Eljött az idő: elvileg 2022 nyaráig kaptak haladékot a háztulajdonosok az új energetikai előírásoknak való megfelelőségre vonatkozóan. Közel nulla energiaigényű épületeket kell – és 21. századi építőanyagokkal lehetséges is – építeni.
Akár újépítésű ingatlanról, akár meglévő ingatlan bővítéséről van szó, 2022. július elsejétől használatbavételi engedélyt csak az az épület kaphat, amely energetikai tanúsítványában igazoltan megfelel az új közel nulla energiaigényű követelményeknek. Ez pontosabban azt jelenti, hogy a háznak „BB” energetikai besorolással kell rendelkeznie és ezzel együtt működéséhez – megfelelő arányban – megújuló energiákat is használnia.
Összetett követelményrendszer
A modern kor épületeinek összetett követelményrendszernek kell megfelelnie. Már a telek lokációja és az épület tájolása is fontos összetevője annak, hogy mennyi energia-fogyasztással kell majd a lakóknak számolni. A szakemberek kalkulálnak a nyílászárók szerepével: melyik ablak árnyékolt, és melyiken sugárzik be a házat akár órákon át bevilágító fény, illetve a légteret felmelegítő napsugár. Az úgynevezett fajlagos hőveszteség, azaz hogy átlagosan mennyi hő áramlik át az épület összes határoló szerkezetén keresztül, ezek figyelembevételével is, bonyolult számítással adható meg. Fontos tényező az is, hogy az adott épület mennyi energiát fordít fűtésre-hűtésre, és mennyi energiából hozza létre a lakók igényének megfelelő mennyiségű melegvizet. Nem elhanyagolható tényező a ház hőcserélésre fordított energiájának mennyisége sem.
Már 2022 előtt (2018-ban) szigorították a követelményeket az épülethatároló szerkezetek hőátbocsátási tényezőire vonatkozóan. Az akkor megállapított értékeket kell most is kötelező érvényűnek tekinteni. Van azonban valami, amit 2022-től tovább szigorítottak, mégpedig, hogy a ház működéséhez felhasznált energiák tekintetében minimum 25% megújuló részarányt kell elérni.
Egy dolog biztos: a kötelező BB energetikai besorolás eléréséhez maradéktalanul körbe kell szigetelni az épülethatároló szerkezeteket. Nem mindegy azonban, hogy mivel és milyen vastagságban, továbbá hogy milyen rétegrendbe beépítve. Az épületenergetikai iránymutatások megkönnyítik mind a szakembergárda, mind a háztulajdonosok számára az anyagminőségek közötti válogatást.
Nézzük, mi a minimum, amit szigetelni kell egy épületen!
Egy családi ház legnagyobb hővesztesége a külső falakon és a tetőn keresztül mérhető. Nem kérdés hát, hogy első körben ezekkel kell kiemelten foglalkozni.
Magastetős családi ház esetében vagy a magastető, vagy a vízszintes padlásfödém szigetelése elengedhetetlen.
A tetőtér beépítésének igényekor – bár plusz költség és idő, de – többnyire szükséges az épületen a térdfalmagasítás, mert a padlástérből kialakítani kívánt lakótér akkor lesz igazán komfortos, ha belmagassága „nem nyomja agyon a lakót”. Amennyiben a faanyagok statikai állagvizsgálata (gomba és penész jeleinek keresése) kielégítő eredményt ad, lehet használni a költségek csökkentésére az eredeti szarufákat – bár a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy ez már nem sokat nyom a latban, ha amúgy is új lakótér épül a huzatos padlásból. A maximális energiahatékonyság elérése érdekében a hangsúly a rétegrendeken, a gondos kivitelezésen és a szigetelési anyagminőségeken van (1. ábra).

Először az URSA SECO SD 0,03 páraáteresztő fedési cserépalátét fóliát kell elhelyezni kívülről a szarufákra, ügyelve az átlapolások leragasztására a gyárilag felhordott öntapadó ragasztósávval, a szélzárás kialakítása érdekében. A szerkezetet kívülről cserépfedés zárja le, közte és a fólia között minimum 5 cm magas átszellőztetett légrés beiktatásával. Belülről a minimum 15 cm tartómagasságú szarufaközökbe kell beszabni a lehetőség szerint minél alacsonyabb deklarált lambdájú URSA ásványgyapot szálas szigetelőpaplant (URSA SF 32, SF 34 vagy TERRA 74Ph az ideális), mely szarufák közé való tökéletes befeszülését 1,5-3 cm ráhagyással kell biztosítani, és ügyelni kell a szigetelőanyag toldásainak szoros egymáshoz illesztésére is.
Rozsdamentes „Z” alakú huzalozással csak a 0,037 vagy nagyobb hővezetési tényezőjű terméket kell ellátni, mert a többi termék „öntartó”! Ezt azért is fontos kiemelni, mert ez a plusz (fölösleges) huzalozás plusz munka, így plusz munkadíj is volna. Napjaink progresszíven dráguló világában pedig jobban számít, mint valaha, hol lehet okosan kicsit visszafogni a költségeket. Itt az ideje, hogy az alvállalkozók is megismerjék az új anyagokat és technológiákat, felismerjék a minőséget, és megbízzanak a gyártói alkalmazástechnológiai javaslatokban.
Az elkészült szigetelőanyag-rétegre – konkrétan a szarufák alá – vízszintes fa vagy fém tartóvázak közé, még egy további, második réteg hőszigetelés kerül, minimum 10–15 cm vastagságban. A rétegrendet belül a vázszerkezetre felületfolytonosan és légtömören rögzített URSA SECO PRO 100 belső téri pára-és légzáró fólia fedi, amelyet az áttöréseknél URSA SECO PRO KA öntapadó ragasztószalaggal kell körbegallérozni.
Az energiahatékony URSA tetőszigetelő rendszerrel történő felújítás után a hőátbocsátási tényező értéke gond nélkül megfelel a z U= 0,17 W/m2K hőátbocsátási értéknek, amely az építőipari szabályozásban jelenleg meghatározott minimum követelmény. Az URSA megoldása tehát egy valóban komplex rétegrendet fémjelez, amelybe hosszú távra helyezheti a bizalmát az építtető, ha fenntartható és energiatakarékos otthonra vágyik.
Az új URSA TECTONIC FP BASIC termék piacon való megjelenésével ráadásul végképp befellegzett az energiapazarló homlokzatoknak is (2. ábra)!

Az épületek külső fala igazi energianyelővé tud válni, ha nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy a környezettel folytatott gigászi küzdelmében megerősítsük egy hő-és hangszigetelő ásványgyapot réteggel, ami nem utolsósorban még tűzálló is. Környezetbarát módon gondolkodunk, ha gondoskodunk arról, hogy a házakban megtermelt energiát minden körülmények között bent tartsuk a falak között. Vakolható homlokzati hőszigetelés alkalmazásával emellett kellemes belső lakóklíma hozható létre, hiszen a rétegrendbe beépített üveggyapot fontos szerepet játszik a nyári hővédelemben. Irreálisan hangzik, pedig valóságos adat, hogy egy falszerkezet külső felületi hőmérséklete elérheti akár a 65 Celsius-fokot is, és ha semmi nem áll útjába, akkor bizony befelé is hőt sugározva megkeseríti a lakók életét.

A különleges, gyűrt szálstruktúrájú URSA TECTONIC termékcsalád első gyermeke, az URSA FP BASIC ásványgyapot szigetelő tábla azért „basic”, azaz „alap”, mert jól megalapozza egy mai követelményeknek megfelelő, valóban energiatakarékos épület létrejöttét, amennyiben a megfelelő komplett rétegrenddel kerül installálásra. (3. ábra)
Amennyiben egy ház korszerű szigeteléssel van ellátva, az épület állagvédelmi romlásán és a penészesedés elkerülésén túlmenően a fűtésszezonban is számottevően alacsonyabb költségekkel kell majd a lakóknak számolni. Ez a tény általában már sokat nyom a latban a tervezett beruházások latolgatásánál. A különös gonddal kiválasztott, alacsony deklarált lambdájú és megfelelő vastagságban beépített hőszigetelő és egyben hangelnyelő URSA BiOnic ásványgyapotok – tetők esetében jó minőségű és speciális tetőfóliák alkalmazásával kiegészítve – garantálják a beruházók számára az optimális végeredményt.