Magyarország első toronyházának speciális árnyékolószerkezetei
A brit Foster + Partners és a magyar Finta Stúdió által tervezett áramló-dinamikus formavilágot képviselő épülettömeg mind méreteiben, mind műszaki bravúrjaiban, mind kivitelezési megoldásaiban Magyarországon egyedülállónak számít. A MOL Campus épületének árnyékolása éppen ezért volt a Krüllung számára megtisztelő kihívás és erőpróba is egyben.
A projekt előzményei
A kivitelezést megelőző döntéselőkészítő tanulmányok sokasága során több árnyékolástechnikai megoldás került összehasonlításra hő- és fénytechnikai szempontoknak megfelelően, úgy, mint káprázásmentesítés, fényszabályozás, napvédelem, sötétítés, valamint az árnyékolandó felületek alakja, síkja és mérete szerint. Megbízói, tervezői és kivitelezői közös döntés alapján, a belső téri textil árnyékolókra esett a választás. Ez a szerkezet sokoldalú felhasználásának köszönhetően egységes és esztétikus megoldást nyújt óriás méretű, változatos formájú, különböző síkban tört felületek árnyékolására is.
Az árnyékolt épületfunkciók
A MOL Campus épülete esetében a toronyban és a pódiumban helyet kapó épületfunkciókhoz illeszkedő árnyékolás, azaz a teljes belső tér árnyékolástechnikai megtervezése és kivitelezése volt a feladat. A rolók, valamint a textil árnyékolók különböző módon feszített változatai tökéletesen alkalmasak a multifunkcionális feladatsor ellátására. Az árnyékolás megoldása – az irodaterekben, közösségi terekben, étkezőben, ebédlőben, multifunkcionális térben, tetősíkban, tetőteraszon – minden épületfunkció esetében szükséges volt.
Hogyan integrálódnak az árnyékolók az épület tömegéhez?
A Magyarországon egyedülállónak számító építőipari kihívásokon, a szélpajzson vagy a homlokzaton lévő hajlított üveg burkolati elemeken túl, az árnyékoló szerkezetek esetében is speciális megoldásokra volt szükség. Az épület áramvonalas tömegének térbeli és alaki lekövetése a textil szerkezetekkel tökéletesen megvalósult. A tengelyre feltekeredő textil árnyékolószerkezetek megvezetés nélküli, valamint több különböző módon megvezetett, feszített-húzott változatai az álmennyezet síkjába rejtetten lettek kialakítva.
A vízszintes síkú, valamint az íves, több helyen befelé dőlő, a hiperbolikus paraboloid üvegfelületek árnyékolását feszített-húzott sodronyos árnyékolókkal oldottuk meg. Az alul szélesebb üvegfelületek formáját lekövető rolós szerkezetek a hagyományos föntről-lefelé tekeredő változattal ellentétben, a padló síkjába süllyesztve, alulról fölfelé kitekeredve árnyékolják a belső tereket. A három szintenként egybenyitott, ún. „campusok” üvegfelületeinek árnyékolói 11 métert meghaladó méretei is egyedi, sodronnyal megvezetett, óriás rolós szerkezetekkel árnyékoltak. A torony, valamint a pódium teraszainak árnyékolásáról hatalmas méretű, motoros mozgatású napernyők gondoskodnak.
Hogyan járultak hozzá az árnyékolók a fenntarthatósághoz?
A belső téri árnyékolószerkezetek egy új homlokzati réteget képezve az épületautomatizálási rendszerbe integráltan képesek csökkenteni az épület nyári hőfelvételét, valamint téli hőleadását, ezzel hozzájárulnak egy energiatudatos épület kialakításához. A homlokzatonként eltérő automatizmussal programozott szerkezetek és a speciális anyag jelentősen javítják az épület energiafelhasználását. A napvédelmi tulajdonságokon kívül a kiválasztott feszített mikroszálas poliészter anyag különösen nagy szilárdságú és alaktartó, ami a feszített árnyékolóinknál és a hiperbolikus paraboloid alakú árnyékolóinknál volt nagyon fontos szempont.
Megfelelő irodakomfort kialakítása
Nagyteres irodaépületek esetében különösen fontos a felhasználók munkájához biztosítani a káprázásmentességet. A vizuális szempontok miatt többszöri mintáztatás alapján kiválasztott anyag mikroperforációval ellátott, hogy a külső térrel való vizuális kapcsolat megtartása mellett a káprázásmentesség is biztosított maradjon valamennyi tájolás esetén, sőt a mikroperforációk peremei sötétítettek, ezáltal a belső térből való kilátás még kedvezőbb. Jó fény- és hővédő, valamint komfortérzetet növelő tulajdonságain túl a mikroperforált anyag a felületét borító, speciális külső bevonatnak és előfeszítettségének köszönhetően a felhasználás során sem deformálódik.
A hagyományos anyagminőségekhez képest négyszer ellenállóbb anyag könnyen tisztítható, ún. öntisztuló tulajdonsággal rendelkezik, szép megjelenést biztosít hosszú időn keresztül.