A Magyar Építéstechnika 2021/11–12. számában bemutattuk a BME Építőmérnöki Karának infrastruktúra-építőmérnöki és geoinformatika-építőmérnöki ágazatának – tanszékek által kiválasztott – jelentősebb kutatási eredményeit az építőipari digitalizáció vonatkozásában. Jelen cikkünkben a szerkezet-építőmérnöki ágazatot képviselő tanszékek kutatásait ismertetjük.

oktatási dékánhelyettes,
BME Építőmérnöki Kar
A Kar képzése három ágazatra tagozódik az egységes alapozó képzés után, mely az építőipar nagyobb területeinek megfelelően épül fel. Az ágazat elnevezése markánsan tükrözi azt a szakterületet, amelynek művelésére felkészíti a leendő építőmérnököket, és amely területen az ipari partnerekkel közös kutatások, fejlesztések folynak.
Míg az infrastruktúra-építőmérnöki ágazaton az út- és vasútépítéssel, a vízépítéssel és a vízgazdálkodással, valamint a vízi közművekkel és a környezetvédelemmel kapcsolatos ismereteket hallgathatnak az egyetemi hallgatóink, a geoinformatika-építőmérnöki ágazaton geodéziai és térinformatikai ismereteket szerezhetnek.

adjunktus
BME Építőmérnöki Kar
A harmadik, és egyben a Kar legnagyobb ágazata a szerkezet-építőmérnöki, melyen a legtöbb hallgatónk tanul, ennek megfelelően itt érhető el a legtöbb specializáció is. A Karon oktató tanszékek jelentős, építőipari digitalizációt érintő kutatásairól számolunk be a következőkben.
SZERKEZETTERVEZÉS
A Kar talán legikonikusabb átfogó szakterülete a szerkezettervezés és méretezés. A tervező- és szimulációs környezeteket, végeselem programokat az oktatásban is használjuk. A BIM módszertanra átállással fontos a hatékony együttműködés biztosítása az építészek és tartószerkezettervezők közt, a Tartószerkezetek Mechanikája Tanszéken kutatott módszertant az oktatásban is alkalmazzuk (1a–c. ábra).

A BME Hidak és Szerkezetek Tanszéken kiterjedt kutatás folyik az acél- és vasbetonszerkezetek vizsgálata, innovatív szerkezeti kialakítások és méretezési módszerek fejlesztése területén.
A kutatások több ponton kapcsolódnak a BIM területéhez, termék- és gyártásfejlesztéshez, numerikus modell alapú szimulációs vizsgálatokhoz, valamint szabványfejlesztéshez is (2. ábra).

Nemzetközi szinten élenjáró kutatómunka folyik a tanszéken a következő BIM-hez is köthető szakterületeken: acélszerkezetek gyártásfejlesztése, hegesztésszimuláció numerikus modell alkalmazásával, szerkezeti diagnosztika és felügyeleti monitoring rendszerek alkalmazása, hídszerkezetek próbaterhelése és szerkezeti viselkedésének elemzése, innovatív acél, öszvér és vasbeton hídgerendák fejlesztése, nagyszilárdságú acél- és vasbetonszerkezetek méretezése, hídszerkezetben való alkalmazása. Világszinten jegyzett kutatási eredményeket ért el a tanszéki kutatócsapat vékonyfalú acélszerkezetek és hegesztett lemezes szerkezetek méretezése, valamint szerkezetek földrengésvizsgálata témájában is. Az ipar közvetlenül alkalmazza kutatási eredményeinket az extrém terhek és hatások (robbantás, ütközés, rendkívüli hóteher) területén, valamint meglévő szerkezetek felújítása során is. Élen jár a kutatócsapatunk az acélszerkezetek numerikus modell alapú méretezési módszereinek kidolgozásában, melynek eredményeként jelenleg a tanszék vezette nemzetközi bizottság dolgozik egy újgenerációs Eurocode (EN 1993-1-14) szabvány megalkotásán, mely acélszerkezetek VEM alapú méretezési módszereinek elméleti alapjait és gyakorlati alkalmazását fogja szabványosítani. De aktívan részt vesz a tanszék a hazai szabályozás kidolgozásában is, közúti és vasúti hídszabályzatok fejlesztésével.
GEOMÉRNÖKI KUTATÁSOK
A mérnöki szerkezetek talajra és kőzetre épülnek és ennek a „befogadó közegnek” a tulajdonságai alapvetően meghatározzák az építmények biztonságát, élettartamát. A Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék által koordinált vizsgálatok célja a helyszín alkalmasságának megítélése az adott építmény/létesítmény befogadására, ami lehet akár felszíni (pl. lakóépület, út, vasút, híd) vagy felszín alatti (pl. alagút, metró, mélygarázs). A geotechnikai-mérnökgeológiai felmérések másik célja lehet az adott terület úgynevezett földtani kockázatainak megítélése, azaz a térség mennyire földrengésveszélyes, vagy a lejtő mennyire állékony, milyen mértékben hajlamos a csúszásra, lejtőmozgásra. A már megépített szerkezet, akár műemléképület állapotát és leromlását (mállását) is elemezhetjük, amelyhez a beépített kőzet feltérképezése, helyszíni és laborvizsgálata szükséges. A geológiai feltárások és kutatás biztosítja azokat az építőanyagokat, nyersanyagokat, amelyek nélkül az emberiség és a modern ipar, építőipar nem létezne, így a téglához az agyagot, a cementhez a mészkövet, a kőolajat, a földgázt és a fémeket, továbbá a nem fémes nyersanyagokat (pl. gipszet). A digitalizáció, a számítógépek, szoftverek és új technikák alkalmazásának széles körére nyújt lehetőséget a geotechnika-geológia. A digitalizációs feladat itt a helyszíni vizsgálatokkal a felszínről kapott adatsorok vagy a felszín alatti régió „nem látható” részéről fúrásokkal és az anyagok laborvizsgálatával nyert információ térben és időben változó „adathalmazának” számítógépes feldolgozása. Az építésre alkalmas területek kijelölésekor kiderülhet, hogy a terület alatt pincerendszer, egykori bánya vagy akár barlang húzódik. A pincék felmérésével a geometriai adatokat megkapjuk, amely után a befogadó kőzetek laboratóriumi vizsgálatával (pl. vízfelvétel, szilárdság) megismerjük a befogadó kőzet fizikai tulajdonságait, amelyek az állékonyság modellezésénél, mint bemenő paraméterek szerepelnek. A felszín süllyedését is lehet modellezni nem csak 2D-ben, hanem 3D-ben is (3. ábra).

A bevágások, lejtők állékonyságának vizsgálatához a geometria felvétele mellett a sziklafalak repedésrendszerének azonosítása is szükséges. Erre alkalmas szoftverekkel is rendelkezik a tanszék, amely segítségével az eltérő szögben és irányban álló úgynevezett kőzettagoltsági rendszerek (repedések, törések, vetők) azonosíthatók. Ezen adatok feldolgozásával azonosíthatók a kőzetben megjelenő főbb törési irányok. A lejtők állékonyságának elemzésére számos szoftver áll rendelkezésre, amelyek segítségével eltérő modellek alkalmazásával igazolható vagy cáfolható a lejtő hosszú távú viselkedése és hajlama a megcsúszásra. Teljes hegyoldalak állékonysága is modellezhető a szoftverek segítségével. A lejtők állékonyságának elemzésével biztosítható, hogy az utak, vasutak vagy a már meglévő szerkezetek hosszú távon is fennmaradjanak, illetve biztonságosan megépíthetők legyenek. Szükség esetén a bevágás morfológiája tervezhető, vagy a csúszásra hajlamos lejtő megerősíthető. Balatoni magaspartok esetén a különböző szoftverek alkalmazásával azonosítani lehetett a lejtő leggyengébb pontjait, és meghatározható volt a kialakuló csúszólapok geometriája (4. ábra).

FENNTARTHATÓ SZERKEZETI ANYAGOK ÉS ÉPÍTÉSTECHNOLÓGIÁK
Jelenkorunk egyik legjelentősebb mérnöki kihívása, hogy fenntarthatóbb építőanyagokból és korszerű technológiákkal építsük meg alacsony környezetterhelésű épületeinket. A hulladék mennyiségének mérséklése és újrahasznosítása, a körkörös gazdaság megteremtése rendkívüli fontosságú. Az építőipari digitalizációs törekvések segítik mérsékelni a hulladéktermelést a korszerű építményinformációs modellezésen és menedzsmenten alapuló kivitelezéstervezés és -támogatás, a korszerű anyag- és betontechnológia, valamint az építőipari hulladékok újrahasznosítása által. A fejlett, digitális anyagtudományi kutatások területén az Építőanyagok és Magasépítés Tanszék élen jár a modern roncsolásmentes vizsgálatok kutatásában és fejlesztésében, valamint innovatív eljárások alkalmazásában, illetve kidolgozásában, például komputertomográfiás (CT) vizsgálatok, anyagtechnológiai vonatkozású termográfiás vagy lézerszkennelésen alapuló kísérletek elvégzésében, melyekben az egyetemünk más tanszékei, többek között a Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék munkatársai is segítik a munkánkat. A laboratóriumi vizsgálatok mellett a végeselemes, illetve diszkrételemes modellezés terén is végez a tanszék kutatásokat, melyek mind a szerkezeti anyagok mechanikai és tűzállósági, mind pedig épületfizikai és állagvédelmi vonatkozású tervezéséhez hozzájárulnak.

Mindemellett a tanszék az építéskivitelezés digitalizációjának előmozdításán is dolgozik, melyhez új, hazánkban elsőként alkalmazott technológiákat is kutat. A BIM alapú építésmenedzsment és a kiterjesztett valóság építőipari célú alkalmazása mellett ilyen technológia például az előregyártott, fokozott ellenállóképességű (kémiai korróziónak ellenálló, tűzálló és fagyálló) betontermékek, illetve korszerű, polimerszálerősítésű betonelemek kutatás-fejlesztése, továbbá a 3D betonnyomtatás hazai és nemzetközi építőipari alkalmazásának vizsgálata (1. kép).
A Tanszék munkatársai a szabványosításban és a nemzetközi betonszövetségben (fib) is vezető szerepet töltenek be.
ÉPÜLETENERGETIKA ÉS ÉPÜLETSZERKEZETEK
Jól ismert tény, hogy a globális energiafelhasználás és szén-dioxid-kibocsátás 40%-áért az épületeink felelősek, az energiafelhasználás és kibocsátás csökkentése elemi érdekünk a klímaváltozás hatásának mérséklése miatt. E célból alakult meg az Építőanyagok és Magasépítés Tanszéken a Klímaváltozás és Épületenergetika Kutatócsoport, melynek célja, hogy vezető szerepet töltsön be a hazai és nemzetközi fenntartható építés területén, valamint egyedülálló kutatásaival elősegítse az építési kultúra és az építőipar fejlődését. Mindehhez a Kutatócsoport a Tanszék Anyagvizsgáló és Épületfizika Laboratóriumát is segítségül hívja nemcsak laboratóriumi, de helyszíni diagnosztikai és monitoringvizsgálatok elvégzéséhez is. Utóbbi esetben 5G adatkapcsolat segítségével a vizsgált épületek és épületszerkezetek teljesítőképessége valós időben is megfigyelhető és elemezhető. Az épületek megfigyelése mellett építőelemek (pl. szendvicspanelek, falazóblokkok) és hőszigetelőanyagok (pl. innovatív tűzálló szalma alapú, illetve baromfitoll alapú hőszigetelőanyagok) kutatásfejlesztésével is foglalkozunk nemzetközi kutatócsoportokkal együttműködve, melyekkel elősegítjük mind hazai, mind európai szinten is az energiahatékonyabb és környezettudatosabb építésgazdaságot.
Mindemellett a kutatócsoport jelentős numerikus modellezési és optimalizációs munkát végez saját nagyteljesítményű szimulációs munkaállomásán az épületek, épületszerkezetek, illetve épületelemek energetikai, épületfizikai, építéstechnológiai és épületszerkezeti kutatásához (5. ábra). Mindezen kutatásokat high-tech és low-tech építéstechnológiák esetén is kutatjuk, ezáltal nem csak új, például modularizált épületek tervezésében és kivitelezésében nyújtunk hasznos tudást, hanem épületrekonstrukciós munkákban is. Az általunk végzett vizsgálatok egyik legfejlettebb eszközei a kapcsolt, komplex numerikus szimulációk, melyek során együttesen modellezzük akár teljes épületek hő- és nedvességtranszport viselkedését, valamint a teljes életciklust tekintő költség- (LCC) és környezeti (LCA) hatásvizsgálatokat is, melyekkel támogatjuk a hazai dekarbonizációs törekvéseket is. Tanszékünk munkatársai továbbá részt vesznek az épületek energiahatékonyságát és állagvédelmét érintő szabványosítás és jogszabályalkotás folyamatában is.

TOVÁBBI TERVEINK
Jelen cikkünkben bemutatott kutatások és fejlesztési eredmények nemcsak tudományos pontokat és elismerést hoznak a Karnak, a tanszékeknek és kollégáknak, hanem közvetlenül fejlesztik egyetemünk, és ezáltal a hazai felsőoktatást is. A kutatási és szakmai eredményeket a hallgatók a Műegyetemen elsőkézből ismerhetik meg, sőt részt is vehetnek az innováció megszületésének folyamatában házi feladatok, tudományos diákköri dolgozat (TDK), szakdolgozat és diplomamunka kapcsán, ezáltal pedig közvetlenül megtapasztalhatják a K+F+I munkák szépségét és kihívásait, valamint sehol máshol meg nem szerezhető tudásra tehetnek szert. Továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy hallgatóink már az egyetemi tanulmányok alatt megtalálják a számukra is izgalmas szakmai kihívásokat, hisszük, hogy ezzel hozzájárulunk ahhoz, hogy a jövő építőmérnökei az építőipari digitalizációs fejlesztések szakavatott irányítói, vezetői legyenek.
Forrás: Magyar Építéstechnika 2022/3-4. lapszám