a kiberbiztonság egyre nagyobb szerepet játszik az iparban, a vállalatok működésében, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) mérnökképzésében kiemelt figyelmet fordítanak az interdiszciplináris tudományra.

A járvány okozta bezártság is rávilágított a számítógépes adatok védelmének fontosságára, így folyamatosan nő az informatika-biztonsági szaktudással rendelkező mérnökök ázsiója, már ma is a legkeresettebb munkaerők között van a helyük. Ezért is jelentős az érdeklődés a pécsi egyetem mérnökinformatikus hallgatói között a kiberbiztonságot érintő kurzusok iránt.

A PTE MIK-en a mérnök-informatikusok egy két féléves tantárgy keretében sajátítják el az informatikabiztonsági ismereteket. Tulajdonképpen egy fúziós tantárgyról van szó, ami több terület tudásanyagát igyekszik egy egységben kezelni. A hallgatók a képzés során a programozás mellett megismerkednek a számítógéphálózatok, az adatbázisok, valamint különféle irányítási és automatizálási rendszerek létrehozásával, üzemeltetésével és több hazai egyetemmel egyetértésben megfogalmazott, az informatikai biztonság megközelítését szolgáló kétféle szemléletmóddal: az offenzív és a defenzív szemléletmóddal.

Klasszikusan az egyetemeken a védelmi szemléletmódot, azon belül is főleg a kriptográfiát oktatjuk, a védelmi stratégiák elsajátításán van a fókusz. Néhány évvel ezelőtt került előtérbe, hogy az offenzív szemléletmóddal is megismertessük a hallgatókat, ezért felvettük a kapcsolatot a már jelentős tapasztalatokkal rendelkező amerikai Metropolitan State University of Denver egyetemmel, ahonnan jelentős szakmai segítséget kaptunk. Így a hazai egyetemeket tekintve az elsők között kezdtük a pécsi egyetem műszaki és informatikai karán az offenzív szemléletmód, azaz az etikus hackerség oktatását” – mondja az oktatásért felelős szakember, Gyurák Gábor. Az interdiszciplináris tudományterület igen gyorsan népszerű lett a hallgatók körében, akik amellett, hogy megtanulják, hol van az a határ, ameddig etikus hackerként el lehet menni, megismerkednek a kibertámadók folyamatosan fejlődő eszközeivel, módszereivel is.

 

További információ: www.univpecs.com

 

 

 

Forrás: PTE MIK