Hazai építőanyag gyártók 2020 harmadik negyedévében és októberben: lassuló beruházások mellett széttartó keresleti trendek és kezdődő kivárás

19929

A hazai építőanyag gyártók tapasztalata szerint 2020 harmadik negyedévében és októberében széttartó tendenciák érvényesültek az egyes gyártói szegmensekben. A kevesebb ipari beruházás mellett a 2019-ben vagy korábban megkezdett, kedvezményes lakásáfa keretében, lassabban és csúszásokkal befejeződő újlakások anyagigénye megmutatkozott a kereslet szerkezetében. Az égetett kerámia tégla termékek esetében kétszámjegyű maradt a visszaesés, azonban az égetett kerámia tetőcserepek és betoncserepek és kiegészítő termékek kereslete a 2019-es bázist elérte vagy kissé meghaladta. Az első félév visszaesését sikerült részben lefaragni a fehér falazati anyagok terén, így sikerült elérni a 2019-es volument a vizsgált időszakban, továbbá ugyanez érvényesült a homlokzati nyílászárók és a szálas hőszigetelőanyag részpiacain is. Az építőkémia termékeknél 3-5%-al, az EPS hőszigetelő anyagoknál szintén egyszámjegyű értékkel gyengébb kereslet érvényesült 2019 azonos időszakához képest.

A MÉASZ elnöksége pozitívan értékeli az újlakások építésére és az otthonok felújítására, valamint bővítésére meghirdetett programokat, amelyek 2021-től lépnek hatályba.  Az otthonfelújításoknál az építőanyagokra és a munkadíjra elvárt számlakötelezettség tisztítani fogja a piacot, amelynek révén javulhat a kivitelezői minőség, és jobban érvényesülhetnek az építőanyagok műszaki jellemzői.

2020 végén a jövő évre halasztott vásárlások váltak a jellemző beruházói magatartássá, amelynek hatása már októberben is megmutatkozott. A hazai építőanyag gyártók óvatos derűlátással abban bíznak, hogy a piac 2021-ben fokozatosan visszaerősödik a korábbi szintekre, és 2021 második félévétől pozitív tartományba fordulhat a magasépítési teljesítmény.

A MÉASZ elnöksége pozitívan értékeli a nemrégiben bejelentett otthonteremtési és otthonfelújítási programokat, amelyekben megmutatkoznak a Szövetség korábban benyújtott javaslatai, illetve azok elemei. Az új otthonok építése és a meglévő otthonok korábbinál nagyobb léptékű korszerűsítése várhatóan tartós megbízást nyújt a hazai építőanyag gyártóknak és a kivitelező vállalkozásoknak egyaránt:

    • Az otthonfelújításoknál az építőanyagokra és a munkadíjra elvárt számlakötelezettség tisztítani fogja e piacot, így a vállalkozói szerződések révén a számlát és garanciát nyújtó, tisztességesen működő vállalkozások kerülhetnek helyzetbe. Ezáltal javulhat a kivitelezői minőség, és jobban érvényesülhetnek a beépített építőanyagok műszaki jellemzői.
    • Az újlakás-piacon a befektetési célú – jelentős részben külföldi – vásárlók nagyrészt visszavonultak, így 2021-től inkább a valós lakhatási igénnyel rendelkező újlakás-vásárlók kerülhetnek előtérbe. Az elmúlt hónapokban a lakásfejlesztők korábban leállított projekteket nyitottak újra. Jelenleg a legtöbb fejlesztőnél a futó, jelentős csúszásokkal terhelt projektek befejezésén van a fókusz.
    • Megélénkültek azok a beruházói ajánlatkérések, amelyek felkészülést jelentenek a 2021-től hatályos támogatási időszakra. Emiatt 2020 végéhez közeledve a kivárás vált a jellemző beruházói magatartássá, amely építőanyag gyártói oldalon érzékeltetni fogja hatását a negyedik negyedévben is.

A hazai építőanyag gyártók továbbra is potenciálisan kritikus területként értékelik a beépítő szakember-kapacitások korlátosságát. Az állami, intézményi és ipari projektek felgyorsulása, és az 5%-os áfájú újlakás-projektek indulása a lakásfelújítási piacon generálhat szakemberhiányt.

Az otthonteremtési támogatások, így az 5%-os újlakás-áfa, a csok-ból megvalósítható tetőtér-beépítés, valamint a családi otthonfelújítási támogatási program jövő év eleji elindulásával a hazai építőanyag gyártók óvatos derűlátással abban bíznak, hogy a piac 2021-ben fokozatosan visszaerősödik a korábbi szintekre, és 2021 második félévétől pozitív tartományba fordulhat a magasépítési összteljesítmény.

Az egyes építőanyag gyártói termék szegmensek áttekintése 

Égetett kerámia termékek

 

Fotó: Pixabay/reskik004

Az égetett kerámia tégla termékek részpiacát a harmadik negyedévben a 2019-ben vagy korábban megkezdett, kedvezményes lakásáfájú újlakások befejező munkálatai határozták meg. A tavalyi bázishoz képest kétszámjegyű csökkenés mutatkozott az első háromnegyed évben szeptember végéig – ezen időszakban 60-70 millió darabnyi import tégla érkezett be a piacra déli irányból, ami nem segítette a hazai gyártókat.

Októberben élénkülő forgalom mellett némi visszaerősödésre került sor, egyúttal „betárolási” folyamatok is elindultak a kereskedelemben; egyértelműen kivárás érvényesül az év maradék részére. Összességében, 2020 egészére tekintve kétszámjegyű visszaesésre számítanak a gyártók. A termékek árai jellemzően stagnáltak vagy akár kissé csökkentek.

Az újlakás-építésekkel összefüggő vásárlásokban – a nemrégiben bejelentett, újlakás-építést és -korszerűsítést ösztönző programok nyomán – várhatóan 2021 második félévétől lesz érdemi növekmény a szerkezetépítési anyagok, illetve az égetett kerámia tégla termékek részpiacán, míg a 2021 eleji időszakot inkább az otthonfelújítási program miatti vásárlások segíthetik. Az építési engedélyek és egyszerűsített bejelentések mintegy 37 ezres száma torlódást okozhat a kivitelezői-beépítői kapacitásokban.

Fotó: Pixabay/Bernd Hildebrandt

Az égetett kerámia cseréptermékek, különösen a tetőcserepek részpiacai – miután a második negyedévben és júliusban teljesítették a 2019-es bázist – nem mutattak jelentősebb visszaesést a harmadik negyedévben sem. A kiugró év eleji forgalomnak köszönhetően elérhetőnek látszik a tavalyi összteljesítmény, amennyiben kedvezőtlen körülmények (járványügyi vagy időjárási helyzet) az év végéig ezt nem akadályozzák.

Betontégla-, betoncserép-termékek

Fotó: Pixabay/Manfred Richter

Kedvező, hogy a betontégla- és betoncserép-termékek terén egész évben élénk volt a kereslet, így a tavalyi értékekhez képest egyszámjegyű növekedést lehetett érzékelni a harmadik negyedévben és októberben is. Ugyanez érvényesült, a beton térkő és a kapcsolódó dekorációs elemek részpiacain is. Ez összefügg azzal, hogy a lakossági kényszerű otthonlét miatt számos magánerős beruházó az otthonuk fejlesztése felé fordult.

Fehér falazati anyagok

Fotó: Pixabay/Mikekoda1

A fehér falazati anyagok terén a harmadik negyedévben, valamint októberben sikerült elérni a tavalyi bázist, így év egészére nézve mintegy 15%-os csökkenés realizálódott.

A vírushelyzet miatt a kis léptékű sajáterős és hobbi célú termékkörben csekély csökkenés látszott. Ebben közrejátszottak a meglévő lakások állagmegőrző munkálatai és a kisebb átalakítások és fejlesztések. A meghirdetett otthonteremtési- és otthonfelújítási programok miatti vevői megtorpanás és kivárás a vizsgált időszak végén már érzékeltette a hatását.

Építőkémiai termékek

Fotó: Pixabay/Ulrike Mai

Az építőkémiai termékek (ragasztóanyagok, tömítőanyagok, homlokzati hőszigetelő rendszerek ragasztói, stb.) iránti kereslet korábbi 5-10% közötti visszaesése mérséklődött: átlagosan 3-5%-os kereslet-csökkenés volt jellemző 2019 azonos időszakához képest.

Összességében kevés nagy és közepes méretű ipari beruházási projekt fut jelenleg, míg a befejezés előtt álló újlakás-projektek csúszással, lassabban készülnek el.

Homlokzati nyílászárók

Fotó: Pixabay

A homlokzati nyílászárók gyártóinál a harmadik negyedévben és októberben összességében sikerült elérni a tavalyi bázist; az egyes vállalkozásoknál a teljesítmény széttartó: a kisebb cégeknél a visszaesés jelentősebb, míg a nagyobb vállalkozások kisebb volumenveszteséget könyveltek el.

2020 első 10 hónapjára vonatkozóan összességében 10-15%-os csökkenés realizálódott. A szeptember-október szokásosan erős szezonális hatása enyhébb volt idén, ezt követően pedig az otthonteremtési és otthonfelújítási program miatt került sor jelentős átütemezésekre, így idén év végére különösen kevés megbízás várható.

Hőszigetelő anyagok

A hőszigetelő anyagok részpiacain korábban a lakossági ösztönzők hiánya meghatározta a lakossági hőszigetelőanyag-piac jellemzőit, azonban a nemrégiben bejelentett otthonfelújítási program ebben pozitív változásokat vetít előre 2021-től, egyúttal a beruházók kivárását is erősítette.

A 2020 elején elindított ipari és logisztikai projektek összes anyagigénye viszont csökkent, a termelő beruházások esetében így a létesítmény-építések átütemezésére került sor.

A műanyagalapú (EPS) hőszigetelőanyagok piacán folytatódott a korábbi trend: a tavalyi bázisnál gyengébb júliust és augusztust követően visszafogottabb érdeklődést tapasztaltak a kollégák az őszi időszakban, mivel az otthonfelújítási program októberi bejelentése nyomán az energetikai korszerűsítést tervező lakossági beruházók az idén őszre tervezett munkálatokat jellemzően 2021-re halasztották, amely miatt a 2020. évi forgalom egy része várhatóan a jövő évre kerül majd át.

Az ipari ingatlanok, telephelyek építéséhez használt EPS alapú hőszigetelési igény viszont megtartotta a tavalyi volument. Ezért összességében az EPS hőszigetelőanyagok piacán az első 10 hónapban egyszámjegyű csökkenés mutatkozott 2019 azonos időszakához képest.

Fotó: Pixabay/Alina Kuptsova

A szálas hőszigetelőanyagok részpiacán míg a második negyedév és július együttesen 9%-os visszaesést eredményezett az első negyedévhez képest, a harmadik negyedévben és októberben sikerült hozni a 2019-es bázist, köszönhetően a késleltetve, áthúzódó hatásként megjelenő nagyobb számú lakásbefejezéseknek. Ezzel szemben a csarnoképítési projektek anyagigénye stagnált a bázishoz képest.

A 2021-től a tetőtér-beépítésekre is felhasználható csok-támogatás lendületet adhat a szálas hőszigetelőanyagok piacának is.

Épületgépészeti termékek

Az épületgépészeti termékek és a kapcsolódó szolgáltatások terén a jellemző szezonális hatás érvényesül, így a karbantartó tevékenység erősen le van kötve, komplexebb esetekben háromhetes várakozások is előfordultak.

Az intézményi újprojektek lelassultak, míg a vállalati szférában a korábbi döntésekhez képest alacsonyabb volumenű beruházások jellemzően fokozatosan megvalósulnak.

A bejelentett otthonfelújítási program jövő év eleji elindulása nyomán e területen is érezhető a beruházások elhalasztása 2021-re.

 

Szarka László
elnök
Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség