A homlokzati kialakítás fontos szerepet tölt be az épületeknél. A jól megválasztott anyagokkal és technikákkal növelhetjük az esztétikai élményt, kijavíthatjuk a felületi hibákat és védekezhetünk az időjárás ellen. Vannak azonban bizonyos szabályok, amelyeket érdemes betartani.
Az épületek külső homlokzata több rétegből tevődik össze. A falakra először az alapvakolat, erre pedig legtöbbször a homlokzati hőszigetelő rendszer kerül fel, amelynek felületét úgy alakítják ki, hogy alkalmassá váljon a színezővakolat fogadására. Ez utóbbi határozza meg leginkább a külső megjelenést, és bár egyszerűnek tűnhet a feladat, téved, aki azt gondolja, hogy ehhez elég a megfelelő színt kiválasztani.
Tört fehér vagy vörös korall?
Már önmagában a színválasztásnál is számos tényezőt kell figyelembe venni. Az első, és talán legfontosabb a környezettel, az utcaképpel és az épület egyéb részeivel való összhang. Itt olyan apróságokra is érdemes gondolni, mint a lábazat, a cserép, a nyílászárók, a faburkolatok vagy a fényviszonyok. Ökölszabálynak számít az is, hogy két-három eltérő színnel és különböző formák alkalmazásával hangsúlyosabbá, szebbé lehet tenni a homlokzatot. Túl sok szín használatával azonban ellentétes hatást érhetünk el.
Sötét vagy világos?
Aki már foglalkozott homlokzatszínezéssel, jó eséllyel találkozott a HBW (Hellbezugswert) mutatóval. Ez az elméletileg 0-tól 100-ig terjedő szám egy felületről a színkép látható tartományában visszavert fény százalékos arányát jelzi. Minél kisebb, annál több fényt nyel el a kérdéses szín, és minél nagyobb, annál világosabb (a HBW = 0% a teljesen sötét).
A fény elnyelése vagy visszaverése a látványon kívül a felület hőelnyelését is befolyásolja: minél kevesebb fényt ver vissza a felület, annál sötétebbnek látjuk, és annál jobban melegszik fel a napsugárzás hatására. Hőszigetelő rendszerek esetén számolni kell azzal, hogy a külső réteg hőmérséklete nyáron akár 60-70 fokig is emelkedhet, ami nem megfelelő technológia vagy anyagválasztás esetén alakváltozáshoz és a külső homlokzati réteg megrepedéséhez vezethet.
A Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség irányelve szerint a HBW értéknek mindenképpen magasabbnak kell lennie 25%-nál, ez az érték azonban hőszigetelő rendszerenként változhat. Szilikát és szilikongyanta kötőanyagú vakolatok esetén legalább 30, ásványi kötőanyagú vakolatok esetén viszont legalább 40%-os HBW értékű színezővakolatot érdemes választani. Fontos mutatószámról van szó tehát, ami a Cemix kültéri Inspiration színkártyáján is fel van tüntetve (H jelölés).
Zsákosat vagy vödröset?
A színezővakolatokat alapvetően két fő csoportra lehet osztani. Az egyik az úgynevezett zsákos vagy nemes vakolatok csoportja. Ezeket nevükhöz híven zsákokba töltött száraz por formájában árulják. Mivel viszonylag vastag réteg alakítható ki belőle, jobban ellenáll a természeti és környezeti hatásoknak, de alkalmazása nagyobb szaktudást igényel.
A másik csoportot a vödrös vagy nedves vakolatok alkotják. A vödrös kiszerelésben kapható anyagot kivitelezés előtt egyszerűen csak át kell keverni. Használata már csak ezért is egyszerűbb, így kisebb szaktudást igényel.
Cuppantott vagy kapart?
Az eddig vizsgált tényezőkön kívül a megjelenést a színezővakolat struktúrája, vagyis a felhordáskor felvett textúrája is befolyásolhatja. A struktúra alapvetően a termék szemcseösszetételéből adódik, de a kivitelezés során ez tovább formálható. Itthon a legnépszerűbb alapstruktúrák közé a kapart, a dörzsölt és a spricc elnevezésűek tartoznak, de ismertek még a cuppantott, a kanálmintás és a géppel szórt technikák is.
Tényleg ilyen bonyolult a színezővakolat választás?
Nem az, a tervezés és a kiválasztás folyamatát ráadásul már számos online elérhető alkalmazás támogatja. Ilyen a Cemix Inspiration színrendszerére épülő házszínező program, amely a cég honlapján (www.cemix.hu/inspiration) érhető el. Segítségével könnyedén megtalálható az összhang a homlokzat, a nyílászárók és a tető színei között, miközben a struktúra megválasztására és a szóba jöhető termékek összehasonlítására is lehetőség nyílik.
A Cemix széles választékot kínál vevőinek színezővakolatokból. Portfóliójának részét képezik a korábban Dryvit márkanév alatt futó termékek, amelyek a legmagasabb minőséget képviselik a homlokzatszínezés terén.
A homlokzatszínezéssel kapcsolatban további információk a cég honlapján találhatók.