19. Roto nemzetközi sajtónap

96

A csaknem 90 éves Roto cégcsoport 2024 novemberében immáron 19. alkalommal rendezte meg nemzetközi sajtónapját, melynek helyszíne ezúttal a vállalat alapító székhelye volt, az események a Stuttgart melletti Leinfelden és Echterdingen helyszínein zajlottak. A Roto elsősorban magas minőségű, biztonságos és kényelmes működtetést kínáló nyílászáró vasalatokat gyárt, melyekkel más gyártók nyílászáró termékeiben találkozhatunk. De a márkanév a tetősík ablakok piacán is ismert, mely területen komplett nyílászárókat gyárt és forgalmaz a termék beépítéséhez szükséges komponensekkel együtt, rendszerszeméletben.

A tetősík ablakok piacán is megfigyelhető, hogy a fa keretszerkezet mellett megjelent és egyre nagyobb teret hódít a kamrás szerkezetű, PVC anyagú tok- és szárnyprofilok alkalmazása. A Roto 30 éve forgalmaz PVC tetőablakokat. Az üreges PVC profil strapabíróbbá teszi az ablakokat a külső hatásokkal szemben, javítja a termékek szigetelési tulajdonságait és az energiahatékonyságukat. Mivel a keret anyaga szálerősítésű és acél merevítéssel készült, tovább nő a stabilitás, az energiahatékonyság és az élettartam.

A körkörös gazdaság szemléletmódjának terjedésével, megjelent az igény a PVC újrahasznosítására. A Roto ezért egy olyan koextrudált profilt fejlesztett ki, melynek belső magja újrahasznosított, szálerősített PVC, külső felülete pedig a megszokott fehér PVC anyag. Az új gyártástechnológia 88%-os szén-dioxid kibocsátás csökkentést eredményez. A környezettudatosság mellett figyelnek a felhasználók igényeire is: elérhetővé tették a termék egyszerűbb csomagolását a nagyobb tételű vásárlások esetén, a beépítő- és a belső oldali burkoló keretekkel pedig jelentősen megkönnyítik az ablakok beszerelését, amivel munkaidő és költség takarítható meg.

1. ábra A Roto megbízható rendszermegoldásokat kínál a tetősík ablakokhoz
2. ábra: Az újrahasznosított, szálerősítésű PVC profil tartós és környezettudatos megoldás

A Roto ablak- és ajtótechnológia nem csupán vaslatokat gyárt és forgalmaz, hanem a nyílászárók gyártásához elengedhetetlen szakértelmet is biztosítja. Marcus Sander vezérigazgató meg van győződve arról, hogy a Roto kivételesen széles termékportfóliója és magas szintű rendszerszakértelme a jövőben is vonzza az ablak- és ajtógyártókat az együttműködésre. Növekszik azon ügyfelek száma, akik a Roto segítségére számítanak a vasalatok és tömítések optimális kombinációjának megtalálásában. A hardver és a tömítés tökéletes párosítása érdekében a Roto folyamatosan fejleszt és tesztel a laborjaiban a megrendelőkkel együttműködve.

A cég jelentős erőfeszítéseket tesz, hogy kínálatában megtalálhatók legyenek a világszerte növekvő trendek műszaki megoldásai. Globális trendként azonosíthatók az építészek és a fogyasztók preferenciája tekintetében is a nagy formátumú elemek, az elektronikusan támogatott üzemeltetés, a fokozott tömítettség, a betörésvédelem és a fenntarthatóság. A rejtett vasalatok a tervezés-orientált nyílászáró építést támogatják, ahol a magasabb esztétikai igény speciális megoldásokat kíván. Korszerű vasalataik nagyon szűk profilokba is bedolgozhatók, nagyon széles funkcionalitást kínálva. A biztonságos működést és betörésvédelmet támogatja a TiltSafe, mellyel az ablakok bukó nyitással is betörésbiztosak, és a TiltFirst technológia, ami megakadályozza az ablakszárnyak akaratlan kinyitását. A Roto Door programban elérhető, az ajtók egyszerű nyitására szolgáló elektronikus beléptetőrendszerek és a motoros ablakhajtások modern kényelmet biztosítanak.

3. ábra: A Roto rejtett hardverek, a felhasználóbarát és betörésvédelmi komponensekkel szebbé és biztonságosabbá teszik az épületeket
4. ábra: A Roto világszerte tanácsot tud adni ügyfeleinek a hardver és a tömítés tökéletes párosításában. A kép egy fa tolórendszert mutat be Roto Patio Inowa vasalatrendszerrel és Deventer TPE tömítéssel.

A Roto beruházásai az energiabiztonságba és modern termelési létesítményekbe a fenntarthatóságot és a megbízhatóságot szolgálják. A társaság azon dolgozik, hogy áttérjen a saját villamosenergia- és hőtermelésre. Ugyanakkor számos projektet hajtanak végre az üzemekben annak érdekében, hogy kiaknázzák a digitalizáció és automatizálás révén a hatékonyság növelésének lehetőségeit.

5. ábra: Magyar vonatkozás: A Roto önellátó energiaellátásra törekszik, ezért 2024-ben egy 7200 m2-es fotovoltaikus rendszert helyeztek üzembe Lövőn, a gyártóüzem tetején.

Piaci helyzet: A társaság a 2023-as évet egyszámjegyű növekedéssel, a 2024-es évet viszont már 1% körüli csökkenéssel zárta a globális gazdasági helyzettel és a németországi recesszióval összhangban. Az építkezési kedv csökkenésével nagyobb hangsúlyt kap az épületek korszerűsítése, mely feladat környezetünk védelme szempontjából is fontos lenne. Az épületek energetikai célú korszerűsítésekor az első teendők között szokott szerepelni a nyílászárók fejlesztése. Dr. Eckhard Keill, a Roto Holding igazgatója kiemelte: „El kell ismernünk azt, amit már elértünk. 2021 és 2024 között csak Németországban 37 millió ablakot cseréltek ki. De további mintegy 209 milliót kell cserélni, ha komolyan akarjuk venni a környezetvédelmet. Ha az ország 6 millió legrosszabb meglévő ablakát cserélnék ki először, ez az intézkedés önmagában 700 000 tonnával csökkentené az építőipar CO2 kibocsátását évente.”

6. ábra: Világszerte modern ablakok milliói szolgálják az energiahatékonyságot és csökkentik a meglévő épületek CO2 kibocsátását.

A vasalatok és tömítések szerepe a fenntarthatóságban. Dr. Andreas Beck a Stuttgarti Műegyetem épületfizika professzora szerint, mérési eredményekkel kimutatható, hogy a tömítések és vasalatok cseréje akár 15-ödére csökkentheti a 30 éves (tehát a 90-es években beépített, még nem elavult, de már problémás) ablakok légáteresztő képességét. Egy ilyen, viszonylag olcsó korszerűsítéssel számottevő energia- és költségmegtakarítás érhető el. A sajtótájékoztatón két izgalmas német épületkorszerűsítési projektet mutattak be.

Berlin, Charlottenburg NO1 lakónegyedében 272 lakóegység karbantartására került sor. A projekt keretében egyszerre 2000 ablakot szervizeltek. „A modern, gyakran a padlótól a mennyezetig érő ablakok, valamint a többszörös üvegezésű, műszakilag bonyolult vasalatokkal ellátott ablakok lényegesen több karbantartást igényelnek, mint elődeik, de csak így lehet biztosítani a funkcionalitást és középtávon az energiahatékonyságot.” – mondja Ulrich Wollenberg, a projektet lebonyolító berlini Service Friends igazgatója. Az épületegyüttes mérete és a nemzetközi lakóközösség különösen nagy kihívást jelentett. A kényelmes időpont-ütemezéshez többnyelvű alkalmazás fejlesztésére is szükség volt, mely segítséget nyújtott a helyszíni felmérésben is. A projekt végén a lakóközösség digitális dokumentációt kapott, ami a későbbi épületfenntartási munkákat is támogatni tudja.

Siegen városában a Geiswind Városháza energetikai korszerűsítése volt a másik kiemelkedő projekt, ami azért is izgalmas, mert a modern épület műemléki védettség alatt áll, így eredeti szerkezetinek megtartása kiemelt szempont volt. A Service Friends csapata itt összesen 200 nagyméretű (1500×1600 mm) faablak vasalatait és tömítéseit cserélte ki annak érdekében, hogy azok megfeleljenek a városvezetés magas energiahatékonysági és funkcionális igényeinek. A műszaki és munkaszervezési kihívásokat egyaránt tartogató munkát mindössze három hónap alatt sikerült elvégezni mindenki megelégedésére.

„Ma. Holnap. Roto.” A Roto aktuális szlogenje szerint, a vállalat lelkesedéssel tekint a jövőbe és a jövő feladataira. A 2025-ös év két okból is különleges lesz a cég számára, hiszen alapításának 90. évfordulóját ünnepli majd, és a 20. nemzetközi sajtónapját fogja megtartani novemberben egy egyelőre még titkos helyszínen.

Horváth Tamás PhD*
* okl. építészmérnök, PhD, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem, e-mail: htms@ga.sze.hu