Az elmúlt évtizedek legjelentősebb fejlesztésének köszönhetően a HUNGEXPO-n több mint 70 ezer négyzetméteres fedett és 36 hektáros szabad terület újult meg 2021 szeptemberére.
Három, összesen 32 000 m2 alapterületű kiállítási csarnok teljeskörű (A, B, D), ezekkel párhuzamosan 2 pavilon kisebb felújításon esett át (F, G). Továbbá két új, egy 7250 és egy 5700 m2-es pavilon (E, H), egy fogadóépület (F1) és az ország legmodernebb kongresszusi központja is felépült, melynek köszönhetően a HUNGEXPO a jövőben szinte bármekkora nemzetközi konferencia befogadására alkalmas lesz. A fejlesztés volumenét jól mutatja, hogy csúcsidőben egyidejűleg 800 fő vett részt a kivitelezésben.
Résztvevők Építtető: Expo Park Kft. Építész: Finta és Társa Építész Stúdió Kft., Dr. Finta József DLA h.c, Péter Gábor DLA, Dóczé Péter DLA, Magyar Mária DLA Tartószerkezet: HydraStat Kft. Generálkivitelező: KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. |
A létesítmény körül 3300 belső és 840 külső parkolót alakítottak ki. Megújult a terület teljes közmű infrastruktúrája, valamint a beruházás színvonalas tereprendezéssel és zöldterület növekedéssel is járt. A Telekom az összes kiállítási és konferencia területen 5G GSM hálózatot hoz létre, valamint egyedülálló tömegmonitoring rendszert épített ki a belső terekben, illetve a passzázson. A HUNGEXPO beruházás kapcsán épült meg az egész telephelyet ellátó középfeszültségű elektromos hálózat kapcsolóberendezése az F1 épület pince szintjén. Ez az ország egyik legnagyobb nem energiatermelő/elosztó/ipari felhasználású kapcsolóberendezése.
A FOGADÓÉPÜLET
A régi szökőkút és medence helyén megépült új, 7800 m2-es F1 fogadóépület a HUNGEXPO főbejárataként és látogatókat elosztó épületként funkcionál a jövőben.

Az épület triszkelion alakú architektúrája a szikár pavilonvilág ellensúlyozásaként organikus, kortárs építészeti elemként ad hangsúlyt az érkezési területnek. A park értékes, 80–100 éves, nagylombú fáival és facsoportjaival kiemelt szerepet kapott a tömegalakításnál. A környezetbe simuló organikus testet úgy hozták létre, hogy a park fáit megkerülték, megóvták. Fontos feladat volt a látogatók mozgási irányának, terelésének megtervezése úgy, hogy a ház akár két párhuzamos rendezvényt is kiszolgálhasson. A differenciálható mozgási irányok, domináns fókuszok, a fák pozíciói és az égtájak sokváltozós képletében olyan geometriát kerestek, amely szimbolikus erővel bír. A triszkeliont formáló sziluett a ciklikusság, folyamatosság, haladás és örökkévalóság ősi szimbóluma. A sima letisztult íves és dinamikus homlokzat öblei fény-árnyék hatásainak köszönhetően minden nézőpontból változatos arccal fordul környezete felé. Homlokzati térhálójának megszerkesztésénél fontos szempont volt a technológiai szempontból költséges, kétszer görbült homlokzati elemek kiszűrése. Ennek érdekében a felületet többször iterálták, amit a nagy pontossággal kivitelezett épület is igazolt. A „rainscreen” rendszerű homlokzati kérget raszterével kompatibilis, belső acél tartószerkezeti hálóhoz rögzítették. A tető héjazata „rib-roof” rendszerű.

Az F1 fogadóépület tartószerkezete egy homlokzati acélvázból és egy belső pontokon megtámasztott, vasbeton merevítő falakkal gyámolított síklemez födémrendszerből áll. Az épület harmonikus formavilága a tartószerkezet erőjátékában is visszaköszön.
Az épület homlokzatának és tartószerkezetének parametrikus tervezése és forma képzése lehetővé tette, hogy kilépve a konvencionális építészeti formavilágból egy izgalmas, dinamikus architektúrát hozzanak létre, amely racionális, jól strukturált és költséghatékony is egyben.
A ház egyetlen dilatáció nélküli fő egységből áll, melynek földszintjén találjuk a vendégek beléptetésével kapcsolatos területeket (6 db pénztár, 10 db információs pult, beléptetőpontok), illetve az infrastrukturális háttérfunkciókat, mint a büfé és a mosdók. Szintén a földszinten található egy hátsó lépcsőház a HUNGEXPO munkatársainak. Az épület további két szintjén az üzemeltetést kiszolgáló irodák helyezkednek el, valamint egy 242 m2-es, 300 fős rendezvényterem is helyet kapott a létesítményben. A szellős, látványos épületben szinte minden szerkezet látszódik, az elválasztófalak kiváló akusztikai jellemzőkkel bíró, moduláris üveg válaszfalrendszerből készültek. A legfelső szinten, az úgynevezett „fánk” részben kapott helyet a házat ellátó gépészet, a pincében pedig a további gépészeti helyiségeken felül a terület energetikai központja, továbbá tárolók, raktárak találhatók.

szintén háromszög üvegekből készült. A kb. 200 m2-es területen 90 db üveget építettek be.
A félig alápincézett épület 2000 m2-es alaplemeze részben cölöpalapozással, 0,78–1,00 m vastagságban készült, betonozására 3 ütemben került sor, 400, 500, illetve 720 m3-es egységekben. Habár nem kiemelkedően magas az 1620 m3-es betonmennyiség, a maga 102 mixerfordulójával, 3 betonüzem és 2 pumpa összehangolásával embert próbáló feladat volt a KÉSZ kivitelező csapata számára.
Körülbelül 6500 m3 beton került összesen beépítésre, ehhez 17 500 m2-nyi felületű zsaluzatra és 755 t betonacélra volt szükség, ami 16-os átlagos betonacél átmérővel számolva kb. 478 km betonacélt jelent (ez kb. a Budapest–Belgrád távolság). A homlokzati háromszög tagolású üvegfelületek nagysága kb. 1300 m2, az épület külső borítását tartó acélszerkezet súlya pedig kb. 750 t.
Az új F1 csarnok emblematikus megjelenését az íves formavilág adja. Ehhez idomulnak az épület szerkezetét meghatározó íves vasbeton falak és csomópontjaik, az íves födémszélek, és az azokba precízen beillesztett csomólemezek, melyek az íves acélszerkezet kapcsolati pontjaiért felelnek. Ugyancsak az íves formavilághoz alakították a ház aulájában található két díszlépcsőt is. Ezek formája és kivitelezhetősége kiemelkedő mérnöki előkészítést és gondos, precíz ácsmunkát igényelt. Az íves formavilág az egész épületben visszaköszön, még a vasbeton szerkezetben is: a pillérek, melyek 80 cm átmérőjű kör formájúak, a pincétől a tetőszerkezetet tartó íves vasbeton körgyűrűbe belesimulva tartják a 40 cm vastagságú födémeket. A vasbeton falak 20-50 cm vastagságúak és jellemzően szintén íves a kialakításuk. Kivételt képez ez alól egy nagyon különleges „gitárpengető” alakú fal, amely a kivitelező csapat egyik büszkesége.
Egyedi megoldások a zsalurendszer építéséhez
Az F1 épületben a falak MevaRadius rendszerű zsaluzattal készültek, melynek köszönhetően nemcsak az ívre hajtás, de a különböző gépészeti áttörések elhelyezése is egyedi technikával valósult meg. Mivel ezek a táblák acélszerkezetűek, így szög helyett mágnesek segítségével rögzítették az átvezetéseket. A különböző szögben és ívben lévő falcsatlakozások is mind egyedi, jól átgondolt előkészítést és zsalutechnológiát igényeltek. A födémek hagyományos MevaFlex fatartós zsalurendszerrel, ID és MEP alumínium állványrendszerrel készültek. A megszokottól eltérően a kizsaluzást is úgy végezték, azért, hogy a födémek peremei végleges acél tartószerkezetének bekerüléséig a födém ne szenvedjen nagymértékű alakváltozást, de maga az acélszerkezet szerelhető legyen. Ehhez előre megtervezett helyekre megfelelő teherbírású támaszok kerültek beépítésre, melyek az acélszerelés és kizsaluzás összehangolása mellett folyamatosan változtak.
Vasbeton lépcső és egyedi vasbeton-acél tartószerkezet
A fogadóépület belső magjában is két egyedi tervezésű díszlépcső kapott helyet, amelyek két ponton befogott íves, húzott pihenőkkel rendelkező monolit vasbetonból készültek. Bár a lépcsőben ébredő kimagaslóan magas erők megnehezítették a kivitelezhető vasszerelési csomópontok és munkahézagok kialakítását, a tervező kollégákkal való gördülékeny és szoros együttműködés meghozta gyümölcsét.
A létesítmény egyedi vasbeton-acél öszvér tartószerkezetének megvalósítása gondos és közel fél éves előkészítést és gyártmánytervezést igényelt. Az acélszerkezet a gépészeti teret körülvevő vasbeton gyűrűből indulva hálószerűen öleli körbe az épületet. A födémperemeken méretes, 100-300 kg súlyú acél csomólemezek kerültek elhelyezésre 10 mm-es pontossággal, melyek a födémek acélszerkezet általi feltámasztására szolgálnak.
Különleges üveghomlokzat
A legnagyobb kihívás homlokzat tekintetében a kapcsolódó logisztika megszervezése volt. Az 1504 m2-en található 1701 db egyedileg legyártott, háromszög alakú üvegelemből álló homlokzat kivitelezése során első körben az alumínium homlokzatszerkezet készült el. Ezt leszállították Orosházára, ahol ennek megfelelően készültek el az üvegelemek, majd visszaszállítást követően kerültek beépítésre a homlokzatba.
A homlokzat állványozása is nagy kihívás volt a kifelé dőlő homlokzat miatt. A fehér lemezeket emelőgépekkel szerelték, az üvegfalak pedig be voltak állványozva egy speciális térállvánnyal, és így tudták azokat a helyükre emelni.

CK ÉPÜLET
A részben felújított, részben kibővített épület négy részből áll: fejépület, csarnokrész, foyer, konferenciaépület. Az épület hossza 186 m, legnagyobb szélessége 61 m. A teljes épület több mint 22 000 m2 alapterületű: a megmaradt, felújított épületrész alapterülete 5252 m2, az új hozzáépített épületrész pedig 17 193 m2. Az épület építése során összesen 12 700 m3 beton és 1390 t betonacél alkotja a létesítmény monolit vasbeton szerkezeti vázát, emellett 1000 t acélszerkezet került beépítésre. A konferenciaépület jellemzően monolit vasbeton pillérekkel és gerendákkal gyámolított, nagy fesztávolságú, előregyártott körüreges födémpanelekkel fedett létesítmény.
A fejépületnél megmaradt az épületszerkezet. A felújítás során teljesen lecsupaszították a homlokzatot, kibontották és megerősítették a főfalakat, elbontották a válaszfalakat. A korábbi födémszerkezetet megerősítették és átépítették.
A fejépületben egy nagy belmagasságú aula került kialakításra, a földszint fölötti födém közbenső födémmezőjének szakaszos elbontásával. A fejépület földszintjén és két emeletén kaptak helyet azon irodahelyiségek középfolyosós irodai rendszerű kialakítással, melyeket a konferencia- és kiállításszervező cégek vehetnek bérbe.
A csarnokrészben egy 2500 m2-es kiállító tér található, melynek nagy része megmaradt az előregyártott vasbeton szerkezetből, kismértékben kellett csak visszabontani. A tervezés során az épület I. és II. dilatációs egységét megtartva, a III. dilatációs egységet viszont lebontva készültek a tervek. Az I. + II. dilatációs egységek födémét le kellett cserélni egy 50 cm-es előregyártott födémszerkezetre, mert a régi szerkezet tartalékkal nem bírt, az új happening terasz-zöldtető-szabadtéri kiállítótér funkciókat nem bírta volna el. A homlokzatot teljesen lebontották, melynek során meglepő módon régi faszerkezeteket találtak. Emiatt tervszinten is jelentős átalakításokat kellett végrehajtani. Az épületrész kapott egy új tetőt, új homlokzatot, és elkészült a kiállítói funkciónak megfelelő új ipari padló is, melybe padlócsatornát integráltak az áram, a víz és a gépészet elhelyezéséhez a standok kiszolgálására. Hanggátló mobilfalak segítségével a kiállítóteret igények szerint 3 részre lehet szekcionálni. A kiállítótér belmagassága 10 m.
Az épület különlegessége egy 12,5 tonna teherbírású 16,5 méter szélességű híddaru, amely a csarnok építésekor került oda. A daru ugyan jelenleg nem használható, de ipari emlékként – az épület belsőépítészeti kialakításához alkalmazkodva – megmaradt a helyszínen.
A meglévő csarnok tetején egy 2350 m2-es rendezvényterasz kapott helyet, amelyre a fejépületben található, 3,5 t-ig terhelhető teherlifttel akár személygépkocsik is felvihetők kiállítás céljából.

A kiállítások vendégeit fogadó előtér és átrium 1700 m2-es magas belmagasságú és különleges megvilágítású terület. A regisztráció az 1000 m2-es üvegszerkezetű foyer részen történik, mely a régi és az új épület közötti szakasz összekötéseként is funkcionál a jövőben.
A projekt egyik legjelentősebb része volt a kongresszusi központ építése, amelyben helyet kapott 24 korszerű, audiovizuális technikával felszerelt szekcióterem és egy 2048 fő befogadására alkalmas, osztható plenáris terem. A földszinten 8 szekcióterem található 1800 m2-en, melyek 100-600 fő befogadására alkalmasak. Előnyük, hogy természetes fénnyel megvilágíthatók, ugyanakkor adott témájú konferenciákhoz teljesen elsötétíthetők. Az emeleten 1200 m2-en 16 szekciótermet alakítottak ki, melyek 50-150 főig modulálhatók. A termek száma és rugalmas alakíthatósága lehetővé teszi, hogy több rendezvény fusson párhuzamosan.

A kivitelezési idő csökkentése érdekében a lépcsőházak elkülönített szerkezetekként épültek, előre beépített csatlakozó elemekkel, ennek ellenére a feladat így is kihívást jelentett a kivitelező csapat számára, mivel a lépcsőházi tornyok 32,2 m magasak.
A plenáris ülésterem a jelenlegi legmodernebb, süllyeszthető Galaseats ülés-rendszerrel van felszerelve, amely lehetővé teszi, hogy a helyszín az igényeknek megfelelően rövid idő alatt átalakítható legyen. A Gala rendszer egy egyedi építésű nézőtér-technológiai berendezés. A terem 3 szektorra választható le akusztikus tolófalakkal, mely összesen 2048 nézői széket foglal magába. A széksorok mozgatásával különböző sémában történő elhelyezését tudja megoldani a rendszer. Ezen kívül lehetőség van a teljesen sík elrendezéstől a moziteremszerű, lépcsőzetesen emelkedő elrendezés megvalósításán keresztül a részben vagy teljesen nyitott széksoros vagy akár székek nélküli terek kialakítására. A rendszer egyedi elektronikai és mechanikai megoldásokat tartalmaz, köztük a részelemek mozgatásáért felelős orsós emelőberendezéseket, melyek a székrendszer alatti 3 méter magas búvó térbe kerültek.
Az üléstermet magas színvonalú falburkolattal látták el az ideális akusztika érdekében. A hangnyelő és hangvető elemekből álló, egyedi álmennyezet kivitelezése során egyaránt nagy figyelmet kapott az akusztika és az esztétika magas minőségű kialakítása. A rendezvényterem felett gépészeti, karbantartói rész található. A terem akusztikai próbáját az Eucharisztikus Kongresszus előtt végezték el.
Az épületegyüttesnek többféle homlokzata van. A fejépületen dryvit homlokzat található sárga lamellákkal, a kiállítási csarnokon szerelt acélhomlokzat, a foyer esetén üvegfal, míg a kongresszusi épületen üvegfal, szálcement homlokzat és narancssárga alumínium lemezfedés készült. A kongresszusi épület üvegfala 3×4 m-es, hazai gyártású üvegtáblákból áll.
ÚJ PAVILONOK
E pavilon:
Az új, bruttó 8615 m2-es alapterületű – ebből a kiállítási tér 7231 m2 – épület sajátossága, hogy nincsenek benne oszlopok, a terület mobilfallal felosztható. Az épület teljes hosszban megépült egy kb. 3 m mély közműalagút, amiből a padlócsatornák ágaznak ki, ezzel sokkal rugalmasabb kiállítási elrendezések valósíthatók meg. Tetőszerkezetét 58 pillér tartja, hosszanti oldalán 18-18 pillér áll, míg keresztirányban 11-11 pillér határolja a pavilont. A hosszanti pillérek közötti acélgerendák fesztávolsága 70 m, belmagassága 8 m. A pavilon építése során 9550 m3 földet termeltek ki, építéséhez 5450 m3 betont használtak fel, ennek vasalására 175,5 t betonacélra volt szükség. A pavilonba épített acélszerkezet összesen 840 t. A szendvicspanel burkolat felülete: 3295 m2.
H pavilon:
Az új, bruttó 6465 m2 alapterületű – melyből a kiállítási tér 5686 m2 – pavilon esetében szintén nincsenek belső oszlopok, mobilfallal két részre osztható. Belmagassága 8 méter. Az épület teljes hosszban itt is megépült egy kb. 3 m mély közműalagút, amiből a padlócsatornák ágaznak ki. A pavilon tetőszerkezetét 52 pillér tartja, hosszanti oldalán 15-15 pillér áll, míg keresztirányban 11-11 pillér határolja a pavilont. A hosszanti pillérek közötti acélgerendák fesztávolsága 72 m. Az építés során 10 000 m3 földet termeltek ki, és 3100 m3 beton került felhasználásra. Az acélszerkezetébe 616 t acél épült be. Külső borítása szendvicspanel, amelyek együttes felülete 3500 m2.
FELÚJÍTÁSOK
A pavilon:
Az A pavilon 21 311 m2-es bruttó alapterületével a HUNGEXPO legnagyobb pavilonja. A kiállítási tér 19 480 m2-es, belmagassága 6,9 m. 70 darab belső pillér található a pavilonban, a pillérek távolsága 6 m. A felújítás során 20 000 m2-en kicserélték a padlót, új nyílászárók kerültek beépítésre, megtörtént a tetőszigetelés (2,2 ha területen), és közel 4800 m2 új homlokzati szendvicspanel került az épületre.
B pavilon:
A 6500 m2 kiállítási térrel (bruttó alapterülete 8000 m2) rendelkező pavilon felújítása során a homlokzat esetén a régi szerkezet megtartása mellett új lemezburkolat épült, cserélték a nyílászárókat, a biztonság jegyében új tűzjelző rendszer került kiépítésre, új műgyanta burkolatot kapott az épület, teljesen megújultak a látogatói vizesblokkok, új, korszerű LED világítás került beépítésre és új gépészet biztosítja a pavilon hűtés-fűtését.
D pavilon:
Az E pavilonhoz nyaktaggal kapcsolódik az 5127 m2 kiállítási térrel (bruttó alapterülete 5460 m2) rendelkező D pavilon. 1886 m2 új szendvicspanel került az épületre, melynek belmagassága 6,85 m. A csarnokban 15 belső pillér található, az oszlopközök távolsága 6 m.
F és G pavilon:
Az F pavilon kiállítási területe 3800, a G paviloné 9000 m2. Míg az F pavilon oszlopos, a G oszlop nélküli és két mobilfallal több részre osztható.
40-es épület – 2000 adagos főző- és cukrászkonyha:
Új konyhaépületet alakítottak ki a 40-es épület egyik felének elbontásával, újjáépítésével, másik részének felújításával. A bruttó 1320 m2 alapterületű épület külső borítása szendvicspanel, melynek együttes felülete 460 m2. Az épületben kialakítottak egy 54 m2-es hűtő-, valamint egy 24 m2-es mélyhűtőkamrát. A tartószerkezetbe a Duna Aréna elbontott előregyártott vasbeton elemeiből is beépítettek.
A most megvalósult beruházás több évtizedes hiányt pótol. Budapest már eddig is kiemelt célpontja volt a konferenciaturizmusnak, de megfelelő helyszín híján eddig csak korlátozottan tudott részesülni a minőségi turizmus egyik legfontosabb és nem utolsósorban legjövedelmezőbb ágából, az üzleti turizmusból. A korszerű kongresszusi központtal és a teljes terület szükségszerű revitalizációjával a főváros lehetőséget kap gyakorlatilag bármilyen méretű nemzetközi kongresszus, konferencia befogadására, így elfoglalhatja régóta megérdemelt helyét a nemzetközi porondon.
Forrás: HUNGEXPO; Építészfórum; KÉSZ Zrt. /Magyar Építéstechnika 11-12. lapszám