A Szingapúrban megrendezett ünnepélyes díjátadón a MOL Campus két első díjat kapott: elnyerte az irodaház és a környezettudatos építés kategória aranyérmét, így globálisan is a legjobb irodaház lett.
Mindkét kategóriában, amelyben nevezték, első helyen végzett a MOL emberközpontú, fenntartható irodaháza. A FIABCI World Prixd’Excellence-díj azt jelenti, hogy a világon tavaly elkészült irodaépületek közül a MOL Campust sorolták az első helyre, és a Dél-Buda városképét meghatározó 143 méteres, emblematikus épület fenntartható megoldásait tekintve is globálisan a legjobbnak bizonyult.
Jövőorientált szemlélet
Varga Péter, a MOL Campus Kft. ügyvezető igazgatója az épület bemutatása kapcsán elmondta: „olyan vállalati központot szerettünk volna felépíteni, amely reprezentálja a MOL jövőorientált szemléletét, a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét és a régió gazdaságában betöltött stratégiai szerepét. Legalább ilyen fontos szempont volt az is, hogy az épület jó közérzetet és harmonikus munkakörnyezetet teremtsen munkatársaink számára. Számos olyan okos megoldással dolgoztunk, amely a kiemelkedő komfortérzet mellett alacsonyan tartja az irodaépület ökológiai lábnyomát és üzemeltetési költségeit. A pódium épületrész tetőszerkezetére 900 négyzetméternyi napelemet telepítettünk, számos területen hasznosítjuk az esővizet, a teljes energiaszükségletünk 70%-át biztosító fűtő- és klímarendszerünk pedig geotermikus energiára támaszkodik. Büszkék vagyunk arra, hogy emberközpontú, klímabarát szemléletünket nemzetközi elismerésekkel díjazták, és kiemelték azt is, hogy a MOL Campus a legtöbbet hozza ki környezetéből, és harmonikus kapcsolatban áll mind a közeli folyóparttal, mind pedig Budapest leggyorsabban fejlődő új városnegyedével.”
Tervezés
A tervezésben a világhírű Foster&Partners partnere a Finta és Társai Építész Stúdió volt. A Stúdió koncepciója azon alapult, hogy a székház az ott dolgozók közérzetéhez, optimális munkakörülményeihez járulhasson hozzá, ugyanakkor tartalmazzon egyéb, kiegészítő szolgáltatásokat is, melyek nem csak az ott dolgozók számára elérhetők. Ennek megfelelően a fektetett pezsgősüveget formázó, vasbeton szerkezetű toronyház földszintjén számos közfunkciót ellátó szolgáltatás megtalálható, az első emelettől pedig 120 méterig lát el irodai funkciót. A terek shell and core részeinek megalkotása szintén a Stúdió feladata volt, a belsőépítészet a berlini Kinzo tervei alapján a MinusPlus támogatásával valósult meg. A MOL Campust úgy tervezték, hogy digitális eszközök segítségével támogassa a hatékony munkavégzést. Az épület a távolból nézve a dinamikusan fejlődő Dél-Budának egy látványos eleme. A tervezés során minden apró részlet igényességet és átgondoltságot tükröz.
Kivitelezés
A kivitelezés a Market Építő Zrt., a fenntarthatósági megoldások sora az Óbuda Group, a projektmenedzsment a CÉH Zrt. munkáját dicséri. Ahogy Varga Péter megfogalmazta, a közös munka során tapasztalt szinergiák olyan hozzáadott értéket teremtettek, amely a jövőnek épült irodaépület nívójában, és annak nemzetközi elismerésében is kézzelfoghatóan jelen van.
Fizikai méreteit és a kihívás összetettségét tekintve is páratlan alkotás született: a székházat a Kopaszi-gát és a BudaPart által körül határolt területen, a Duna által feltöltött partrészen építették fel. A stabilitását az épület alatt 220 darab 100 méteres, az épület mellett pedig 90 darab 120 méteres talajszonda biztosítja, ami összesen közel 33 kilométernyi szondát jelent. A toronyház építéséhez az ország legmagasabb, Dániából érkezett toronydaruját építették fel – ennek 171 méteres magassága nagyobb, mintha öt, egyenként tízemeletes toronyházat helyeznénk egymásra. A homlokzatot összesen 5500 üvegpanel borítja; a pódiumrész és a toronyépület csatlakozásánál nemzetközi viszonylatban is egyedi megoldásnak számító, kétszer hajlított homlokzati üvegpaneleket használtak – ezek közt vannak egyenként 20 négyzetméter méretű, másfél tonnás elemek is, melyek gyártása 16 hétbe telt. A hatalmas üvegfelületeknek köszönhetően a munkaterületek 90%-át természetes fény árasztja el, egyszerre szolgálva az egészséges munkafeltételeket és az energiahatékonyságot.
Fenntarthatóság: nemzetközi élvonalban
A közösségi közlekedéssel is kényelmesen megközelíthető MOL Campus a fenntarthatóság terén is a nemzetközi élvonalat képviseli. Az olyan innovatív megoldásoknak köszönhetően, mint a pódium épületrész tetőszerkezetére telepített 900 négyzetméternyi napelem, a magas hatásfokú hűtő-fűtő mennyezet, a geotermikus energiát használó fűtő- és klímarendszer vagy az esővíz sokoldalú hasznosítása, az épület alacsony ökológiai lábnyom és üzemeltetési költségek mellett képes kiemelkedő munkahelyi komfortot és használati értéket biztosítani a dolgozók számára. A fenntarthatósági törekvések magas szintű megvalósítása révén az épület a BREEAM (Building Research Establishment EnvironmentalAssessmentMethod) Excellent és LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Platinum fokozatot képviseli. A székház elsődlegesen a MOL munkatársai számára készült, de a jellegéből adódóan a Budapest leglátványosabban fejlődő irodanegyedének számító BudaParthoz is szervesen kapcsolódik. Ezért az épület olyan különlegességei, mint a 28. emeleten lévő fine dining étterem vagy a 29. emeleten lévő tetőterasz, a nagyközönség számára is nyitva áll.
Épületlátogatási tapasztalatok
A MOL professzionális ingatlanfejlesztőként és a facility management minden ismeretével felruházott csapattal fogott neki az épület kitalálásának. És ez jó, ez a fenntarthatóság záloga, ha egy épületet századokban mérünk. Elsősorban az eredeti gondolatiság mentén beszéltünk Varga Péterrel a megfogalmazott valódi igényekről:
· az épület legyen üzemeltethetőségében hatékony és az energetikai rendszere a modern technológiákra támaszkodjon, de legyen rugalmas
- legyen egy ikonikus épület, ami tükrözi a vállalat mobilitását
- többfunkciós, de alapjában irodai szolgáltató üzem legyen
- minden adat, amely az épület életciklusában megjelenik, egy digitális törzsadatbázis mentén fejlődjön(BIM, BMS, EMS, ArchiFM, IBM Tririga).
Láthatóan nem bonyolították túl a vágyaikat a megálmodók. Mégis megalapozta a tervezők rutinos mozdulatait, és tanultak egymástól. Az épület kialakítása, megosztása tükrözi az elvárásokat.
Az épületkomplexum két külön részből áll, a torony és a pódium együttese egy csizmára hajaz. A torony (ez a rész a MOL alkotócsapatát fogadja be) triplettekből áll. Triplettenként más szakmai területet foglal be, az utolsó a vezetőségé. Itt a három szintet csigalépcső köti össze. A pódiumrész a zsúfoltabb, de nagyon fantáziadús megoldásokkal alakítja a tereit:
- aktivitás alapú munkaterek, de nem openoffice
- funkcionális munkavégzési pontok, 169 db egyszemélyes iroda és a közösségi terek is
- kertek, Libeňi stílusú közösségi tér (Libeňi kocsmaszlalom) informális kollaborációs terek, otthoni nappali stílusban
- Huble-spaceadhochmeatingeknek
- és persze némi openoffice
Minden tér, vezeték nélküli konferencia képes, Wi-Fivelés belső 4-5G roominggal. A fentiekből érzékelhető, hogy az épület irodaház-funkciója jól eltalált,a fenntarthatósági feltételeknek ebbenfunkcióban értelmezhetők.
Egy kis technológiai ismerethalmaz
- Az épület BIM (REVIT)adatbázisát maga a MOL és a CÉH Zrt. rakta össze
- FM struktúra IBM Tririga
- BMS – Siemens KNX,
- SCADA – system SIMATIC WinCC V7 SIEMENS
Szakmai tanácsadás
Royal Haskoning DHV és a Microsoft-NTT Data Tokyo. Ez a két világhírű tanácsadó cég az épületüzemeltetés energetikai részétől a felhőszolgáltatásig minden szakágban validálta a kezdeményezéseket. Ezek a cégek vezető innovátorok is, mégis jelen esetben inkább a robosztus megoldásokat választották.
Stabil működés
A saját fejlesztésű dashboarding és egységes ticketrendszer a stabil működés záloga. Tizenkétféle szenzoros hálózat figyeli az élettani adatokat és az üzemmenetet(pl. térhőtérkép, zaj, fény, hőmérséklet, pára, CO2, por, mozgás, utilizáció, humán hő, cataring, logisztika).
Az üzemeltetést 22 ember végzi. Az operációt a kékgallérosok végzik. A takarítás, logisztika, növények a MOL dolgozói adják. Az épület dolgozói felügyeletét egy saját független APP adja.
Néhány üzemi szám:
- Energiaellátás-igény 2MWh óránként
- 330 db 120 méteres talajszonda adja a hő igény 80–90%-át a többi távhő a szomszédból
- kiegyenlítő szivattyúzás kell, mert az északi/déli falon sokszor 8 Celsius-fok a különbség
- áram, saját 80 kW, a tetőn PV, a többi zöldáram
- fűtés, gravitációs plafonfűtés, nincsenek fancoyok
- szellőztetés hőcserélőkön át (max. 36dB)
- hangszigetelés, zajszűrő panelekkel
- vízellátás, szürkevíz használat – tisztítás után WC, esővíz – öntözés, kézmosás;tárolás épületen kívüli tartályokban
- hulladék: szelektív gyűjtés,MoHuRepontok vannak, nincs irodatéri kuka. Saját tömörítő rendszere van az épületnek. Különleges, hogy az ételhulladékot leszárítják szárazra.
- világítás 90%-a: természetes fény az üvegfalakon.
Az irodabérlet szolgálati ára 40 euró/nm, azaz 200 euró/ember. Természetesen könnyen kinyerhető a rendszerből, hogy rentábilis-e az épület működtetése, de ez ebben az üzemi esetben csak összehasonlító és körkörös alapú viszonyításokkal lenne megoldható. Legyen elég annyi, hogy ez a beruházás a tervezett költségeken belül készült el.
Máté Klára – Fecske Károly