A lapostetők szigetelésében feltörekvőben van a magyar építőipari piacon egy teljesen új és izgalmas megközelítés.
Az építésztervezők a lapos ipari csarnokok vagy kereskedelmi központok tetőjének rétegrendje megálmodásakor ez idáig csak az egy köbméterre jutó súly és a felületi terhelhetőség adatok alapján válogattak a rendelkezésre álló nagy szilárdságú lemezek választékából. Az új gondolkodási irányzat ezeken túlmutatóan már az adott szigetelőanyag termékek rugalmassági értékét is figyelembe veszi, mert ráébredt a szakma, hogy nem volna éppen hátrányos, ha a szigetelőanyag nem „élne külön életet” az épülettől, hanem vele együtt „mozogna”, „lélegezne”. Ez nagyban megkönnyítené az életciklusa alatti károsodásmentesség biztosítását.
A kőkorszak vége
Mostanáig lapostetők szigetelésére kizárólag kőzetgyapotból készült táblák voltak forgalomban. A kőkorszaknak, a kőzetgyapot egyeduralmának azonban régen vége – és ez most megmutatkozik ezen a felhasználási területen is!
Az URSA jól ismert, különleges gyűrt szálas „tektonikus” gyártástechnológiával készült ásvány(üveg)gyapot termékcsaládjának új tagja, a 0,037 W/mK deklarált hővezetési tényezőjű URSA TECTONIC HT „FLATROOF” sikerrel száll versenybe a korábbi, kevesebb kiváló tulajdonsággal rendelkező szigetelőanyagokkal. Egyik fő előnye, hogy ez a terhelhető és lépésálló üveggyapot hőszigetelő anyag alapanyagából és szálszerkezetéből adódóan nagyon rugalmas táblás termék, mely az alszerkezet mozgását minden károsodás nélkül tudja viselni, illetve fel tudja venni.
Számos további indok szól még amellett, hogy a tervezők választása a modern URSA TECTONIC HT üveggyapot táblákra essen. Például az is, hogy – a 21. századi technológiának köszönhetően – kitűnő a termék rétegelválási szilárdsága és alaktartó képessége, ráadásul szálas mivoltából eredően lehetővé teszi az esetleges páravándorlást a szerkezetben.
Súlyos előnyök
Rendkívüli előny akár épületfelújításnál, akár új építésnél az URSA TECTONIC HT üveggyapot javára a többi megoldással szemben, hogy súlya csekélyebb (a kőzetalapú szigetelőanyagokhoz képest 30–50%-kal kevesebb). Beépítésekor az építési helyszínen csak mindössze 80–85 kg/m3 súlyú anyagot kell mozgatni. A jelentős súlykülönbség azért is kiemelendő, mivel ez nemcsak a termék szállításánál, az építéshelyszíni és a lapostetőn történő anyagmozgatásnál, valamint a kivitelezési munka végrehajtásában jelent kézzel fogható könnyebbséget. A tető összsúlyára, a tetőrendszer terhelésére vonatkozóan is előnyös – különösen, ha a mai építőipari követelményeknek megfelelő nagy vastagságú beépítésekre gondolunk – ezért korlátozott teherbírású födémek esetében is sikeresen alkalmazható. Nem kérdés, hogy a termék könnyű súlyától függetlenül persze tökéletesen öntartó.
Megújuló erőforrások
Az URSA TECTONIC HT szigetelőpaplan gyártásához nem kell bazaltbányákat nyitni, sem egyéb tájromboló tevékenységet folytatni: mindössze az üvegtörmeléket kell összegyűjteni és újrahasznosítani. A termék fenntartható erőforrásokból és 95%-ban megújuló alapanyagból készül, és ez ma, amikor ökológiai lábnyomunk méretének visszaszorítása az élet minden területén egyre nagyobb hangsúlyt kap, okot ad rá, hogy – emiatt is – mint kiemelten környezetbarát értéket tartsuk számon.
Tűzálló az URSA TECTONIC HT „FLATROOF”?
Igen. Ez a szálas üveggyapot szigetelőanyag az A2-s1, d0-es tűzvédelmi osztályba tartozik, azaz nem éghető; magas hőmérséklettel vagy tűzzel való közvetlen találkozás esetén nem csepeg (nem képez olvadékot) és nem képződik füst sem. A könnyen méretre vágható URSA TECTONIC HT „FLATROOF” ásványgyapot terméket kifejezetten egyenes rétegrendű lapostetők tűzálló szigetelésére fejlesztették ki.
Döbbenetes teherbírás
Ez a különleges termék rálépéskor rugalmasan, de meggyőzően stabilan viselkedik a vízszigetelő lemez alatt beépítve. Az URSA első, horvátországi mintaprojektjén kb. 4000 négyzetméter területen, 30 cm vastagságban építették be a lapostető szigetelési rétegrendjébe az URSA TECTONIC HT üveggyapotot, aminek a tetejére nem kevés, a beton lábazati elemekre letalpaló napelem került. Gyakorlatilag nem tapasztaltak összenyomódást! A sikereken felbuzdulva, a jelenleg is nagy nyomószilárdsággal bíró URSA TECTONIC HT gyártását a fejlesztők jelen pillanatban is folyamatosan figyelemmel kísérik, és az elért teszteredményekre alapozva biztató jeleket látnak arra, hogy a szigetelőlapok terhelhetőségét a gyártás során még tovább növeljék.
Főleg ipari célra
A HT FLATROOF tökéletesen alkalmas két vagy több rétegben elhelyezett egyenes rétegrendű lapostetők tűzálló hőszigetelésére, nem járható lapostetőkben (trapézlemez teherhordó felületen) vagy vasbeton anyagú vízszintes teherhordó födémeken is.
A nagy táblaméret (120×200 cm) miatt előnyösen alkalmazható nagy kiterjedésű lapostetők esetében, ezért fő felhasználási területe a logisztikai, raktározási, ipari célra szánt épületek, csarnokok, bevásárlóközpontok tetőszigetelése. Magán építkezőknek – családi házakhoz – is nagyon jó választás járható tűzálló padlásfödém szigetelés készítéséhez.
Az URSA TECTONIC HT szigetelőpaplanok 80, 100 és 120 mm vastagságban készülnek. Gyakran több rétegben alkalmazzák őket: közkedvelt megoldás a háromszor 80 mm vastagságú anyag beépítése. Nem ördögtől való az a lehetőség sem, hogy ha felújításnál esetleg csak az alsó réteg szigetelés kerülne kiváltásra: ez esetben a 100 mm + 80 mm anyagbeépítés is teljesen kielégítő végeredményt adhat.
Beépítéshez jó tudni
A felületre lefektetett hőszigetelés alkalmas különféle anyagú vízszigetelések fogadására, legyen szó bitumenes vastaglemezről, PVC-ről vagy EPDM vízszigetelésről. Nem szabad természetesen megfeledkezni a megfelelő épületfizikai rétegrendi tervezésről sem – mind hőtechnikailag, mind páratechnikailag –, továbbá a komplett rétegrend szélszívás elleni védelméről is gondoskodni kell a szakmai előírások alapján, többnyire mechanikai rögzítés alkalmazásával.
A hő- és vízszigetelési munkálatok alatt a hőszigetelő táblákat egy teherelosztó lemez alkalmazásával védeni kell az esetleges nagy mechanikai igénybevételektől (pl. tetőkijárók környékén). Trapézlemezes tartószerkezetre fektetés esetén a minimális vastagság a trapézlemez bordaközének minimum a fele kell legyen.
A tető hőszigeteléséhez elsődleges választás a tűzálló URSA TECTONIC HT „FLATROOF” ásványgyapot, melynek beépítése hosszú távra garantálja a minőséget és az épület állagmegóvását.
További termékinformáció:
https://www.ursa.hu/ht-flatroof