Ez az a pillanat, amire a piac régóta várt: itt az Operational BIM! Az üzemeltetési BIM alapvetően a pénzről, a megtakarításokról, a jobb ingatlanhasznosításról és a „felhasználói élményről” szól.
A BIM (Building Information Modeling) az épületek tervezési és építési folyamatainak átfogó digitális modellek segítségével történő szimulálását és optimalizálását jelenti. Az épületek üzemeltetése szempontjából, azok teljes életciklusát tekintve a BIM jelentős előnyöket kínál a hagyományos tervezési módszerekkel szemben, mivel általa bármikor részletes információkhoz juthatunk az épület bármely alkotóelemét illetően. Nyilván ez nem takarja még a belső használati berendezéseket és az élettartam alatti változásokat.
A BIM fogalma az 1970-es évek óta létezik. Az épületek modellezésére kifejlesztett első szoftvereszközök ebben az évtizedben jelentek meg, maga az „épületmodell” kifejezés Simon Ruffle 1985-ös cikkében bukkan fel. A digitális formátumú információk cseréjének és interoperabilitásának elnevezése a Graphisoftnál például „virtuális épület” vagy „egy épületmodell”.
Észre kell venni, hogy az épületek életciklusa hosszabb, mint a kivitelezési ideje. A fenntarthatóság jegyében pedig ma már az épületektől elvárjuk a többfunkciós használhatóság megteremtését. Például amikor egy Open-Office struktúrájú irodaház esetében hirtelen az az igény keletkezik, hogy a továbbiakban bérlakásos házként üzemeljen, egy kórházból pedig legyen szálloda. Ilyenkor nyilván a BIM az egyetlen segítség, és mellette cikkünk tárgya, a nagy attrakció: az Operational BIM.
Szeretem hangsúlyozni, hogy a magyar Graphisoft volt a BIM egyik élenjárója, és most is egy magyar csapat, az OrthoGraph hozza az új megoldást, méghozzá briliáns grafikával és felmérési egyszerűségével.
Tudjuk, hogy az 1980-as évek óta létező BIM nagy problémája a durva hardverigény volt, és még ma is komoly akadály egy pontfelhőt előállító lézerszkenner ára és kezeléséhez szükséges szaktudás. De most itt van egy emészhető árú és bonyolultságú rendszer, ismerkedjünk meg vele.
A BIM felhasználásának egyik legfontosabb területe az, amikor egy épületet cél szerint használnak, és az üzemeltetés támogatásához van szükség épületdokumentációra. Ez a leghosszabb szakasza is egy épület életének, általában 30–50 év, vagy akár több száz év. Legyen a felhasználás egy egyetem, egy kórház, egy irodaház vagy bármilyen ipari létesítmény, ezeknek az ingatlanoknak a feladata az, hogy a legtöbbet termeljék, mindezt a lehető legkisebb költséggel. Az üzemeltetési BIM épp erről szól, legkevésbé sem a „szépségversenyről”, hanem alapvetően a pénzről, a megtakarításokról, a jobb ingatlanhasznosításról és a „felhasználói élményről”.
Üzemeltetési BIM
Mi a három fő elvárás az BIM-től, ha azt üzemeltetésre szeretnénk használni?
1. Legyen nagyon gyorsan felmérhető
Nagyon gyors, pontos ingatlanfelmérés és leltározás egyszerű és masszív, kis költségű eszközökkel (iPad, lézeres távolságmérő, Leica Geosystems a 3D-hez, RFID vagy vonalkód olvasó). Itt ne csak egy szép alaprajzra vagy 3D modellre gondoljunk, hanem egy részletes ingatlanleltárra is. Minden karbantartási pontra egyedi azonosító – vonalkód vagy inkább egy RFID chip – kerül, és olyan tulajdonságokat rendelünk hozzájuk, amelyek segítik a döntéshozatalt.
Felújításhoz például rögzíteni szükséges a helyiségek, burkolatok vagy berendezések állapotát, ingatlan-hasznosításhoz a helyiségkategóriákat, az aktuális használót, az energiaköltség csökkentéshez pedig a nagy fogyasztók energiafelhasználását, állapotát; a nyílászárók hőkamerás vizsgálata után pedig a minimális korszerűsítési javaslatokat. Itt jegyezzük meg, hogy ezek az adatok már integrálhatók egy Smart Contract-os rendszerhez is. Ugye nem kell mondani, milyen előnyökkel jár ez.
Ezen adatok birtokában jelentős energiaköltség-csökkentés érhető el. Az üzemi funkciók standard jelenléti alapú energiája összevethető a valós idejű mérések adataival. Lehetséges a tenderek gyors és pontos kiírása felújításhoz, a bérleti vagy takarítási szerződések felülvizsgálata, illetve vonalkódok alkalmazása a folyamat-menedzsmentre. Utóbbi nagyon távoli lehet egy építészeti világú megközelítéshez képest, de az üzemeltetési BIM épp ennyire van messze a tervezéstől, a meglévő tervek felhasználásától. Utóbbi a karbantartó számára jelent azonnali navigációt, hogy egy berendezéshez hogyan juthat el leggyorsabban, vagy a csatolt fotók, paraméterek alapján máris a megfelelő anyagokkal, eszközökkel jelenik meg egy hibabejelentés után. Látni kell, hogy ezek a folyamatok amúgy a work flow részei és az Operational BIM 50–60%-kal csökkenti a felkészülési időt a szervizfeladatok ellátásában.
2. Legyen bárki számára elérhető
A BIM beépítése a napi működési folyamatokba, berendezések, helyiségek hivatkozása link alapú kommunikációval, web böngészőben történő 3D/2D megjelenítés, színezett alaprajzi vagy 3D kimutatások és egyszerű integrálhatóság a külső rendszerekkel. Ugye ezek a fogalmak már egy másik szakmához kötődnek? Az üzemeltetési BIM-et nem építészek használják elsődlegesen, bár nekik is nagyon jó alap lehet egy elrendezés vagy áttervezés elindításához, amit továbbra is CAD rendszerekben kell elvégezni. Az elsődleges célközönség a karbantartó kolléga, a döntéshozó, az FM menedzser vagy épp a bérlő vagy ingatlanvásárló.
Karbantartások vagy például gyártósorok kezelésének támogatásához a helyszínen mobiltechnológiával kell tudni elérni a friss adatokat, de az irodában egy döntéshozó számára a legjobb eszköz egy web böngésző. Nem beszélünk CAD rendszerekről ezen felhasználásoknál, mert a normál munkavégzéshez nincs szükség ilyetén ismeretekre, sem szoftverre. Egyszerűen, mint egy videojátékban (Sim City) barangolhatunk az épületekben és láthatjuk tisztán az infrastruktúra elemeit, sőt azonosíthatjuk, és a weben meg is kereshetjük azok adatait és újabb változatait.
Az adatelérés egy másik dimenziója a digitális integráció. Amíg a karbantartó egy egyszerű weblinkkel találja meg az adott berendezést, addig egy FM rendszer számára az integrált adatelérés a fontos. Bérleti területek, takarítási területek, festési felületek vagy burkolattípusok szerinti bontásban a különböző számított adatok képezik azt az információértéket, amelyek felhasználásával egy épület gazdaságosabban válik üzemeltethetővé. De épp így profitál az üzemeltetési BIM-ből az épületautomatizálási rendszer vagy a tárgyalómenedzsment-rendszer is. A fontos az, hogy mindig a legfrissebb épületállapot álljon rendelkezésre a benne levő karbantartási vagy leltári tételekkel, azok aktuális helyével.
3. Legyen mindig naprakész
El is jutottunk az üzemeltetési BIM talán legfontosabb eleméhez. Egy ilyen adatállomány naprakészen tartása csak akkor valósulhat meg, ha ez ott és akkor történik meg, amikor a változások is megtörténnek. Azaz, amikor egy berendezést lecserélnek, beépítenek vagy leszerelnek, amikor egy osztály átköltözik egyik helyről a másikra vagy egy felújítás épp folyamatban van. Ott, a helyszínen tudjuk a legbiztosabb adatokat rögzíteni, pontosan akkor, amikor a változás történik. Mindez végtelen egyszerű kell legyen, mert csak akkor fog jól működni, ha a munkát ténylegesen végző kolléga ezt meg tudja tenni, tehát a karbantartó vagy a műszaki ellenőr, de mindenképp az, aki épp az adott feladatot átveszi vagy elvégzi.
Hogy az adatok naprakészen tartása ne legyen pusztán egy feladat, az adott felhasználó egyből értéket kap ebből. Munkaátvételnél azonnal rendelkezésre áll a festési, az ablak/ajtó, a padlóburkolati, lábazati vagy a falburkolat felülete is, azaz valós mennyiség alapján történhet meg az elszámolás. Mindeközben a központi épületdokumentáció mindig naprakész, pontos marad, és így nemcsak a kollégák fejében gyűlik az emlék arról, hogy vajon mi is az aznapi aktuális állapot.
Kivitelezések során nemcsak a terület-és felületinformációk szolgálnak segítségül az elszámolásokhoz, hanem a beépített berendezések pontos leltára is vagy az esetleges hibák azonnali dokumentálása is.
A felmérés és adatváltoztatás eszközei, folyamata
Hangsúlyoztuk, hogy a felmérésnek és leltározásnak végtelenül egyszerűnek kell lennie. Az OrthoGraph ebben különleges, mert lézeres távolságmérőkkel, panorámakamerával, RFID olvasóval dolgozik, amelyek egy iPad-del vagy iPhone-nal közvetlenül cserélnek adatokat. Minden mért adat, változtatás azonnal látszik az üzemeltetési BIM-ben, azaz ha valami még hiányzik vagy pontatlan, akkor azt máris, még a helyszínen javítani tudja a felmérő.
De nemcsak eszközökben alacsony az elvárás, hanem a felmérést tekintve is egyszerűek a folyamatok. Nagyon hasonlóak, mint ahogy az ember egyébként is csinálná, csak az OrthoGraph rendszere azonnal mutatja az eredményeket, és gondoskodik arról, nehogy elmaradjon bármi fontos mérés vagy leltári információ. A felmérő bemegy a helyiségbe, körbenéz és berajzolja a képernyőn a helyiség hozzávetőleges alaprajzát. Egy lézeres távolságmérővel leméri a minimális falhosszakat és szükség esetén – ha vannak nem derékszögű sarkok vagy görbe falak – a szükséges átlókat is. Lehelyezi a modellbe a nyílászárókat, közben egyesével leméri mindet, és már kész is a 3D modell, sőt a felmért adatokon túl a számított adatok is azonnal rendelkezésre állnak. Mindezt a rendszer interpolálja a 3D-s térbe. A helyiség tartozékairól a kötelező vagy szükséges leltári adatok is rögzíthetők. Az OrthoGraph rendszere folyamatosan ellenőrzi az adatok meglétét és típusát, legyen az szöveg, számlista vagy egy panorámakép.
Bonyolultabb esetben, esetleg egy háromdimenziós csőfelmérés esetén alkalmazható a Leica Geosystems által gyártott okos lézeres távolságmérő készülék, amely nemcsak távolság mérésére, hanem 3D pontok, koordináták mérésére is alkalmas. Ezzel csak rámutatunk falakra, sarkokra vagy például sprinklerek pontos pozíciójára, és ezek az elemek pontosan a valós helyük digitális leképezésében jelennek meg. Épp így a csövek, akár bonyolult csőhálózatok felmérése során is csak a csövek töréspontjaira kell rámutatni, és máris a helyükön jelennek meg azok is, méghozzá nagy pontossággal. Fontos, hogy minden adatrögzítés során – beleértve a csöveket is – az egyes elemek intelligensek, azaz valós tulajdonságokkal, akár fotókkal láthatók el. Ez utóbbi különbözteti meg leginkább az üzemeltetés számára szükséges BIM adatokat az általános grafikai BIM adatoktól.
Egy épületről, berendezésről, gyártóipari berendezésről percek, órák vagy legfeljebb napok alatt létrehozható egy üzemeltetési BIM, amely az épület teljes életútja során épp ilyen egyszerűen tartható napra készen.
Jól látszik, hogy az üzemeltetési BIM nem megy szembe a BIM egyéb felhasználásaival, hanem kiegészíti azokat. Új építésű ingatlanok esetén a megvalósult állapotot szükséges rögzíteni. A felmérés itt egy digitálisan kontrollált munkafolyamat, ami a felmérést, leltározást, fotók és panorámaképek készítését szabályozza, digitális minőségbiztosítást nyújt már a helyszínen, majd ezt fenntartja az épület teljes felhasználási életciklusában.
Már meglévő épületek esetében pedig egyszerűen nincs vagy csak nagyon régi, de biztosan pontatlan dokumentációk állnak rendelkezésre. Jellemzően ezekben karbantartási pont vagy berendezési leltár sincsen, azaz ilyen esetben az üzemeltetési BIM bevezetése annál jobb, minél hamarabb történik.
Ma az OrthoGraph rendszerét a világon egyedülállóan e három elv mentén hozták létre, hogy biztosítson minden olyan funkciót, ami jelentős költségcsökkentéshez, hatékony ingatlanhasznosításhoz szükséges. Az üzemeltetési BIM hatékonyan dolgozik együtt az egyéb célrendszerekkel, mint amilyen az FM, az épületautomatizálás vagy energiamenedzsment-szoftverek. A szoftvernek nagyon jó eredményei vannak kórházi, egyetemi kampusz környezetben az ingatlanfejlesztőknél vagy akár gyártóipari környezetben is.
Forrás: Magyar Építéstechnika 2023/3.