Hamarosan megváltozik az építésügyet érintő jogszabályi környezet, valamint egyes tűzvédelemmel kapcsolatos végrehajtási rendeletek is módosulnak.
Ideje felkészülni arra, hogy 2024 őszén az Építészeti törvénnyel – 2023. évi. C. törvény a magyar építészetről – összefüggésben jelentős mértékű jogszabályváltozás lesz az építésügyi előírások terén. Összesen megközelítőleg 50-60 végrehajtási rendelet fog módosulni, mely áttételesen minden szakági területet, beleértve a tűzvédelmi területet is érinteni fog.
A törvény tartalmi összefoglalója szerint „egy átlátható és egységes szabályozást hoz létre az eddigi széttagolt szabályozási rendszer helyett az Építészeti törvény. Hatályon kívül helyezi a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló 1996. évi LVIII. törvényt, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvényt, valamint a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvényt, és egy átfogó kódex, a magyar építészetről szóló törvény került megalkotásra, amely magába foglalja a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvényből kikerülő műemlékvédelmi rendelkezéseket is.”
A tervezői felelősség tovább fog nőni és új elemekkel fog kiegészülni a felelősségi körük. A tervező a feladatellátása során felelős lesz az általa készített építészeti-műszaki dokumentációban – ideértve a kivitelezési dokumentációt is – megjelölt és beépítésre tervezett építési termék jellemzőinek a tervezési programban meghatározott és a tervezett rendeltetéshez való megfelelőségéért, kormányrendeletben meghatározott esetben felelősségbiztosításának meglétéért, az építészeti-műszaki és a kivitelezési dokumentáció összhangjáért, valamint kormányrendeletben meghatározott esetekben és módon az építészeti-műszaki dokumentációtól való eltéréshez a hozzájárulásának, valamint az építmény használatához a tervezői nyilatkozat kiállításáért.
Az Építészeti törvény változása tovább nehezíti a termékek megfelelőségének az igazolását azzal, hogy 2026. 01. 01.-től vizsgálni kell, hogy az építési termék törvényben meghatározott dokumentuma az építésgazdaságért felelős miniszter által létrehozott és működtetett NÉNY-ben fellelhető e, valamint, hogy az építési termék rendelkezik a termék előállítási helye és az építési alapanyag eredete szerinti jelöléssel.
A jelenleg futó otthonfelújítási programhoz kapcsolódó termékregisztráció is egy állomása a törekvéseknek, mely az alábbi linken érhető el: https://www.termekinfo.emi.hu/
Az Otthonfelújítási Program kulcsterméke a ROCKWOOL kőzetgyapot!
Július elején indult az Otthonfelújítási Program, melynek célja az 1990 év vége előtt épült családi házak energetikai felújítása. A program célkitűzése, hogy a korszerűsítésén áteső családi házak esetében a kiinduló állapothoz képest legalább 30 százalékos mértékű fajlagos primer energiafogyasztás csökkenést legyen elérhető. A programban való részvételt vissza nem térítendő állami támogatás és kamatmentes hitelfelvételi lehetőség is segíti.
A programhoz kapcsolódó felújítási munkálatokhoz kizárólag egy meghatározott építőanyagokból álló termékkör, ún. kulcstermékek használhatóak fel.
A ROCKWOOL hőszigetelések az Otthonfelújítási program kulcstermékei. Ez is bizonyítja, hogy a prémium minőségű, tűzálló ROCKWOOL hőszigetelőanyagok ideális választást jelentenek általában az épületek, de ezen belül természetesen a családi házak hőszigetelésére. A z Otthonfelújítási Programban elérhető kulcstermékek listáját az alábbi oldalon található linken tekinthetik meg:
https://www.rockwool.com/hu/inspiralo-ismeretek/tudasbazis/felujitas/
A magyar építészetről szóló törvény alapelvei igen szerte ágazók, melyekhez külön előírások tartoznak és végrehajtási rendeletek fognak kapcsolódni hozzájuk. Érdemes már most megismerkedni a tervezőknek, szakmagyakorlóknak a törvény későbbi időállapotainak a tartalmával és figyelemmel lenni a majd megjelenő végrehajtási rendeletekre is, valamint fejleszteni a digitalizációs technikákat és technológiákat, amelyek a tervek szerint jelentős mértékben előtérbe fognak kerülni, mint pl. a BIM.
A tervezési szerződéseknél fontos lesz figyelembe venni, hogy a terveket mikortól kell már az új szabályozási környezetnek megfeleltetni.
A tűzvédelmi feladatkörök döntően a kormányhivatalokhoz kerülnek át 2024. október 1.-el
Szakhatóság bevonására akkor van szükség, ha az alapügyben van egy engedélyező hatóság, de más hatóságnak is van jogköre az ügyben. A legtipikusabb ilyen az építési hatóság – ez 2020 03.01-től – az illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatal.
Eddig, ha volt az ügyben tűzvédelmi hatósági szakkérdés, akkor bevonta tűzvédelmi szakhatóságként a katasztrófavédelmet, mert Ő volt a tűzvédelmi hatóság. Miután a tűzvédelmi hatósági jogkörök tetemes részét a kormányhivatalokhoz telepítik, így nem kell bevonni külön szervezetet, mert a Kormányhivatal a tűzvédelmi hatóság, aki a meghatározott ügyekben szakhatóságként jár el. Csak azokban a speciális építési ügyekben kell mást bevonni, ha nem a kormányhivatal a hatóság.
Ki a tűzvédelmi szakhatóság?
Alapesetben a fővárosi és vármegyei kormányhivatal, mint tűzvédelmi hatóság.
Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások esetén a fővárosi és vármegyei kormányhivatal, mint tűzvédelmi hatóság.
A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok létesítményei esetén a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve.
A katonai létesítményeknél a honvédelmi miniszter, mint tűzvédelmi hatóság.
Ki a tűzvédelmi szakhatóság speciális esetekben?
Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér fejlesztésére irányuló beruházások esetén tűzvédelmi szakkérdésben eljáró szakhatóságként Budapest Főváros Kormányhivatala, mint tűzvédelmi hatóság.
Azon kiemelt beruházás tűzvédelmi ügyeiben, amely esetében a Kormány rendeletében így rendelkezik, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve.
Nemzeti Biztonsági Laboratórium megvalósításával kapcsolatban tűzvédelmi szakhatóságként a honvédelemért felelős miniszter.
Lestyán Mária
szakmai kapcsolatokért felelős igazgató, ROCKWOOL Hungary Kft.
szakújságíró