Merényi Jakab, a Merkbau Zrt. tulajdonosa

Példamutató üzleti gyakorlat, minőségi kereskedelmi szolgáltatások iránti elkötelezettség. Az idei ÉKE Építőanyag Kereskedői Életmű Díj ismérvei. Az elismerést Merényi Jakab, a Merkbau Zrt. tulajdonosa kapta, akivel ennek kapcsán Hartai-Cselényi Krisztina beszélgetett.

Hartai-Cselényi KrisztinaNem ez az első díj, amit munkássága elismeréséért kapott.

Merényi Jakab – Két tulajdonostársam­mal együtt részesültünk Kiskunhalas város elismerésében, a Pro Urbe díjban. Az esemény méltóságát csak emelte, hogy a kiskunhalasi Thorma János Múzeum volt a helyszíne. Több mint 40 éve itt élő emberként szívügyem a közösségek, szak­mai szervezetek, nemes célok támogatása. Lechner Ödön-díjban is részesültem. Mind kedves számomra. Ez a díj mégis meglepe­tésként ért. Nem számítottam rá.

H-Cs. K.Hogyan került a szakmába?

M. J. – A Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karán végeztem. Édesapám földmérő kollégája javaslatára kezdtem el a pécsi építőipari szakközépiskolát. A taná­rom programozó matematikusnak szánt. De a célom már akkor is a kivitelezés volt.

H-Cs. K.Kivitelező cég vezetőjeként mi vitte a kereskedelem felé?

M. J. – Az ötlet a németországi tapaszta­latokból ered. Az 1990-es évek nagy lakás­építési kampányának időszakában kezdő­dött kinti tevékenységünk, s azóta is tart. Építőipari szerszám és kisgép kategóriával kezdtük. Első kereskedésünket Kiskunha­lason nyitottuk, majd Baja, Szeged, Kecs­kemét következett. Napjainkban a kivi­telezés és a kereskedelem aránya 60-40 százalékban állandósult. Nehéz indulás után megtaláltuk a helyünket.

H-Cs. K.Nevezhető a modell családi vállalkozásnak?

M. J. – Igen. 4-5 éve foglalkozunk tudo­mányos szinten a generációváltással, szak­emberek bevonásával. Három tulajdonos hét gyermekéből öten a vállalatnál dolgoz­nak. Van családi fórumunk, családi taná­csunk, és létrehoztunk egy Családi Alkot­mányt is. Külső tanácsadó segít minket, de hiszünk a közös programok fontosságában.

H-Cs. K.Létezik a „Merkbau-recept”?

M. J. – Közgazdasági receptünk van, havi mérlegekből tájékozódunk. Meghatáro­zott keretek között működünk, rövid távon elemzünk. Nemcsak elméletben, hanem fizikailag is kitűztük céljainkat. A szemmel látható cél ösztönzőbb. Bevezettük a mentorrendszert, teljes körű szakmai támogatást kapnak kollégáink. A legfonto­sabb azonban a csapatmunka.

H-Cs. K.Melyik sikerére a legbüszkébb?

M. J. – Mindre. Egy projekt sikere az együttműködés. Tervező, beruházó, kivi­telező részéről egyaránt. A vállalkozói klu­bunk működése is siker. Sokszor említem apró sikerként azt, amikor a helyi város­háza felújítása nem rekedt meg az állvá­nyok zavaró látványa miatt. Elég volt pél­dának hozni az Országházat. A lépés, ami előrevisz, siker.

H-Cs. K.Voltak nehézségek az évek során?

M. J. – Van, hogy úgy érezzük, hogy az autópályán a forgalommal szemben köz­lekedünk. 30 éve nem volt ilyen mértékű alapanyaghiány az építőiparban. Talán ez most a legnagyobb kihívás, az árakon túl. A rugalmasság nagy kincs, a határidő-kitolások óriási segítséget jelentenek.

H-Cs. K.Hogyan látja az építőipar jövőjét? Mi az üzenete az újabb generációk számára?

M. J. – Két évre tekintek előre, addig vagyok az igazgatóság elnöke. Min­dig volt és lesz is kihívás az építőipar­ban. Szeretni kell csinálni. Az újítások, fejlesztések terén mindig az élen kell maradni. Hosszú távon megtérül. A fia­talabb generációknak legalább 30 ilyen sikeres évet kívánok. Az építőanyag-áremelkedés nem fog megszűnni, a mér­téke fog csökkenni.

H-Cs. K.Milyen, amikor nem dolgozik?

M. J. – Az unokáimmal vagyok, ami­kor csak tehetem. Többet szeretnék utazni. Meg persze szüntelenül gondolkodom. Ez a legfőbb hobbim. Sakkozom, sudokuzom, kártyázom. Mind-mind egy megoldást rejt. Tevékeny, megoldandó feladatokkal teli, aktív éveket látok magam előtt.

 

Forrás: Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület