Ilyen mesterember minden építtető álma

2569

Kollégák voltak, majd közös épületburkoló vállalkozást alapítottak, most pedig kettős győzelmet arattak az idei Mesterek Mestere Díjon, a szakmai és a közönségdíjat is elnyerve. Katona Attila és Poroszkai János kora reggel ötkor kezdi a munkát és késő délutánig dolgoznak, rendszerint hétvégenként is. Bár szerintük ez nem is munka: „már gyerekkorunkban is imádtunk legózni, most még pénzt is kaptunk érte!” – fogalmaztak pályázatukban.

A két budapesti szakember egy munkahelyen dolgozott, mielőtt megalapították közös vállalkozásukat. Mint elmondták, hasonló értékeket képviseltek a munkában és az élet különböző területein. Ennek az alapja a munkához való hozzáállás, az alázat és a folyamatos fejlődés igénye.

Katona Attila (b), Markovich Béla és Poroszkai János (j)

Katona Attila a Mesterek Mestere Díj győztese, közel két évet dolgozott külföldön, hogy összegyűjtsön annyi pénzt, amiből megfelelő szerszámokat vehetett, hogy elindítsa vállalkozását. Kis idő után a burkolás egyik legnagyobb szakértelmet követelő területére, a nagyméretű lapok fektetésére specializálódott. Az ehhez szükséges szaktudást olaszországi továbbképzésen szerezték meg. Ugyanis ezek az akár két-három méter hosszú, vékony burkolólapok nagyon drágák és törékenyek, ezért nagy szaktudást és gondosságot követel a vele való munka.

Hogy mennyire, azt jól példázza Katona Attila pályamunkája. Az első egyeztetésnél elmondta a megrendelő a speciális óriás táblák árát, ami külön nyomást adott a kivitelezésnél. Sikerült a vízsugaras vágatásokat, oda-vissza szállításokat lebonyolítani, majd számtalan kimérés után, szó szerint remegő kezekkel fektettük a táblákat – mondta a szakember.

A Mesterek Mestere Díj díjátadóján megjelent nevezett szakemberek

Poroszkai János, a Mesterek Mestere Díj közönségdíjasa, elmondta, hogy teljesen lentről kezdték a vállalkozást, kisebb munkákkal. Speciális szaktudásuk ellenére a mai napig mindent megcsinálnak, amit csak kell, a kőművesmunkát és a javításokat is. János ingatlanosból lett burkoló szakember. Az üzletkötőként megszerzett tapasztalatait jól kamatoztatja a vállalkozásban. Ő készíti az ajánlatokat és gondozza a vállalkozás felületeit, a gyakran kilenc-tíz órás munkanap végén. Így nem ritkák a tizenkét órás munkanapok, amit a vállalkozás velejárójának tekintenek.

Ha valami nehézségem vagy problémám adódik, akkor becsukom a szememet, és a családomra gondolok, és ez gyorsan és nagyon könnyedén átlendít a dolgokon” – árulta el Poroszkai János.

A szakember elpanaszolta, hogy egyre gyakrabban botlanak kontárokba, akik alacsony árakkal, aláminősített anyagokkal és gyakran üres ígéretekkel győzik meg a megrendelőket. Rendszerint azonban egy hónap sem telik bele és kétségbeesetten jelentkezik a megtévesztett megrendelő, hogy segítséget kérjen a kontármunka kijavítására. Ezért Poroszkai János azt tanácsolja, hogy a megrendelők nézzenek utána a vállalkozóknak, referenciáinak, ajánlóleveleinek mielőtt megbízzák.

Amikor jó szakemberekről, mesteremberekről beszélek, olyan szakemberekre gondolok, mint az idei győztesek. Egészen kivételes teljesítményről árulkodnak a győztes pályamunkák. Ugyanakkor Katona Attila és Poroszkai János olyan szakmai és emberi értékeket képviselnek, mellyel példaképei lehetnek a jövő szakembereinek. Úgy gondolom, hogy azzal tehetünk a legtöbbet az építőipar jövőjéért, ha minél többet megmutatunk a hozzájuk hasonló kiváló szakemberekből” – mondta Markovich Béla, a díjat alapító Mapei Kft. ügyvezetője.

A Mesterek Mestere Díjat 2015-ben alapította a Mapei Kft. A díj célja, hogy az utánpótlás számára példaképeket állítson, növelje az építőipari szakmák presztízsét, társadalmi elfogadottságát, segítve az építőipar kultúrájának fejlődését Magyarországon. A díj szakmai és közönségdíj kategóriákban kerül kiosztásra. A szakmai fődíj odaítéléséről független szakmai zsűri, míg a közönségdíjról online közönségszavazás dönt.

 

További információ: www.mapei.hu

 

 

Forrás: Hírnévügynökség