A magyar iparvállalatok technológiai és energiahatékonysági fejlesztéseit támogató Irinyi Terv 2,5 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik – jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

György László közölte, hogy a kiírás február 10-én jelenik meg, és egy hónap felkészülési idő után fogadják a pályázatokat.

Várhatóan csaknem egy hónapig nyújthatók majd be a kérelmek, de hamarabb is lezárulhat az online pályázati felület, ha az igények jelentősen túllépik a keretösszeget. Az Irinyi Terv kiírására tavaly 87 kérelem érkezett 16 milliárd forint támogatási igénnyel, és az államtitkár idén is jelentős érdeklődésre számít.

A pályázatokat idén csak digitálisan fogadják. A vissza nem térítendő támogatás legnagyobb összege 400 millió forint, a legalacsonyabb 100 millió forint.

A kiírás a vállalkozói igényeknek megfelelően egyszerűsödött, és az érintettek a korábbi évekhez képest alacsonyabb támogatási arányt is elfogadták, hiszen így többen részesülhetnek a keretből. Az intenzitás felső határa ennek megfelelően egységesen 35 százalék lehet, vagyis ugyanakkora, mint tavaly.

Az államtitkár a nemzetközi versenyképesség erősítésével indokolta a kiírást, hiszen – mint fogalmazott – a magyar cégek csak így tudnak egyre magasabb béreket fizetni. Növekedésük előfeltétele a fejlett technológiák alkalmazása és az energiahatékonyság, a kormány ezért a high-tech és zöld vállalkozásokban látja a jövőt – fogalmazott.

György László szerint az ipar jelentőségét az sem csökkenti, hogy a szolgáltatások részesedése világszerte bővül a gazdaságon belül, hiszen azok is csak ipari háttérrel működhetnek. Ezért abban bízik, hogy a magyar iparvállalatok fejlesztése a belföldi szolgáltatások fejlődéséhez is hozzájárul.

Magyarország az alapokat az elmúlt években felépítette, iparán belül a high-tech ágazatok részesedése a második legmagasabb a világon – hangsúlyozta az államtitkár. Különösen jelentős eredménynek nevezte, hogy a magyar gazdaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével tudott bővülni.

Az ITM januárban jelentette be az Irinyi Terv idei folytatását. A program 2016 óta 5 milliárd forinttal segítette a magyar cégeket a magas hozzáadott értékű, nemzetközi piacokon is versenyképes termékek fejlesztésében és piacra juttatásában. Tavaly főképp élelmiszeripari pályázatok nyertek, 20 százalékos arányuktól azonban alig maradt el a gép- és járműgyártás, valamint a zöldgazdaság.

György László kiemelte, hogy a támogatási keretnél öt éven belül négyszer nagyobb összeg várható adóbevételként. A nyertes vállalkozások termelékenysége átlagosan 30 százalékkal javul, így újabb beruházásokat tervezhetnek, béreket emelhetnek vagy csökkenthetik az áraikat – tette hozzá.

 

 

 

Forrás: MTI