Az ISB-PHC szövetszerkezetes építési rendszer alapjait Sámsondi Kiss Béla építész, konstruktőr a negyvenes évek elején határozta meg a lifts lab építési rendszerrel együtt, amely egy előregyártott monolit vasbeton lemezes födémemeléses technológia, amit a világ számos országában jelenleg is alkalmaznak.

Az ISB-PHC építési rendszert óta számos találmánnyal és szabadalommal gazdagítottam, létrehozva a jelenleg Magyarországon és a nemzetközi piacokon egyedülálló, egységes szilikát hőszigetelő alapanyagból gyártott ISB-PHC-250 bennmaradó zsaluelem családot. Ennek részei a földrengésbiztos reteszeléses vasalati rendszer, és az egyedi dermesztéses betontechnológiával előállított, monolit vasbeton szövetrács tartószerkezetű épületszerkezet.

Az építési rendszer fejlesztése során kiemelt szerepe volt a gazdaságos és fenntartható követelményeknek. Amíg egy hagyományos monolit szerkezetű épületnél egy köbméter betonból csak hat négyzetméter fal, vagy födémszerkezet állítható elő, addig az ISB szerkezetnél egy köbméter betonból 25 négyzetméter falszerkezet, vagy 13 négyzetméter födémszerkezet építhető. Ez azt jelenti, hogy az eddigi hagyományos monoli  tvasbeton szerkezetű lakóépületeknél felhasznált beton mennyisége helyett kétszer több lakóépületet lehetne megépíteni ISB szerkezetből. 

A kiváló épületfizikai tulajdonságokkal rendelkező szilikát hőszigetelő anyag, amelyből nem csak az ISB-PHC építő elemek készülnek, hanem a beltéri válaszfalak is, páraáteresztő, nem éghető, hangszigetelő tulajdonsággal bír. Az ISB-PHC épület kiváló hőszigetelési tulajdonsága lehetővé teszi egy 10 kilowattos napelem családdal egy lakóépület önfenntartó energiaellátását. 

A fejlesztés egyik legfontosabb célkitűzése az volt, hogy a 250 milliméter falvastagságú épületszerkezet minimum 0,2 watt/négyzetméter-kelvin közeli hőszigetelési értékű legyen, hogy ne kelljen a szerkezetet becsomagolni a ma már szinte elengedhetetlen utólagos tűzveszélyes műanyag homlokzatszigetelésekkel. Ehelyett használhatóak az évszázados építészeti múltra tekintő Avicenna burkolati elemek, amivel minden lakóépület egyedi homlokzati struktúrát kaphat.

Ugyancsak kiemelt fejlesztési célja volt az ISB-SYSTEMBAU-EU Kft-nek, hogy az építés során keletkezett építési törmeléket felszámoljuk. Ezt azzal értük el, hogy az építés helyszínére csak a beépítésre kerülő ISB-PHC-250 bennmaradó zsaluelemek kerülnek konszignáltan kiszállításra, előre csomagolt EUR raklapokon, amely maradéktalanul beépítésre kerül, így nem keletkezhet építési törmelék. 

Az ISB-SYSTEMBAU-EU-kft. által épített referencia épületek során kiderült az is, hogy a drága tetőszerkezetekhez használt import faanyagot is ki lehet váltani az ISB szerkezetű sátor-, vagy nyeregtetőkkel.

Az ISB-PHC-250 elemcsaládban 750 x 500 x 250 milliméter méretűek a fal-, födém-, sarok-, pillér- és koszorú elemek, súlyuk 7-14 kg. Könnyen mozgathatók és építhetők, és a „Csináld magad, építsd magad” házilagos kivitelezéseknél is használható az alkalmazástechnológiai utasítások betartása mellett.

ÉME Építőipari Műszaki Engedély A-47/2010-1, M1-A131X-23585-2021/1, MO-T212X-29965
További információ:
Szombathelyi Imre +36-20-405-7181,
imre.szombathelyi@gmail.com
https://isbsystembau.wordpress.com/

A cikk a Magyar Építéstechnika 2025 Construma különszámában jelent meg.