Épületeink energiahatékonysága, tűzvédelme, akusztikai komfortja mellett egyre többször jelennek meg a fenntarthatósági, környezetvédelmi szempontok, és ezzel összefüggésben a minősítő rendszereknek való megfelelés, mint teljesítendő követelmény.
A tervezői asztalon az építési termékek, szerkezetek, berendezések kiválasztásánál egyre nagyobb szerepet kap a termékek környezetvédelmi terméknyilatkozata, az EPD (Environmental Product Declaration). Ez összehasonlítható adatokat tartalmaz a termékek életciklusára vetítve, annak környezeti hatásairól. Ezeket az értékeket a gyártók teljesítménynyilatkozatai nem tartalmazzák, viszont ha a kivitelezési szakaszban helyettesítő termékre van szükség, figyelembe kell venni, ha az épülettel összefüggésben ez igényként merül fel.
MINŐSÍTŐ RENDSZEREK
A minősítő rendszerek, mint például a LEED, BREEAM, DGNB, HQE alkalmazása hazánkban többnyire önkéntes, de vannak olyan EU tagállamok, ahol előírásként jelennek meg, vagy támogatásokkal hozzák összefüggésbe. A cégek (beruházók, bérlők) környezettudatossága nő, ebből kifolyólag jellemzően ipari ingatlanoknál, bér irodaházaknál, kereskedelmi funkció esetén, bevásárlóközpontoknál alkalmazzák ezeket a minősítő rendszereket. A tanúsítás évtizedekig meghatározó lehet egy ingatlannal összefüggésben. Kihatással lehet annak értékére, kiadhatóságára, fenntartási és karbantartási költségeikre, valamint az elnyerhető támogatások mértékére is.
A minősítések mögött szigorú számítások, értékelési mechanizmusok vannak, amelyhez bemenő adatokat szolgáltatnak a gyártói EPD környezetvédelmi terméknyilatkozatok. A kivitelezési szakaszban arra kell törekedni, hogy a terven szereplő vagy azzal megegyező teljesítménnyel rendelkező termék kerüljön beépítésre – melynél fontos az is, hogy milyen annak a környezetvédelmi szempontú besorolása! Nem minden gyártó és ezzel összefüggésben termék rendelkezik ilyen minősítéssel.
A ROCKWOOL által gyártott kőzetgyapot szigetelések, talán a legtöbbet és legtöbb fajta szerkezetben, szerkezeten vizsgált szigetelőanyagok. A rendszerminősítések nagy részében alkalmazzák, kifejezetten jó akusztikai, energetikai, páratechnikai, mechanikai, tűzvédelmi és környezetvédelmi jellemzőinek köszönhetően. A tervezők komplex módon tudják vele a követelményeket és a fenntarthatósági, környezetvédelmi elvárásokat kielégíteni. A termékek rendelkeznek EPD környezetvédelmi terméknyilatkozattal, melyet a honlapunkon el lehet érni.
Mit kockáztatunk, ha nem megfelelően választunk hőszigetelést és szerkezeti kialakítást:
- alacsonyabb lesz a költségmegtakarítás,
- nem lesz megfelelő az akusztikai és belső téri komfort,
- a hőhidak és hidegebb felületek mentén penészesedés jelenhet meg,
- a szerkezeten vagy azon belül páralecsapódás lehet, ami szerkezeti nedvesedést, penészesedést, károsodást okozhat,
- nem lesz tartós a szerkezeti kialakítás, pl. repedezni kezdhet a vakolat, lecsúszhat a szigetelés, ami jelentős hőveszteséget és penészesedést is okozhat,
- ronthatja a meglévő épület tűzvédelmi tulajdonságait, tűzvédelmi kockázatot hordozhat,
- nem lesz elég hatékony energetikai szempontból a szerkezetünk és vele együtt az épületünk,
- nem fog megfelelni a vonatkozó energetikai, akusztikai vagy tűzvédelmi követelményeknek a házunk, a helyrehozatal többletköltséget eredményezhet,
- nem fogja teljesíteni a környezetvédelmi besoroláshoz szükséges paramétereket az épület,
- az igazoló dokumentumok nem lesznek megfelelőek, akár a termékszavatossági, jótállási igény érvényesítésünk is ellehetetlenülhet hibás teljesítés esetén.
Jelentős gazdasági, környezetvédelmi, tűzvédelmi, tartóssági, egészségi és komfortkérdések múlhatnak egy építési termék, hőszigetelés meghatározáson. Termékkiválasztás, cserebere esetén ne csak a hővezetési tényezőt hasonlítgassuk össze, hanem legyünk figyelemmel a többi termékjellemzőre is.