Cikksorozatunkban azt vizsgáljuk, hogyan változtak az elmúlt évtizedekben a külső térelhatároló épületszerkezetek magyarországi hő- és páratechnikai követelményeinek körülményei, és mi várható a jövőben a Föld légkörének folyamatos változása, a klímaváltozás miatt.

okleveles épületszigetelő szakmérnök
1979
1. Téli külső hőmérséklet
A 42 évvel ezelőtti MSZ-04.140/2-79 Épületek és épülethatároló szerkezetek hőtechnikai számításai. Hőtechnikai méretezés című szabvány szerint a téli külső levegő hőmérséklete az ország egész területére –15 oC, azaz az addigi 4 külső levegő hőmérsékletértéket 1-re egyszerűsítették.
2. k tényező követelmények
A k értékek számításakor ez a szabvány is közölte az egyes anyagok λ értékeit, de nem +20 oC-on, mint addig, hanem +10 oC-on mérve. Az 1953-as és az 1957-es szabvány ráadásul sokkal részletesebb anyagtáblázatot közölt, mint az 1979-es.
Az 1953-as és az 1957-es szabványok anyagtáblázatában lévő +20 oC-on mért λ értékek sajnos nem sokban különböznek a szabvány +10 oC-on mért adataitól, annak ellenére, hogy az ötvenes években végzett anyagtulajdonság-mérések igen kezdetlegesek voltak az 1979-ben meglévő mérésekhez képest. Így az ötvenes évek és az 1979-es szabvány λ értékei olyanok, mintha az almát hasonlítanánk össze a körtével. Nyilvánvaló, hogy a mérési hőfok és a mérési módszer különbözőségéből adódóan valamiféle korreláció biztosan van az 1953-as és az 1979-es λ adatok között, de ennek pregnánsan meg kellene jelennie a két időszak λ értékeinek különbözőségében.
A követelmények a Δt-től függetlenül, a hőhidak kivételével a következők voltak:
- külső falakra: kf = 0,85 W/m2K
- tető-, illetve padlásfödémekre: kf = 0,40 W/m2K
Minden homlokzatra (a fal- és nyílászáró szerkezetekre együttesen) vonatkozó átlagos hőátbocsátási tényező követelményértéke (a hőhidakkal együtt) kmf = 2,3 W/m2K volt.
3. Páratechnikai követelmények
„A téli külső tervezési értékként a páradiffúzióval kapcsolatos számításokhoz az ország egész területére te = –2 oC léghőmérsékletet és φe = 90 százalékos relatív nedvességtartalmat kell felvenni.”
Belső tervezési értékként a szabvány tartalmazta az épület funkciója alapján meghatározott helyiségek belső léghőmérsékletét és relatív páratartalmát.
Az előbbi adatok alapján már meglehetett határozni a ps telítési és pr részpáranyomás görbéket. Ha ezek metsződtek, akkor a metszésponton az adott rétegben páralecsapódás jött létre. Ennek ismeretében már meghatározható volt a metsződés nélküli megfelelő szerkezeti rétegrend.
A belső felületi páralecsapódás elkerülésére pedig a k ismeretében számítható volt a ϑi belső felületen várható téli legalacsonyabb hőmérséklet is.
1985
1. Téli külső hőmérséklet
Az MSZ 04.140/2-85 szabványban ugyanaz volt az előírás, mint az 1979-es szabványban.
2. k tényező követelmények
Ez a szabvány is tartalmazta az egyes anyagok λ értékeit, amelyek megegyeztek az 1979-es szabványban közöltekkel.
A k tényező követelmények szintén a Δt-től függetlenül a következők voltak:
- külső falakra: kf ≤ 0,7 W/m2K
- tető, illetve padlásfödémekre: kf ≤ 0,4 W/m2K
- ablakokra és erkélyajtókra: kf ≤ 3,0 W/m2K
Megjegyzés: sajnos a nyílászárókra nem szigorították a követelményeket, így azokon keresztül több mint négyszeres volt a kifelé induló hőáram a külső falakhoz képest, így természetes lett a nyílászáróknál létrejövő páralecsapódás és penészesedés.
3. Páratechnikai követelmények
Ugyanazok voltak, mint az 1979-es szabványban.
1991
1. Téli külső hőmérséklet
Az MSZ 04.140/2-1991 szabványban szintén ugyanaz volt az előírás, mint az 1979-es szabványban.
2. k tényező követelmények
A λ értékek megegyeztek az 1979-es szabványban közöltekkel, de a beépítési λ értékek esetén a κ beépítési körülményeket figyelembe vevő korrekciós tényezőket is alkalmazni kellett.
A szabvány a külső térelhatároló szerkezetek km átlagos hőátbocsátási tényezőjét írta elő, amely a külső térelhatároló szerkezetek összes belső felületétől (A) és a fűtött levegőtérfogattól (V) függött:
- szakaszos használatú épület esetén km = 0,65 + 0,10 ⋅ V/A
- folyamatos használatú épület esetén km = 0,60 + 0,10 ⋅ V/A
Az egyes külső térelhatároló épületszerkezetek k hőátbocsátási tényezőjét a km figyelembevételével az épület tervezőjének kellett külön-külön meghatároznia. Ezt – tapasztalatom szerint – a sok számítás miatt a szakma egy része azzal kerülte meg, hogy az 1985-ös k követelményeket vette figyelembe.
3. Páratechnikai követelmények
Ugyanazok voltak, mint az 1979-es szabványban.
2002
Az épületek energiateljesítményéről szóló, 19 évvel ezelőtti 2002/91/EU direktívát az Európai Parlament és a Tanács adta ki, amelynek fontosabb pontjai a következők voltak:
- Az energiafogyasztást primer energiában kell kifejezni, értékének meghatározása során az épület rendeltetésszerű használatához szükséges valamennyi rendszert (fűtés, hűtés, szellőztetés, világítás, melegvízellátás) figyelembe kell venni.
- Meglévő 1000 m2-nél nagyobb nettó fűtött alapterületű épületek lényeges felújítása esetén ugyanazokat a követelményeket kell alkalmazni, mint az új épületek esetében.
- Valamennyi új épületet használatbavételkor, valamennyi meglévő épületet tulajdonjogának változásakor energetikai tanúsítvánnyal kell ellátni, amelynek érvényességi időtartama tíz év.
A direktíva először deklarálta hivatalosan, hogy egy épület energiafogyasztását a külső térelhatároló épületszerkezetek hőátbocsátási tényezői, valamint az épületfűtési, épületgépészeti rendszere együttesen határozza meg.
A szakemberek törekvése ellenére a szakma nem igazán vette figyelembe az EU direktívában leírtakat, hanem várta az új szabványt, hiszen a direktíva csak irányelvet adott, nem pedig kötelező érvényű szabványi előírást.
Forrás: Magyar Építéstechnika 2021/5. lapszám